کد خبر : ۳۴۵۷۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رد افسانه نقش گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوای خانه

نتایج یک پژوهش جدید باور عام را در مورد نقش مهمی که گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوای خانه ایفا می کنند، رد کرد.

رد افسانه نقش گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوای خانه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نتایج یک پژوهش جدید باور عام را در مورد نقش مهمی که گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوای خانه ایفا می کنند، رد کرد.

به نقل از پایگاه خبری دیلی میل به نقل از مایکل وارینگ استاد مهندسی معماری و محیط زیست دانشگاه درکسل در فیلادلفیا، برای دستیابی به خاصیت پاکسازی و تصفیه هوایی برابر با باز کردن تعدادی پنجره، به چیزی بین ۱۰ تا هزار گیاه –بسته به ابعاد و گونه آن ها- در هر متر مربع نیاز دارید.

وارینگ با تکیه بر ۳۰ سال تحقیق در این باره و با اشاره به این نکته که گیاهان در فیلتر سموم موجود در هوا موسوم به ترکیبات آلی فرار (VOCs) چون بنزن خیلی کند عمل می کنند، افسانه نقش گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوای خانه را رد می کند. ترکیبات آلی فرار دسته ای از ترکیبات شیمیایی هستند که در پی سوزاندن چوب، زغال سنگ و بنزین به اتمسفر وارد می شوند و می توانند به ایجاد ناراحتی در چشم، بینی و گلو، سردردهای مداوم و سرطان ریه منجر شوند.

این باور نادرست در مورد گیاهان آپارتمانی نخستین بار در سال ۱۹۸۹ و هم زمان با آن آغاز شد که ناسا تحقیقاتی را در مورد تاثیر احتمالی گیاهان در فیلتر مواد شیمیایی سرطان زا در ایستگاه های فضایی آغاز کرد. پژوهشگران برای تایید فرضیه خود یک گیاه را در یک محفظه بی منفذ کوچک تر از یک متر مکعب قرار دادند. در عرض یک روز، تا ۷۰ درصد آلاینده های سمی در هوا توسط این گیاه از بین رفتند.

اما یک محفظه کوچک بسته با فضای یک آپارتمان در یک ساختمان بزرگ خیلی تفاوت دارد. در گذر زمان، این تحقیق ناسا و پژوهش هایی که در پی آن انجام شد، از متن اصلی خارج شده و به مواردی کاملا متفاوت تعمیم داده شد.    

به گفته مولفان این پژوهش جدید، در یک آپارتمان معمولی هوای راکد داخل خانه به طور مداوم با هوای تازه خارج از خانه جایگزین می شود. سرعت این فرآیند در مقایسه با محیطی که محققان ناسا برای آزمایش فرضیه خود در نظر گرفته بودند، بسیار بالاتر است.   

این محققان برای تایید فرضیه خود ۱۹۶ نتیجه آزمایش تجربی را به آهنگ تحویل هوای پاک یا سی اَی دی آر ترجمه کرده و از آن به عنوان سیستم متریک برای محاسبه آهنگ پاکسازی ترکیبات آلی فرار (VOCs) از هوا توسط گیاهان استفاده کردند. نتایج بررسی های مذکور نشان داد، این آهنگ آنقدر کُند است که می توان از آن به طور کامل چشم پوشی کرد.

البته این به معنای آن نیست که گیاهان آپارتمانی هیچ فایده ای برای خانه های ما ندارند. نخست این که عمل فتوسنتز این گیاهان دی اکسید کربن را از هوا گرفته و آن را به اکسیژن تبدیل می کند. از طرف دیگر اگرچه گیاهان آن تصفیه کننده های قهاری که پیش تر تصور می شد نیستند، اما روانشناسان هنوز بر نقش گیاهان سبز در بهبود وضعیت روانی افراد تاکید می کنند. به گفته این گروه از پزشکان، تنها نگاه کردن به برگ های سبز گیاهان به تقویت روحیه افراد کمک کرده و باعث بهبود وضعیت روحی و جسمی در آن ها می شود.

کلید واژه :

تصفیه هوای خانه

،

نقش گیاهان آپارتمانی در تصفیه هوای خانه

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha