کد خبر : ۳۴۵۷۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ظرفیت اکولوژیک تهران ۲۰ سال پیش تکمیل شده است

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سال گذشته، ۸۰۰ هزار خودرو در کشور تولید و ۴۰۰ هزار دستگاه آن وارد تهران شد، گفت: با این شرایط…

ظرفیت اکولوژیک تهران ۲۰ سال پیش تکمیل شده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسعود تجریشی افزود: آلودگی هوا در کشور ما مساله جدیدی نیست و حداقل در تهران حدود ۴۵ سال است که درگیر آن هستیم، حتی روزنامه های سال های ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ بارها به این مشکل پرداخته اند یعنی آن روزها هم این مشکل وجود داشته و یک مساله قدیمی است. 

وی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۲ با جدیت به این مساله پرداخته شد و در سال ۱۳۹۶ نیز قانون هوای پاک به تصویب رسید که نشان از اهمیت موضوع دارد بنابراین در زمینه آلودگی هوا هم پیشینه تاریخی و هم قانون داریم شاید قانون هوای پاک ایده آل نباشد ولی قانون خوبی است، اما چرا همچنان درگیر آلودگی هوا هستیم در حالی که اگر مفاد قانونی آن اجرایی می شد کمک بزرگی به برون رفت از این معضل می کرد.

تجریشی ادامه داد: مثلا بر اساس قانون هوای پاک قرار بود امسال موتورسیکلت سازان در ازای هر موتورسیکلتی که تولید می کنند یک موتورسیکلت فرسوده را اسقاط کنند که متاسفانه با وارد آوردن فشار به دولت به رغم مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست، اجرای آن را یک سال به تعویق انداختند، یا اینکه قرار بود به ازای یک موتورسیکلت انژکتوری، یک برقی تولید شود که وزارت صمت به بهانه های مختلف زیر بار نرفت و کار اجرا نشد.

وی گفت: همچنین بر اساس قانون هوای پاک قرار بود خودروهای با مصرف سوخت بیش از ۸ لیتر در هر ۱۰۰ کلیومتر، تولید نشوند و یا به ازای آن یک خودروی اسقاطی از مدار خارج شود اما اجرا نشد، این در حالی است که شهری مانند تهران در شمال و شرق کوه هایی که مانع عبور آلاینده ها از سطح شهر می شوند، با تمام اینها باز هم اجرای قوانین مورد توجه قرار نمی گیرد.

تجریشی ادامه داد: حدود ۴۵ سال پیش مصوبه ای به تایید هیات وزیران رسید مبنی بر اینکه در تهران تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری و برخی کلان شهرها از  شعاع ۳۰ تا ۵۰ کیلومتری صنایع مستقر نشوند اما بدون استثنا در پایان دوره هر مجلس و دولت، شاهد بارگذاری های سنگینی در شعاع های تعیین شده هستیم.

معاون محیط زیست  انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به عنوان مثال با وجود چنین مصوبه ای برای شهر تهران اما شاهد تصویب استقرار باراندازی روبروی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) هستیم که قرار بود بالای ۱۷۰ هزار نفر در آنجا متمرکز شوند و روزانه ۷۴ هزار کامیون تردد کند که ما فقط می توانیم آن را تعدیل کنیم چون مصوبه و لازم الاجراست، یا اینکه الان ۴۶ شهرک صنعتی در شعاع ۱۲۰ متری شهر تهران مستقر شده اند که بدون مجوز هستند اما آب، برق و گاز دارند.

وی اظهار داشت: یا اینکه شهرداری تهران مجوز ساخت و ساز را در منطقه ۲۲ تهران صادر کرد که قرار بود فقط برای جمعیتی حدود ۳۰۰ هزار نفر ساخته شود اما همین الان بالای ۴۰۰ هزار نفر در آن منطقه مستقر هستند و قرار است برای جمعیت ۵۰۰ هزار نفری مجوز ساخت و ساز داده شود.

تجریشی گفت: سال گذشته ۸۰۰ هزار خودرو تولید شد که ۴۰۰ هزار دستگاه آن وارد تهران شد، با این شرایط انتظار داریم وضعیت هوا بهتر شود؟ البته فقط هوا نیست بلکه آب و خاک نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، با نگاه آمایش سرزمینی به موضوع، می بینیم که کلان شهرها به ویژه تهران به یک بازنگری دقیق نیاز دارند، ظرفیت اکولوژیک تهران ۲۰ سال پیش پُر شده است و دیگر توان پذیرش جمعیت بیشتر، صنایع مختلف و خودروهای زیادتر را ندارد.

وی تاکید کرد: باید سیاست گذاری ها در راستای کاهش افزایش بارگذاری ها باشد که در این میان هم دولت ها، نمایندگان مجلس، شهرداری ها و شورای شهر نقش دارند، این بارگذاری ها باید یک جایی متوقف شود زیرا در صورت ادامه آن دودش به چشم خودمان می رود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق تکالیف برنامه ششم توسعه، باید ۶۰ درصد حمل و نقل شهری توسط ناوگان حمل و نقل عمومی صورت گیرد اما الان برعکس است یعنی ۶۰ درصد مردم از خودروهای شخصی خود استفاده می کنند درست است که باید حمل و نقل عمومی توسعه یابد اما می دانیم که بسیاری از مردم تمایلی به استفاده از آن ندارند و باید فرهنگ سازی شود و حتی کاری کنیم که تردد خودروهای شخصی در محدوده شهرها بدون ملاحظه زیست محیطی هزینه بَر باشد و گران تمام شود.

وی افزود: تا پایان امسال ۲۰۰ هزار تاکسی فرسوده در کشور خواهیم داشت که اگر فکری برای نوسازی آنها نکنیم نباید هم انتظار هوای پاک داشته باشیم، وضعیت اتوبوس ها هم بهتر نیست. همچنین باید در تولید خودرو به سمت استاندارد روز دنیا پیش برویم مثلا اگر استاندارد مصرف ۵ لیتر سوخت در ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است و خودروهای ما در این میزان پیمایش ۱۰ لیتر مصرف می کنند باید اسقاط شوند اما چون برای خودروساز گران تمام می شود از این رو زیر بار نمی رود.

تجریشی با اشاره به اینکه خودمان با استفاده از خودروی شخصی آلایندگی را تولید می کنیم، تاکید کرد: قطعا در این میان برخی دستگاه ها کم کاری می کنند و برخی نه تنها برای بهبود هوا کاری نمی کنند بلکه در تشدید آن هم مقصر هستند، در تهران اگر ۳ تا ۴ روز هوا ساکن شود آلودگی افزایش می یابد و رهایی از آلودگی هوا نیازمند عزم جدی تمام بخش های یک جامعه اعم از مسوولان و مردم است.

کلید واژه :

ظرفیت اکولوژیک تهران

ثبت نظرات
captcha