کد خبر : ۳۴۵۷۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش ۵۵ درصد از ذرات آلاینده هوای تهران طی مدت ۴ سال

شهردار پایتخت گفت: با برنامه ریزی های انجام شده تا چهار سال آینده ذرات آلاینده هوای تهران تا ۵۵ درصد و گازهای آلاینده تا ۴۵ درصد کاهش می یابد.

کاهش ۵۵ درصد از ذرات آلاینده هوای تهران طی مدت ۴ سال

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «پیروز حناچی» در پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران در سخنانی به موضوع آلودگی هوای تهران اشاره کرد و اظهارداشت: فقط شهرداری تهران در زمینه آلودگی هوا مسئولیت ندارد و بیش از چهار دستگاه در این زمینه وظیفه دارند.

وی توضیح داد: بخش عمده آلودگی هوای تهران به خاطر مصرف سوخت های فسیلی، خودروهای تک سرنشین  و ۱۰ درصد هم مربوط به موتور سیکلت های کاربراتوری و خودروهای دیزلی سنگین است که نقش مهمی در آلودگی هوای تهران دارند.

شهردار تهران از تلاش جدی شهرداری برای معاینه خودروها خبر داد و تاکید کرد: این طرح شامل معاینه خودروهای سنگین و سبک می شود که به صورت سخت گیرانه ای در حال اجرا است.

حناچی اتوبوس های فرسوده در پایتخت را یکی دیگر از دلایل آلودگی هوای تهران عنوان کرد و گفت: به دلیل تحریم ها نتوانستیم به موقع اتوبوس ها را نوسازی کنیم و تلاش داریم ظرفیت متروی تهران را افزایش دهیم تا در کاهش آلودگی هوای تهران تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی برای جابجایی ۷ میلیون مسافر با مترو انجام شده است، گفت: اکنون ۲ میلیون مسافر از طریق متروی تهران جابجا می شود و برای رسیدن به رقم ۷ میلیون نیازمند ۲ هزار واگن قطار هستیم که شهرداری تهران درحال پیگیری برای تامین واگن ها است.

شهردار پایتخت یکی از راه های کم هزینه را ایجاد مسیر دوچرخه دانست و افزود: در آینده نزدیک شاهد افتتاح و ایجاد مسیرهای طولانی تر دوچرخه هستیم.

حناچی با تاکید بر این که شهرداری یکی از دستگاه های مسئول در اجرای قانون هوای پاک است، ادامه داد: برنامه ریزی کردیم در چهار سال ذرات آلاینده هوای تهران را تا ۵۵ درصد کاهش دهیم و گازهای آلاینده را تا ۴۵ درصد کاهش یابد.

وی توسعه حمل و نقل عمومی را برنامه مهم شهرداری دانست و گفت: به مناسب روز معلولان  چهار دستگاه آسانسور در دو ایستگاه نصب شد و تا پایان امسال از قرارداد خرید ۱۹۶ دستگاه آسانسور ۴۰ دستگاه آسانسور در ایستگاه های قدیمی نصب می شود و ما در پی مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان هستیم.

شهردار پایتخت از افتتاح ماهانه ایستگاه های متروی جدید تا پایان سال خبر داد و گفت:۲ رام دستگاه قطار تا پایان سال به شبکه مترو کشور اضافه خواهد شد.

حناچی همچنین  از تلاش برای بومی سازی واگن مترو خبر داد و اظهارداشت: ۳۰ درصد واگن های تولید شده سهم داخل است.

وی به کاهش سرفاصله زمان قطارها در خطوط ۱ و ۴  اشاره کرد و یادآور شد: اکنون هر سه دقیقه و نیم یک بار قطارها به ایستگاه های مسافری می رسد. در خط ۳ این زمان به ۷ دقیقه و در خط ۶ از ۱۵ دقیقه به ۱۰ دقیقه تا یک ماه آینده کاهش می یابد.

کلید واژه :

آلودگی هوای پایتخت

،

آلودگی هوای تهران

،

تهران

،

آلودگی هوا

،

سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا

،

نصب فیلتر دوده

،

وضعیت اضطرار

،

ذرات آلاینده هوای تهران

ثبت نظرات
captcha