کد خبر : ۳۴۵۷۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آنفلوانزا مثلث مرگبار تهران

تصویر آخرالزمانی نیست ولی می تواند برای مدتی تو را مبهوت خود کند.

آنفلوانزا مثلث مرگبار تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش ایسنا، روزنامه ایران نوشت: « انگار درون یک فیلم سینمایی کمی ترسناک که قرار نیست تمام شود، گیر افتاده ایم. هراسان از آن چه روی می دهد تنها نظاره گر زندگی در گذر خود هستیم. هوای پاکی برای تنفس نیست و بیماری از طرفی همه را نگران کرده است. تهرانی ها در یک هزارتوی دیگری هم علاوه بر همه اینها گیر افتاده اند و آن یک بوی مرموز است.

تصویر آخرالزمانی نیست ولی می تواند برای مدتی تو را مبهوت خود کند.

مرا جدی بگیرید؛ امضا: آنفلوانزا

وقتی از آمار حرف می زنیم، از عدد و رقم می گوییم که هیچ حسی در آن نهفته نیست، حتی اگر آمار مرگ باشد. آنفلوانزای h1n1 یا همان خوکی سابق از ابتدای مهرماه امسال ۵۶ فوتی داشته است که فقط در یک هفته اخیر یعنی از دوم تا هشتم آذر ماه ۱۹ نفر جان خود را از این بیماری از دست داده اند. این خبر را علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت اعلام کرده است.

اما رقم و آمار وقتی معنی پیدا می کنند که عزیزی رقم این آمار را یکی بالاتر برده باشد. هفته گذشته جامعه مطبوعاتی یکی از بهترین هایش را از دست داد. همایون خسروی دهکردی، منتقد سینما و مدیرمسئول مجله «سینما و ادبیات» در سن ۶۸سالگی به دلیل ابتلا به آنفلوانزای h1n1 درگذشت.

همچنین از آنانی که می شناسیم تورج شعبانخانی است که به علت ابتلا به آنفلوانزا در بیمارستان بستری است. شعبانخانی آهنگساز فیلم «آدمک» است و یکی از بازمانده های نسلی است که کارهای ماندگاری را در موسیقی پاپ از خود به جا گذاشته است. او رفیق فرهاد مهراد بود و کسی مانند فریدون فروغی را به جامعه هنری ایران معرفی کرد. اما او حالا یکی از آمار ۲۷۳ نفر بستری در بیمارستان است که اتفاقاً حال مساعدی نیز ندارد.

سؤال این است که آیا هر که به آنفلوانزا مبتلا می شود، با خطر مرگ روبه رو است؟ جواب سؤال قطعاً خیر است.

آنفلوانزای h1n1 که پیش از این به آنفلوانزای خوکی شناخته می شد فقط در مواردی خطرناک می شود و بیمار باید تحت مراقبت های ویژه قرار بگیرد که بیمار یکی از بیماری های زمینه ای مانند بیماری های ریوی و قلبی حاد، ایدز، نقص سیستم ایمنی بدن و سرطان های مراحل بالا را داشته باشد. برای همین توصیه می شود که مبتلایان به این بیماری ها به علاوه زنان باردار واکسن آنفلوانزا را بزنند. کارشناسان وزارت بهداشت معتقدند امسال به علت شروع زودهنگام سرما، موج این بیماری زودتر از سال های پیش آغاز شده است. همچنین همجواری و آمد و شد با کشور همسایه عراق که در وضعیت بهداشتی مناسبی قرار ندارد، باعث شده این بیماری امسال شدیدتر از سال های گذشته رخ نشان دهد.

خبر بد این که ما هنوز در موج اول این بیماری قرار داریم و موج دوم از اواخر آذرماه آغاز و شاید تا بهار به طول بینجامد.

اما این آنفلوانزا اگرچه در سال ۱۹۱۸ جان ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون نفر را در سراسر جهان گرفت ولی در سال های بعد نتوانست چندان قد علم کند و نزدیک به ۱۰۰ سال در خفا ماند. در آوریل ۲۰۰۹ بود که دوباره علائم این بیماری به صورت فراگیر دیده شد. آن هم در امریکا و مکزیک. هرچند خیلی زود به همه دنیا سرایت کرد. سالیان سال از ۱۹۱۸ گذشته بود که دوباره آنفلوانزا توانست جان آدمی را بگیرد. اگر عامل این بیماری و سرایت آن به انسان ها در آن زمان ها، خوک ها بودند اما امروزه با تغییر شکل پیدا کردن ویروس، ابتلا از انسان به انسان است. برای همین هم نام آن از خوکی به h1n1 تغییر کرد. این تغییر فقط شامل اسمش نیست، بلکه در حال حاضر کاملاً قابل کنترل است و اگر نکات بهداشتی و ایمنی به طور دقیق و کامل رعایت شود، خطر ابتلا را به زیر ۵ درصد می رساند.

اما نکته این است که بیماری را جدی بگیریم.

آلودگی هوا؛  میهمان ناخوانده ای که صاحبخانه شد

تهران روز قرمز خود را در هفته گذشته تجربه کرد. آلودگی هوا از مرز ۱۷۵ گذشت و برای همه گروه ها ناسالم اعلام شد. شاخص آلودگی از نارنجی به قرمز تغییر رنگ داد. این در شرایطی بود که یکی از مناطق تهران شاخص آلودگی اش تا ۵۰۰ هم رسید. هر چند با تدبیر مسئولان بلافاصله چراغ هایش خاموش شد. اما بودند بسیاری که عدد ۵۰۰ را دیده بودند.

دیگر نه روز تعطیل می تواند کمکی برای کاهش آلودگی هوا کند و نه انواع طرح های ترافیکی. همه نگاه ها فقط به آسمان است و به نوک درخت ها تا شاید نسیمی آنها را به تکان درآورد. آلودگی هوا اگر تا چند سال پیش فقط مختص تهران و برخی شهرهای صنعتی بود، امروز روی بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران سنگینی می کند و بسیاری از شهروندان را روانه بیمارستان می کند.

بازگشت بوی مرموز به تهران

۱۱ ماه پیش، یکی از عصرهای دی ماه ۹۷، بوی بسیار نامطبوعی به ناگهان بخش های زیادی از شهر تهران را فراگرفت. بویی شبیه به مخلوط فاضلاب و زباله. ابتدا هر کس فکر می کرد در محدوده جغرافیایی که دارد این بوی نامطبوع را استشمام می کند ولی شبکه های اجتماعی زود این خبر را منتشر کردند که انگار این دیو ناشناس دست هایش را در بسیاری از مناطق تهران گسترده است. آن قدر این بو عجیب بود که به سرخط خبرها هم راه پیدا کرد. گمانه زنی های ابتدایی از انتشار گاز بود تا بالا آمدن فاضلاب شهری و حتی شایع شد که لوله فاضلاب میدان انقلاب شکسته است. موضوعی که شهرداری منطقه آن را تکذیب کرد.

اما بو به همان ناگهانی که آمد، رفت. چند ساعتی میهمان ناخوانده و آزاردهنده تهرانی ها بود و بعد مانند غول چراغ جادو به درون محفظه خود برگشت.

سازمان مدیریت بحران، محیط زیست، قرارگاه ثارالله، آتش نشانی، شرکت فاضلاب، شهرداران مناطق و سازمان پدافند غیرعامل در کارگروه ویژه شروع کردند به تحقیق و بررسی موضوع. هر کدام از این سازمان ها، البته مشکل را به گردن دیگری می انداخت. محیط زیست می گفت که بو ناشی از کوه زباله در جنوب تهران است که شهرداری غیر اصولی آن را ایجاد کرده است. همان کوهی که مسافران فرودگاه امام وقتی از کنارش می گذرند بدون آن که آن را ببینند مجبورند که چند دقیقه بینی خود را بگیرند. اما شهرداری می گفت اگر چنین باشد پس باید این بوی نامطبوع در مناطق جنوبی شهر بیش از همه استشمام شود، در حالی که به تحقیق مناطق شمالی و مرکزی تهران بیشترین نصیب از این بو را داشتند. در همین راستا، مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران احتمال دیگری را مطرح کرد و آن این که این بو شبیه ماده ای به نام مرکاپتان است که شرکت گاز آن را به گاز مصرفی تزریق می کند، اما شرکت گاز این موضوع را رد کرد. با آنکه نهادهای درگیر و مسئول پیگیری این موضوع قول داده بودند که منشأ بوی بد را پیدا کنند، اما پس از گذشت ۱۱ ماه هیچ جوابی به افکار عمومی ندادند و منشأ بو همچنان ناشناخته باقی ماند.

حال پس از نزدیک به یک سال، در عصر روز دوشنبه یازدهم آذر ماه ۱۳۹۸ بوی نامطبوع و مرموز به تهران برگشت. بو همان بود و منشأ همچنان ناشناخته. مسئولان باز هم در مقابل این پرسش که منشأ این بو چیست سکوت اختیار کردند و فقط به این جمله که در حال بررسی هستیم بسنده کردند.

آیا بوی نامطبوع هم از این به بعد میهمان زمستان های ما شده است، مانند وارونگی و آلودگی هوا، مانند آنفلوانزای h1n1؟ »

کلید واژه :

مثلث مرگبار تهران

،

آنفلوانزا

ثبت نظرات
captcha