کد خبر : ۳۴۵۷۵۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دستگاه های تصفیه آب به نام مردم به کام سودجویان

عده ای با عباراتی مانند طرح سلامت زیر نظر وزارت بهداشت آب آلوده تهران نصب تجهیزات رایگان و نظایر آن سعی در متقاعد کردن مخاطب برای خرید دستگاه تصفیه آب دارند؛ دستگاه هایی که مسئولان بر این باورند نه تنها نیازی به آن ها وجود ندارد بلکه برای بدن مضر بوده و...

دستگاه های تصفیه آب به نام مردم به کام سودجویان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

ممکن است شهروندان تهرانی هرچند وقت یک بار از مرکزی تماسی دریافت کنند که فرد آن سوی خط تلفن سعی در متقاعد کردن مخاطب خود برای خرید دستگاه تصفیه آب دارد. فرد تماس گیرنده اعلام می کند از "مرکز تصفیه آب" تماس می گیرد و قصد دارد دستگاه تصفیه آب را تحت عنوان "طرح سراسری سلامت" که زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می کند را به فروش برساند.  همچنین بر این نکته تاکید دارد که آب تهران آلوده بوده و وجود این دستگاه ها در هر خانه ای بسیار ضروری است.

در توضیح دستگاه ها می گویند آکوآ نام دارد و از تایوان وارد می شود. قیمت دستگاه های دارای پنج فیلتر ۵۴۷ هزار تومان و دستگاه های دارای شش فیلتر که آب را به آب معدنی تبدیل می کند، ۵۹۷ هزار تومان است. البته نصب شیرآلات و دستگاه رایگان است و بعد از نصب مشترک باید با شرکت برای تعویض فیلتر که هر هشت ماه یک بار است، قرارداد امضا کند و البته که فرآیند تعویض فیلتر نیز رایگان خواهد بود. در انتهای تماس باز هم تاکید می شود آب تهران آلوده است و دستگاه های تصفیه آب مجوز وزارت بهداشت را داراست.

آلودگی آب تهران اما موضوعی است که هرچند وقت یک بار توسط مسئولان رد و بر استاندارد بودن آن تاکید می شود. به گفته آن ها طبق استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، شاخص کدورت آب یک  MTU بود اما این رقم به ۰.۳ رسید و اکنون ۰.۱ هدف گذاری شده است که ایران قبل از سال ۱۳۸۵ به این استانداردها رسید. البته این یک سوی ماجرای عدم نیاز استفاده از دستگاه های تصفیه آب است و سوی دیگر این ماجرا از مضر بودن این دستگاه ها برای سلامتی انسان حکایت دارد. موضوعی که محمدرضا احمد نسب - قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران- به آن اشاره و به مردم توصیه می کند از خرید دستگاه های تصفیه آب بپرهیزند.

آب تهران استاندارد است

احمد نسب ، با تاکید بر این که آب تهران دارای همه استانداردهای ملی و بین المللی است اظهار کرد: کیفیت آب تهران توسط وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران به صورت آنلاین کنترل می شود و می توان گفت جزو با کیفیت ترین آب های دنیا محسوب می شود. علاوه بر نظارت های مذکور، شرکت آب و فاضلاب استان تهران دارای یک آزمایشگاه مرجع بوده و به صورت آنلاین آب را در استان تهران رصد می کند.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به برخی افراد که سعی به فروش دستگاه های تصفیه آب به مردم به بهانه آلوده بودن آب تهران دارند، گفت: این افراد بنگاه اقتصادی باز کرده اند که بتواند بازار فروش خود را به بهانه آلوده بودن آب تهران بالا ببرند. آن ها برای این منظور کیفیت آب تهران را زیر سوال می برند. در این راستا دفاتر حقوقی آبفا از این نهادها شکایت کرده اند.

مضرات دستگاه های تصفیه آب برای سلامتی

احمدنسب به مردم توصیه کرد به هیچ عنوان از دستگاه های تصفیه آب استفاده نکنند زیرا از یک طرف آب تهران استانداردهای لازم را دارا بود و از طرف دیگر دستگاه های مذکور املاح مجاز آب را که دارای ارزش غذایی هستند را جذب کرده و باعث کاهش کیفیت آب می شود. ازسوی دیگر، کلری که با هدف گندزدایی به آب تزریق می شود، باعث خرابی دستگاه می شود و باید فیلتری روی دستگاه ها نصب کنند که کلر داخل دستگاه نشود و این باعث می شود بعد از مدتی آب خروجی این دستگاه ها دارای آلودگی میکروبی باشد.

او ادامه داد: از آنجایی که کلر را از آب می گیرند، باید یک سیستم گندزدایی مانند UB داشته باشد که چون گران قیمت است، روی هیچکدام از دستگاه ها وجود ندارد. این دستگاه ها یا چینی هستند یا تایلندی و یا تایوانی که به صورت قاچاق وارد کشور می شود و هیچ مرجع قانونی و رسمی آن را تایید نمی کند. این که گفته می شود زیر نظر وزارت بهداشت هستند، صحت ندارد.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران تاکید کرد: ازسوی دیگر از آنجاکه قطعات دائما در تماس با آب هستند، آلاینده هایی به آب اضافه کنند و باعث آلوده شدن آب شوند. این دستگاه ها املاح آب مانند کلسیم و منیزیوم که دارای ارزش غذایی هستند را جذب می کنند و آبی که دارای ارزش غذایی است، فاقد ارزش غذایی می شود. بنابراین بدن مجبور می شود خودش املاح را تامین کند و  بعد از مدتی ضعف عمومی در بدن ایجاد می شود و مواد غذایی از طرق ادرار دفع می شود.

کلید واژه :

دستگاه های تصفیه آب

ثبت نظرات
captcha