کد خبر : ۳۴۵۷۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شکوفه فیتوپلانکتون در تنگه هرمز عکس روز ناسا شد

پایگاه اطلاع رسانی سازمان فضایی آمریکا (ناسا) برای رصد زمین، عکسی از تشکیل شکوفه فیتوپلانکتون در تنگه هرمز را به عنوان عکس روز خود انتخاب کرد.

شکوفه فیتوپلانکتون در تنگه هرمز عکس روز ناسا شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این عکس که با عنوان «ظهور شکوفه فیتوپلانکتون در یکی از پر رفت و آمدترین گذرگاه های نفتی جهان» امروز (جمعه) در تارنمای رصدخانه زمین ناسا (Earth Observatory) منتشر شد، در تاریخ ۱۶ اکتبر ۲۰۱۹ (۲۴ مهر ۱۳۹۸) توسط تصویربردار عملیاتی زمین (OLI) بر روی ماهواره لندست ۸ ثبت شده است.

ناسا در توضیح این عکس و با اشاره به گرداب فیتوپلانکتون در این منطقه نوشت: نفتکش ها در هر روز حدود ۲۰ میلیون بشکه نفت خام (چیزی در حدود ربع میزان مصرف جهانی) را از تنگه هرمز جابه جا می کنند. این تنگه یکی از مهم ترین گذرگاه های نفتی جهان است اما به تازگی محل عبور چیزی بیشتر از نفتکش ها بوده است.

فیتوپلانکتون ها ارگانیسم های گیاه مانندی هستند که نقش کانون را در زنجیره غذایی آبزیان ایفا می کنند. فراوانی فیتوپلانکتون ها به در دسترس بودن نور خورشید و مواد مغذی وابسته است اما همچنین می تواند تحت تاثیر عوامل دیگری چون دما، میزان شوری و عمق آب، وزش باد و تعداد موجودات آبزی که از آن ها تغذیه می کنند، قرار گیرد. در صورت مساعد بودن شرایط، جمعیت فیتوپلانکتون ها می تواند شاهد رشدی انفجاری باشد که از آن به عنوان شکوفه فیتوپلانکتون (phytoplankton bloom) یاد می شود.

در گزارش تارنمای رصدخانه زمین ناسا آمده است: «تصویر ثبت شده از پدیده شکوفه فیتوپلانکتون در تنگه هرمز، به یک نقاشی با آبرنگ می ماند، ترکیبی از هنر و علم. نورمن کرینگ (Norman Kuring) از گروه زیست شناسی دریایی ناسا همچون عکاسی که نور را تنظیم کرده و از فیلترهای گوناگون استفاده می کند، با به کارگیری نرم افزارها و روش های مختلف فیلتر رنگ جزئیات ظریف آب را به نمایش درمی آورد.

تمام جزئیات تصویر شده از گرداب فیتوپلانکتون در آب های غنی از کلروفیل این منطقه واقعی هستند و کرینگ تنها با جداسازی و تقویت برخی از سایه ها و درجات ارائه شده در داده ها، برای برجسته کردن این زیست توده استفاده کرده است.»  

کلید واژه :

شکوفه فیتوپلانکتون

،

تنگه هرمز

ثبت نظرات
captcha