کد خبر : ۳۴۵۷۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کاهش حوادث ناشی از کار با شغل های سبز

در حالیکه بعضی شغل ها محیط زیست ما آدمها را به خطر می اندازند، چند سالی است که جوانان علاقمند و کارآفرینان خلاق کشور تلاش می کنند با حرکت به سمت مشاغل سبز ضمن حفظ محیط زیست، برای خود کسب درآمد کنند.

کاهش حوادث ناشی از کار با شغل های سبز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مشاغل سبز یا کسب و کارها و فعالیتهای مرتبط با فناوری های نوین و انرژی های نو از جمله کسب و کارهای نوینی به شمار می روند که اجرای آن چند سالی است در کشور ما آغاز شده است.

به طور کلی به مشاغل مرتبط با فناوری پاک و دوستدار محیط زیست و مشاغلی که با تولید انرژی و محصولات پاک در ارتباط باشند، مشاغل سبز گفته می شود. این مشاغل ملزم به رعایت استانداردهای ایمنی و بهداشت حرفه ای در واحدهای شغلی مربوط به خود هستند.

تولید سوختهای جایگزین، تولید انرژی های تجدیدپذیر، انواع شغل های اینترنتی آنلاین، معماری سبز، اکوتوریسم، صنعت بازیافت، تولید و پرورش انواع گیاهان زینتی و دارویی، تکثیر و پرورش انواع ماهیان و ماکیان و گونه های حیات وحش از جمله مشاغل سبز به شمار می روند.
اهمیت مشاغل سبز در جهان تا به آنجا است که موضوع اقتصاد سبز در دستور کار برنامه محیط زیست سازمان ملل قرار دارد و بسیاری از کشورها با تبعیت از الگوی اقتصاد سبز به سمت سبز کردن مشاغل گام برداشته اند. رویکرد سازمان جهانی کار نیز در راستای تضمین پایداری محیط زیست، مبتنی بر مشاغل سبز است و سندملی اشتغال سبز نیز در کشورمان در راستای ایجاد کسب و کارها و فعالیتهای مبتنی بر اشتغال سبز برنامه ریزی شده است.مشاغل سبز جزو کار شایسته به شمار می روند و در کاهش اثرات زیست محیطی بنگاهها و واحدهای صنعتی از طریق کاهش مصرف انرژی، انتشار آلاینده ها و زباله ها موثرند.

اشتغال زایی اقتصاد سبز ۱۰ برابر سوختهای فسیلی 

نتایج تحقیقات نشان می دهد که اقتصاد سبز در ایالات متحده توانسته نسبت به صنعت سوخت های فسیلی،۱۰ برابر شغل بیشتری ایجاد کند.در ایالات متحده طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، در بخش سوخت فسیلی از معادن زغال سنگ گرفته تا نیروگاههای گازی حدود ۹۰۰ هزار نفر استخدام شده اند.

بر اساس آمارها، بیش از ۲۰۰ عنوان شغل سبز در دنیا در راستای دستیابی به توسعه پایدار شناسایی شده و بیش از ۶۵ درصد مشاغل سبز در راستای کنترل و کاهش آلودگی هوا ایجاد شده اند.با توجه به اهمیت مقابله با مشکلات زیست محیطی و ایجاد و گسترش شغل های سبز در جهان، سازمان بین المللی کار (ILO) درصدد است تا با گسترش مشاغل سبز، تعداد شاغلان این بخش تا سال ۲۰۳۰ به مرز ۲۰ میلیون نفر برسد.

صاحبان مشاغل سبز چه کسانی هستند؟

متخصصین منابع آب، ناظران انرژی، تکنسین های مهندسی محیط زیست، تکنسین های حوزه کشاورزی، نجاران، درودگران ساختمان،کارگران ساختمانی و مهندسین برق از جمله مشاغل سبز شناسایی شده به شمار می روند.

از دیگر مشاغل سبز، می توان به کاربرد صنعت دوچرخه در تولید، فروش و خدماتی اشاره کرد که می توان با آن ارائه داد.تولید سوختهای جایگزین، خودروهای هیبریدی و انرژی های تجدیدپذیر خورشیدی، انواع شغل های آنلاین اینترنتی، معماری سبز، اکوتوریسم، صنعت بازیافت، تولیدکنندگان و پرورش دهندگان گیاهان زینتی و دارویی و انواع ماهیان و ماکیان و گونه های حیات وحش اشاره کرد.

مشارکت روستائیان در ایجاد و راه اندازی این گونه مشاغل با طرح هایی چون افزیش درآمد سرانه روستائیان،کمک اقتصادی به خانوار روستائی، شکل گیری وظایف اقتصادی در روستاها، زنجیره تولید، افزایش و ارتقای گردشگری روستائی قابل اجرا است از این رو با تقویت مشاغل سبز و توانمندسازی جوامع محلی به منظور توسعه کسب و کارهای کوچک متناسب با حفظ منابع طبیعی،می توان شاهد کاهش نرخ بیکاری و خروج نیروهای بومی از مناطق روستایی بود.

جایگزین کردن مشاغل سبز به جای مشاغل پرهزینه سنتی

حمیدحاج اسماعیلی کارشناس بازار کار در گفت وگو با ایسنا، از مشاغل سبز به عنوان مشاغل اثرگذار در توسعه اقتصاد جوامع نام برده و می گوید: مشاغل سبز پاسخگوی مناسبی برای اشتغال مولد و پایدار است و در شرایط فعلی می تواند یکی از راههای برون رفت از معضل بیکاری به شمار آید.

وی محیط کار سالم، بهره وری بالا،کاهش حوادث ناشی از کار و توسعه فرهنگ حفظ محیط زیست را از جمله مزیتهای اشتغال سبز عنوان کرده و می گوید:کسب و کارهای سبز با کاهش مصرف انرژی و منابع زیستی موجب کاهش هزینه بنگاههای اقتصادی، کاهش حوادث کار، ارتقای بهره وری و اشتغالزایی بیشتر می شوند.

او می افزاید:چند سالی است که کارآفرینان خلاق کشور ایده های خود را در زمینه مشاغل سبز دنبال می کنند از این رو افراد علاقمند به مشاغل سبز باید از سوی دستگاههای متولی حمایت شوند و در این راستا، موانع پیش روی کارآفرینان در حوزه اشتغال سبز به ویژه در بحث صدور مجوزها حذف و حمایتهای قانونی برای شکل گیری و توسعه این دسته مشاغل صورت گیرد.

کسب و کارهای سبز با کاهش مصرف انرژی و منابع زیستی موجب کاهش هزینه بنگاههای اقتصادی، کاهش حوادث کار، ارتقای بهره وری و اشتغالزایی بیشتر می شوند.

این کارشناس بازار کار مشاغل سبز را موجب ایجاد درآمد پایدار برای جویندگان کار و فارغ التحصیلان دانسته و بر ضرورت جایگزین کردن مشاغل سبز به جای مشاغل سنتی و پرهزینه تاکید دارد.

مشاغل سبز نیازمند کسب مهارتهای جدید و کارگران ماهر

به اعتقاد وی اشتغال سبز، زمینه فعالیت افراد جویای کار در حوزه انرژی های پاک و دیگر فعالیت های مرتبط با محیط زیست را فراهم می کند و به حفظ ذخایر طبیعی کشور و ارتقای کیفیت زندگی افراد کمک می کند.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه اقتصاد سبز نیازمند کسب مهارت های جدید است، می افزاید: استفاده از کارگران ماهر در مشاغل سبز به این دلیل حایز اهمیت است که ارتقای مهارت در نیروهای کار موجب می شود تا برای حفظ اشتغال، معلومات خود را بروز کنند و قادر به کسب مهارتهای جدید برای دستیابی به مشاغل سبز باشند.

به گزارش ایسنا، امروز بسیاری از جوامع توسعه یافته به سرعت در حال توسعه مشاغل سبز هستند و تلاش می کنند تا جریان کارآفرینی خود را به سمت و سوی مشاغل سبز هدایت کنند.با توجه به مزایای قابل توجه مشاغل سبز دولت می تواند سیاستگذاری خود را به سمت و سوی گسترش این مشاغل به عنوان راهکار مناسب برای ایجاد فرصتهای شغلی جدید سوق دهد.از آنجا که مشاغل سبز نیازمند بهره گیری از فناوری ها و مهارتهای مختلف است، توسعه آنها علاوه بر اشتغالزایی برای جوانان و کارجویان، نقش عمده ای در کاهش بیکاری دانش آموختگان و فارغ التحصیلان جویای کار خواهد داشت.

کلید واژه :

کاهش حوادث ناشی از کار

،

شغل های سبز

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha