کد خبر : ۳۴۵۷۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تنها پروژه های پژوهشی کاربردی اعتبار دریافت می کنند

مدیر آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان گفت: امسال به پروژه های پژوهشی ای اعتبار اختصاص داده می شود که بتوانند مشکلات استان را حل کنند و شاخص اصلی در تخصیص و توزیع اعتبار، کاربردی بودن پروژه خواهد بود.

تنها پروژه های پژوهشی کاربردی اعتبار دریافت می کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، قاسم سنگوری سواری در نشست خبری هفته پژوهش و فناوری که در سالن جلسات دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: سازمان ها و دستگاه های اجرایی براساس قانون هر سال باید یک درصد از اعتبارات پروژه های پژوهشی را به پژوهش های کاربردی اختصاص دهند. در طی سال های گذشته این روند توسط دستگاه ها صورت می گرفت و کارگروه استان دخالتی نداشت اما در دو سال اخیر این ماموریت به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان محول شده است.

وی افزود: اولویت های پژوهشی مشخص شده توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای استان شامل حوزه های آب، اقتصاد، محیط زیست، بازرگانی، سلامت، ایمنی و امنیت غذایی، کشاورزی و منابع طبیعی است. امسال ۱۲۹ پروژه پژوهشی را از دستگاه های اجرایی دریافت کردیم که ۸۹ پروژه منطبق با نیازهای استان بودند و ۴۹ پروژه نیز در شورای برنامه ریزی استان تایید شدند. به همین منظور به کلیه دانشگاه ها، موسسات و دستگاه ها فراخوان علمی داده ایم.

به گزارش ایسنا، مدیر آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان ادامه داد: امسال به پروژه های پژوهشی ای اعتبار اختصاص داده می شود که بتوانند مشکلات استان را حل کنند و شاخص اصلی در تخصیص و توزیع اعتبار خواهد بود. اگر این پروژه ها بتوانند مشکلات استان را حل کنند، قطعا تامین اعتبار می شوند.

وی در پایان گفت: در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان سامانه ای با نام "مدیریت و توسعه دانش استان" راه اندازی شده است. یکی از شرط های پذیرش پروژه های ارائه شده این است که دانشگاه ها نتایج طرح های خود را در سامانه ثبت کنند تا همه محققان بتوانند تجربیات مورد نیاز را از این طریق به دست آورند. پروژه های دریافت شده نسبت به سال گذشته حدود دو برابر شده است و امیدواریم این پروژه ها بتوانند مشکلی را حل کنند.

همچنین ایرج کاظمی نژاد، رئیس پارک علم و فناوری خوزستان در این نشست اظهار کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری و فن بازار، ارتباط دستگاه های اجرایی و صنعت با جامعه و دانش آموزان است. هدف اصلی، ارائه دستاوردهای فناوری است.

وی افزود: این نمایشگاه از یکم تا سوم دی ماه خواهد بود و یک فن بازار متشکل از ۳۰ استارت آپ و شرکت فناور تشکیل خواهد شد. در نمایشگاه بخش هایی برای کودکان و نوجوانان نیز در نظر گرفته شده است. هدف ما این است که صنایع نیازهای خود را ارائه دهند تا در صورت وجود پتانسیل های مورد نیاز، نیازهای این صنایع رفع شوند.

کاظمی نژاد در پایان گفت: تاکنون ۱۳ سازمان و دستگاه اجرایی برای شرکت در نمایشگاه غرفه درخواست کردند و قطعا این عدد افزایش می یابد. در سال ۹۶، ۲۶ سازمان و دستگاه اجرایی و در سال ۹۷، ۲۱ سازمان و دستگاه در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری شرکت کردند.

کلید واژه :

پروژه های پژوهشی کاربردی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha