کد خبر : ۳۴۵۷۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش بی سابقه اکسیژنِ اقیانوس ها

کارشناسان محیط زیست هشدار دادند: حجم اکسیژن موجود در اقیانوس ها به میزان بی سابقه ای کاهش پیدا کرده است.

کاهش بی سابقه اکسیژنِ اقیانوس ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کارشناسان با بیان اینکه اکسیژن موجود در اقیانوس ها به میزان بی سابقه ای در حال کاهش است، اظهار داشتند: "مناطق مرگ" تکثیر یافته و سطح اکسیژن در صدها منطقه دیگر به میزان خطرناکی کاهش یافته است.

کوسه ها، ماهی تن، نیزه ماهی و دیگر گونه های ماهی به طور ویژه در معرض خطر قرار دارند و بسیاری از اکوسیستم های حیاتی در معرض از بین رفتن هستند. "مناطق مرگ" که فاقد اکسیژن هستند در نیم قرن اخیر چهار برابر رشد داشته اند و همچنین حداقل ۷۰۰ منطقه وجود دارد که سطح اکسیژن موجود در آن ها به شدت پایین است.

جانشین مدیر کل اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت گفت: سلامت اقیانوس ها باید از موارد کلیدی در مذاکرات باشد. با گرم تر شدن اقیانوس ها و از بین رفتن اکسیژن موجود در آن، تعادل حیات وحش بر هم می خورد.

تمامی ماهی ها به اکسیژن محلول نیاز دارند اما بزرگ جثه ترین گونه ها به طور خاص در برابر افت سطح اکسیژن آسیب پذیرند چرا که برای زنده ماندن به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. برخی مناطق اقیانوسی به طور طبیعی حاوی میزان اکسیژن کمتری هستند اما زمانیکه سطح اکسیژن آن ها مجدد کاهش پیدا کند بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند.

به گزارش روزنامه گاردین، انتظار می رود اقیانوس ها حدود سه تا چهار درصد از اکسیژن خود را تا پایان این قرن از دست بدهند اما اثرات منفی ناشی از این پدیده در نواحی نزدیک به سطح آب که محل تجمع گونه های بیشتری است مشهودتر خواهد بود.

کلید واژه :

کاهش بی سابقه اکسیژنِ اقیانوس ها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha