کد خبر : ۳۴۵۷۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تهیه اطلس آلودگی خاک در تهران

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن تاکید بر اینکه آلودگی خاک می تواند خیلی خطرناک تر از آلودگی هوا باشد از تهیه اطلس آلودگی خاک در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران برای نخستین بار خبر داد.

تهیه اطلس آلودگی خاک در تهران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شینا انصاری با اشاره به ۱۴ اذرماه روز جهانی خاک اظهارکرد: امروز در کلانشهرهای کشور به ویژه تهران آلودگی هوا به دلیل اینکه ملموس تر است بیشتر مورد توجه قرار می گیرد درحالی که واقعیت این است که آلودگی آب و خاک به ویژه خاک همیشه مورد غفلت قرار می گیرد اما مشکلات بسیاری را می تواند در طولانی مدت به وجود بیاورد چرا که پایداری برخی از آلاینده های موجود در خاک می تواند سال ها وجود داشته باشند و وارد زنجیره غذایی شوند و خطراتی را برای ما و سایر موجودات زنده ایجاد کند.

وی افزود: متاسفانه به نوعی آلودگی خاک در قیاس با سایر آلودگی ها مظلوم واقع شده است. امسال شعار روز جهانی خاک «توقف فرسایش خاک، حفظ آینده ما» تعیین شده است یعنی به طور خاص بر فرسایش خاک متمرکز شده است. بی تردید بحث فرسایش و تخریب خاک ارتباط نزدیکی با امنیت غذایی دارد ولی ما در کلانشهرها بحث آلودگی خاک را بیشتر مورد توجه قرار داده ایم. در همین راستا در اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز بیشتر موضوع آلودگی خاک را پیگیری می کنیم و فرسایش بیشتر توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها پیگیری می شود.

انصاری ادامه داد: برای تشکیل و احیای یک سانتیمتر خاک به زمانی طولانی حداقل ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ سال زمان نیاز است بنابراین اگر خاکی با آلودگی نفتی، سموم و یا با فاضلاب خام و یا فلزات سنگین آلوده شود پاکسازی آن فرایندی پیچیده و طولانی دارد. درحقیقت راهکارهایی برای پاکسازی خاک وجود دارد اما فرایندهای آن بسیار طولانی، پیچیده و پرهزینه خواهد بود البته پاکسازی برخی آلاینده ها نیز تقریبا غیرممکن است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه امسال قانون حفاظت از خاک در ۲۲ خردادماه به دستگاه ها ابلاغ شد و برای نخستین بار کشور ما دارای قانونی بالادستی برای حفاظت از خاک شد که در آن موضوع جرایم آلودگی ها و تخلفات آلوده کننده های خاک دیده شده است همچنین پایش خاک انجام می شود که در آن شاخص های آلاینده خاک به صورت دوره ای اندازه گیری و با استانداردهای کیفیت خاک مقایسه خواهد شد.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر اینکه در حوزه فرسایش خاک مسئولیت با سازمان جنگل ها و وزارت جهاد کشاورزی است و در حوزه آلودگی نیز متولی سازمان حفاظت محیط زیست است،گفت: محیط زیست شهرداری تهران نیز این موضوع را در حوزه مدیریت شهری پیگیری می کند. شهرداری تکلیف قانونی ندارد ولی به لحاظ مسئولیتی که در مدیریت شهری برعهده داریم تهیه اطلس آلودگی خاک را در دستور کار قرار دادیم که در آن هم آلاینده های فیزیکی و شیمیایی خاک و هم پارامترهای فلزات سنگین که خطرناک هستند در سطح مناطق ۲۲ گانه تهران اندازه گیری خواهند شد.

وی افزود: قطعا اندازه گیری و پایش این آلاینده ها بسیار اهمیت دارد. درحال حاضر نمی توانیم اطلاعات در مورد اینکه کدام مناطق تهران آلودگی بیشتری در خاک دارند را بدهیم اما قطعا با تجمیع گزارش ها این اطلاعات منتشر خواهد شد. درحقیقت اقدامات تهیه اطلس درحال اجراست و وقتی نتایج حاصل شود می توان آلودگی های نقطه ای را در قالب نقشه ارائه کرد.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: وقتی مشخص شود کدام مناطق آلودگی بیشتری در خاک دارند می توان حتی آن را در سامانه ای بارگذاری کرد تا بر اساس این اطلاعات تصمیم گیری های مدیریتی متناسب انجام شود. اطلس یکپارچه آلودگی خاک کلانشهر تهران با استناد به پایش مناطق ٢٢ گانه شهرداری برای اولین بار تهیه می شود و در حوزه پیشگیری و کنترل آلایندگی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

انصاری تاکید کرد: برخی منابع آلاینده خاک مانند فاضلاب و پسماند ویژه واحدهای صنعتی و فاضلاب های خانگی تصفیه نشده با ورود به خاک موجب آلودگی آن می شوند که به وسیله این اطلس امکان تعیین محل این آلودگی ها به وجود می آید تا برابر قانون حفاظت از خاک ابتدا تخلفات آلوده کننده پیگیری و جرائم مشخص سپس واحد الاینده ملزم به اجرای تمهیدات لازم برای رفع آلودگی می شود. لذا به این ترتیب بحث پیشگیری و کنترل محقق می شود.

وی افزود: به این ترتیب با داشتن این اطلس می توان تشخیص داد که در محدوده ها و پهنه های مختلف آلودگی های خاک چه میزان است تا برای تعیین فعالیت ها و تعریف کاربری های این محدوده ها در حوزه مدیریت شهری به درستی تصمیم گیری کرد.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در پاسخ به سوالی درباره اینکه در گذشته این پایش ها روی خاک انجام شده است یا خیر، گفت: پایش های خاک را داشته ایم ولی به صورت پراکنده و موردی بوده است اما تهیه این اطلس به صورت منسجم نمونه برداری از خاک را با فواصل و بازه های زمانی مشخص محقق می کند و به این ترتیب مناطقی که آلودگی بیشتری دارند روی نقشه مشخص می شود.

وی افزود: عمدتا این پایش ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام می شود. به عنوان مثال می توان به اندازه گیری آلودگی های نفتی خاک در استان های جنوبی کشور و یا  پایش سموم آلی در استان های شمالی اشاره کرد.

انصاری با اشاره به اینکه تهیه اطلس کاری سخت و پیچیده است،گفت: تهیه این اطلس در حال انجام است و پس از تجمیع گزارش ها و اطلاعات نتایج منتشر خواهد شد. بی تردید آلودگی خاک بسیار اهمیت دارد چرا که بسیاری از بیماری ها با افزایش آلودگی های خاک مانند نیترات، فسفات، فلزات سنگین و سموم تشدید می شود. بیماری هایی که در برخی مناطق شیوع پیدا می کند می تواند ارتباط معناداری با آلودگی خاک داشته باشد لذا آلودگی خاک می تواند از این منظر خیلی خطرناک تر از آلودگی هوا باشد.

کلید واژه :

تهیه اطلس آلودگی خاک

،

تهران

،

اطلس آلودگی خاک

،

اطلس

،

آلودگی خاک

ثبت نظرات
captcha