کد خبر : ۳۴۵۷۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش خطر ابتلا به آب سیاه در اثر آلودگی هوا

افرادی که در آلوده ترین مناطق زندگی می کنند حداقل ۶ درصد بیش از ساکنین سایر مناطق در معرض ابتلا به گلوکوم قرار دارند.

افزایش خطر ابتلا به آب سیاه در اثر آلودگی هوا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان دانشگاه UCL واقع در لندن دریافتند ساکنان مناطق آلوده که در معرض مقادیر بیشتری از ذرات آلاینده قرار دارند حداقل ۶ درصد بیش از سایرین در معرض ابتلا به گلوکوم (آب سیاه) قرار دارند.

به نقل از پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، این تحقیقات با استفاده از اطلاعات مربوط به معاینه چشم ۱۱۱ هزار و ۳۷۰ داوطلب ساکن شهرهای مختلف انگلیس بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ میلادی انجام گرفته است. محققان این اطلاعات را با اطلاعات مربوط به آدرس و میزان آلودگی محل زندگی هریک از داوطلبان تطبیق دادند. تمرکز این تحقیقات بر آلودگی حاصل از ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر بود. در این بررسی ها مناطق مختلف بسته به میزان آلودگی به چهار گروه تقسیم شدند و مشخص شد افرادی که در آلوده ترین مناطق زندگی می کنند حداقل ۶ درصد بیش از ساکنین سایر مناطق در معرض ابتلا به گلوکوم قرار دارند.


اغلب فاکتورهای ریسک گلوکوم مانند عوامل ژنتیکی و افزایش سن، خارج از کنترل ما قرار دارند، با وجود این به نظر می رسد پس از فشار چشم که می توان آن را با تغییر سبک زندگی یا مصرف دارو کنترل کرد، آلودگی هوا عامل دیگری است که تحت کنترل ما قرار دارد.


این تحقیقات نیز دلیل دیگری است که نشان می دهد آلودگی هوا باید به عنوان یک مشکل جدی در رابطه با سلامت عمومی مورد توجه قرار گیرد.


آب سیاه به دلیل اختلال در جریان خون اعصاب بینایی بوجود می آید و به مرور زمان پیشرفت می کند. این عارضه زمانی اتفاق می افتد که فشار مایع داخل چشم افزایش یابد و این مایع آن طور که باید در چشم گردش نکند. به طور طبیعی بین قرنیه و عدسی چشم مایعی به نام زلالیه وجود دارد که از مویرگ ها ترشح می شود و تامین کننده مواد غذایی و اکسیژن برای عدسی و قرنیه است و از طرفی مواد زاید را از طریق خون دفع می کند. زلالیه همراه با زجاجیه فشار درونی چشم را ثابت نگه می دارد و شکل کروی چشم را حفظ می کند. در صورتی که در تصفیه زلالیه اختلالی به وجود آید و مایع به همان سرعتی که ترشح می شود بازجذب نشود، فشار چشم افزایش می یابد و عارضه آب سیاه رخ می دهد.

علاوه بر عوامل ارثی، عفونت شدید چشم، مواد شیمیایی، بیماری های التهابی و انسداد عروق خونی داخل چشم نیز از عوامل غیر شایع آب سیاه هستند. بیماری آب سیاه معمولا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می دهد؛ اما ممکن است در یک چشم شدیدتر باشد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Investigative Ophthalmology & Visual Science منتشر شده است.

کلید واژه :

آب سیاه

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha