کد خبر : ۳۴۵۷۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۱۰۰ درصد جمعیت شهری ایران به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند

معاون اول رئیس جمهور گفت: ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۶ درصد جمعیت روستایی ایران به آب سالم و بهداشتی دستری دارد.

۱۰۰ درصد جمعیت شهری ایران به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، معاون اول رییس جمهور  در نشست مقامات عضو مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری با بیان اینکه همکاری با کشورهای منطقه جزو اصلی ترین اولویت ها در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است گفت: ایران آمادگی دارد دانش، دستاوردها و تجربیات خود را در همه زمینه ها به خصوص در بخش آب در اختیار کشورهای همسایه قرار دهد و از دانش و دستاوردهای آن ها نیز استفاده کند.

اسحاق جهانگیری پنج شنبه شب در دیدار با وزرا و مقامات عالیرتبه کشورهای عضو شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با کشورهای منطقه قائل نیست و معتقدیم که مهمترین هدف و رسالت این گونه اجلاس ها و توافقات منطقه ای فراهم کردن زمینه برای اجرای طرح هایی به نفع ملت های منطقه است.

وی با بیان اینکه موضوع مورد بحث اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب یکی از اصلی ترین مسایل منطقه ماست، تصریح کرد: آب در گذشته محور اصلی تمدن شکل گرفته توسط بشریت در کل دنیا بوده و تمام تمدن هایی که در مناطق مختلف خاورمیانه شکل گرفته نیز با محوریت آب ایجاد شده است.

معاون اول رییس جمهور افزود: متأسفانه امروز یکی از منازعات مهمی که در بین اقوام در مناطق مختلف و نیز در سطح ملی و منطقه ای شکل گرفته پیرامون مسأله آب است.

جهانگیری با تأکید بر این که یکی از مهمترین و دقیق ترین راهکارها برای حل منازعات منطقه ای و بین المللی تعامل و گفتگو است، خاطرنشان کرد: مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری و دیگر مراکز از این دست می تواند بر اساس پیش بینی هایی که نسبت به این منازعات دارد راهکارهای مناسبی پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور تصریح کرد:کشورهای ما عمدتاً در مناطق خشک و نیمه خشک هستند و همگی با مسایلی نظیر خشکسالی و مخاطرات زیست محیطی روبرو هستیم. علاوه بر مشکلات دخالت هایی در این منطقه اتفاق افتاده که مسأله آب را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: جنگ هایی که در دهه اخیر در این منطقه رخ داده و گروه های تروریستی که درگیری هایی را در کشورهای مختلف به وجود اورده، به زیرساخت ها و تأسیسات کشورهای منطقه آسیب های زیادی وارد کرده اند و این تغییرات چه آن هایی که در اثر دخالت انسان مانند جنگ و یا اجرای طرح های غیرعلمی بوده و چه آن هایی که در اثر مسایل اقلیمی نظیر پدیده ریزگردها ایجاد شده، محیط زیست کشورهای منطقه نظیر ایران، عراق و سوریه را تحت تأثیر قرار داده اند.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت ایران با آگاهی نسبت به این مسأله که آب یکی از اصلی ترین موضوعات کشور است و در آینده نیز از مهمترین مسایل ایران و منطقه خواهد بود، اقدامات مهمی را در بخش آب به انجام رسانده که در اثر همین اقدامات به توانمندی های خوبی از نظر فنی، مهندسی و علمی دست یافته است.

جهانگیری ساخت سازه های مهم برای آب، احداث سدهای بزرگ، ایجاد شبکه های آبرسانی و تأسیسات آب شرب و فاضلاب از جمله اقدامات اجرایی دولت در اکثر شهرها و روستاهای ایرانی برشمرد و گفت: دولت فعلی ایران که بیش از شش سال از عمر آن می گذرد، در نخستین مصوبه خود به مسایل زیست محیطی و آب توجه کرد و مصوبه ای را برای احیاء دریاچه ارومیه به تصویب رساند چرا که این دریاچه تأثیر تعیین کننده ای بر زندگی میلیون ها انسان در شمال غرب ایران دارد.

معاون اول رییس جمهور افزود: با این که در ابتدای کار بسیاری از مردم نگران بودند که آیا دریاچه ارومیه قابل احیا است یا خیر، امروز با تلاش های متخصصین و مدیران ذیربط وضعیت دریاچه نسبت به سال های گذشته بهبود یافته و امید فراوانی در مسئولین برای احیاء کامل آن ایجاد شده است.

جهانگیری با اشاره به تشکیل کارگروه سازگاری با کم آبی به عنوان دیگر مصوبه دولت تصریح کرد: با تصویب این کارگروه موضوع کم آبی برای ایران به یک موضوع جدی تبدیل شد تا برنامه ای متناسب با کم آبی برای مدیریت منابع آب تدوین شود.

معاون اول رییس جمهور مدیریت مصرف منابع آب را از اصلی ترین وظایف کارگروه سازگاری با کم آبی برشمرد و اظهار داشت: انتخاب بهترین روش ها و فناوری ها که بر اساس آن با مصرف کمتر آب بازدهی بیشتری در مصارف مختلف کشاورزی، صنعت و حتی شرب ایجاد شود از جمله موضوعات در دستور کار این کارگروه است.

جهانگیری ادامه داد: ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان مردم از دیگر وظایف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و هدف این است که همه مردم قدر منابع آب را بهتر بدانند و استفاده صحیحی از آن داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در بخش آب شهری و روستایی گفت: در بخش آب شهری کارهای مهمی انجام شده به گونه ای که صد در صد جمعیت شهری ایران و ۷۶ درصد جمعیت روستایی از شبکه آب مطمئن، بهداشتی و سالم برخوردار هستند.

جهانگیری اظهار داشت: انتظار ما از سازمان های بین المللی و سازمان های فعال در حوزه آب این است که حمایت ها و پشتیبانی های خود را از اجلاس ملی شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری افزایش دهند تا طرح های تصویب شده در این اجلاس به نحو مطلوب اجرا شود.

کلید واژه :

۱۰۰ درصد جمعیت شهری ایران به آب سالم و بهداشتی دسترسی دارند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha