کد خبر : ۳۴۵۷۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

راهکارهای موثر بر کنترل آلودگی صوتی

آلودگی صوتی نمود عینی ندارد اما از جمله فاکتورهایست که به شدت به سلامت جسم و روان آسیب می رساند.

راهکارهای موثر بر کنترل آلودگی صوتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آلودگی صوتی نمود عینی ندارد اما از جمله فاکتورهایست که به شدت به سلامت جسم و روان آسیب می رساند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) آلودگی صوتی محیطی را تهدیدی عنوان کرده که کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

نتایج تحقیقات حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از صدا با پیامدهای جسمی از قبیل حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت همراه است.

همچنین آلودگی صوتی می تواند فشار مضاعفی را بر وضعیت روحی و روانی وارد کند که به نوبه خود به سردرد، افسردگی و سوانح ناشی از خستگی منجر می شود.

با وجود مضرات آلودگی صوتی این تهدیدِ نامحسوس روند کاهشی ندارد. سر و صدای ناشی از توسعه شهرنشینی و افزایش جمعیت رو به گسترش است.

همچنین تحقیقات نشان می دهد انسان ها و پرندگان ساکن در شهرها در مقایسه با همتایان خود پر سر و صداتر هستند.

بنابراین لازم است آگاهی ها در مورد محیط های پر صدا افزایش پیدا کند و روش های مقابله با آلودگی صوتی هوشمندتر شود.

در این شرایط می توان روش های موثرتر در کنترل صدا را به کار گرفت و از تاثیرات مخرب آن پیشگیری کرد.

راهکارهای کاهش آلودگی صوتی

یکی از راهکارهای کلیدی در کاهش تاثیرات مخرب آلودگی صوتی، برنامه ریزی و طراحی ساختمان هایی با هدف کنترل موثر سر و صداست.

در انگلیس طرح ها و برنامه هایی ارائه شده که در آن ها بر طراحی ساختمان ها به گونه ای تاکید شده تا میزان قرار گرفتن در معرض سر و صدا به حداقل برسد و از عایق های صوتی استفاده می شود.

همچنین محصولات پشم سنگ می توانند نقش حائز اهمیتی در حمایت از این اقدامات داشته باشد زیرا پشم سنگ با تراکم بالا از قابلیت آکوستیک برخوردار است که به آن اجازه می دهد لرزش ها را کنترل کند و بنابراین صدا را به خوبی جذب کرده و سر و صدا را کاهش می دهد. چنین عایق بندی هایی راهکاری ارزشمند در سایت های حمل و نقل و تفریحی است که منبع اصلی تولید صدا به حساب می آیند.

موانع صوتی رایج به شکل درزگیرها و پنجره های دو جداره به ویژه در شهرهای شلوغ یا در نزدیکی فرودگاه ها دیده می شود. همچنین باید توجه داشت در نظر گرفتن این نکات در ساختمان سازی در حفظ دمای خنک و گرم کمک می کند و محیط زیست را در برابر انتشار کربن مصون می سازد.

به طور مثال در سال ۲۰۱۰ استراتژی حمل و نقل در لندن منتشر شد که در آن تاکید شده یک پنجم از ساکنان این شهر از سر و صدا در خانه هایشان آزار می بینند و بیشترین صدای آزار دهنده به دلیل تردد اتوبوس و کامیون هاست. در این مناطق استفاده از دیوارهای صوتی و بازبینی آئین نامه های عایق بندی صدا می تواند راهکار مفیدی باشد.

درصورتیکه امکان رهایی از صدای آزاردهنده در اطراف محیط زندگی وجود ندارد می توان با راهکارهای دیگری از قبیل "دستگاه نویز سفید" که صداهای آرام بخش تولید می کنند فضای زندگی را آرام ساخت.

از دیگر راهکارهای کاهش تاثیرات صدا فاصله انداختن بین خود و منبع تولید صداست. همچنین درصورتیکه خودتان منبع آلودگی صوتی هستید لازم است از ایجاد سر و صدا در نزدیکی دیگران خودداری کنید. به طور مثال می توان به خودداری از صحبت کردن با تلفن در محیط کار اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی rockwoolgroup، در نهایت کارشناسان تاکید دارند که بررسی هر چه بیشتر راهکارهای جدید و اعمال آن ها به منظور محدود کردن تاثیرات منفی آلودگی صوتی و تشدید تلاش ها در مقابله با آلودگی اصوات به ویژه در مناطق شهری و حفظ سلامت و شادابی شهروندان ضروری است.

کلید واژه :

کنترل آلودگی صوتی

ثبت نظرات
captcha