کد خبر : ۳۴۵۷۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شناسایی 30 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه بادی در کشور

وزیر نیرو با اشاره به اینکه نیروگاه های تجدیدپذیر نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست دارند، گفت: حدود 30 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه بادی در کشور شناسایی شده که امیدواریم با استفاده از توان متخصصان داخلی بتوانیم در آینده تمام این ظرفیت را محقق و به مدار بیاوریم.

شناسایی 30 هزار مگاوات ظرفیت احداث نیروگاه بادی در کشور

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا اردکانیان عصر امروز در ارتباط ویدیو کنفرانسی با رئیس جمهور برای افتتاح نیروگاه بادی 50 مگاواتی آقکند میانه، اظهار داشت: این نیروگاه همزمان با هفتمین هفته پویش هر هفته_الف_ب_ایران و با اعتباری بالغ بر 960 میلیارد تومان در استان آذربایجان شرقی به بهره برداری رسیده است که امیدواریم با توجه به توان متخصصان داخلی بتوانیم در آینده تمامی ظرفیت 30 هزار مگاواتی نیروگاه های بادی کشور را محقق و به مدار بیاوریم.

وزیر نیرو تاکید کرد: بر اساس این پویش مقرر شده که در نیمه دوم امسال 227 پروژه بزرگ با اعتباری بالغ بر 33 هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسد که تاکنون 60 پروژه با اعتباری بالغ بر چهار هزار و 300 میلیارد تومان افتتاح شده است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در استان آذربایجان شرقی در مجموع 114 پروژه بزرگ را در بخش های مختلف آب، برق و فاضلاب در دست اجرا دارد که حجم سرمایه گذاری انجام شده و در حال انجام این طرح ها بالغ بر پنج هزار و 73 میلیارد تومان بوده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه این طرح ها به طور متوسط پیشرفت 50 درصدی دارند، بیان کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته در تلاشیم تعداد قابل توجهی از این طرح ها را تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برسانیم و مردم بتوانند از فواید این پروژه ها بهره مند شوند.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه 80 درصد نیروگاه بادی آقکند با استفاده از تجهیزات داخلی ساخته شده است، گفت: این مجموعه به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه های بادی کشور از جلوه های سرافرازی تولیدکنندگان و صنعت گران داخلی است.

وی با تاکید بر اینکه 104 هزار خانوار از انرژی تولیدی این نیروگاه بهره مند می شوند، تصریح کرد: این مجموعه نقش مهمی در پایداری وضعیت انرژی جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی خواهد داشت.  

اردکانیان با اشاره به اینکه نیروگاه های تجدیدپذیر نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست دارند، ادامه داد: این نیروگاه سالانه از تولید 119 هزار تن آلاینده های زیست محیطی جلوگیری کرده و با افتتاح آن 38 هزار مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی می شود.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه این نیروگاه صرفه جویی 49 میلیون مترمکعبی مصرف گاز را به همراه خواهد داشت، عنوان کرد: بر اساس ارزیابی صورت گرفته این نیروگاه سالانه تا 175 هزار مگاوات ساعت انرژی تولید خواهد کرد که امیدواریم شرایط عمومی دولت نیز به گونه ای باشد که بتواند شرایط تشویق پایدار و مستمر تولیدکنندگان نیروگاه های تجدیدپذیر را فراهم کند.

وی در بخش دیگری از سخنان با اشاره به اینکه موضوع یکپارچگی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی امروز به تصویب هیات دولت رسید، بیان داشت: بر این اساس از امروز شاهد شکل گیری شرکت های آب و فاضلاب استانی خواهیم بود که این امر گام بسیار بزرگی در جهت سرعت دادن به خدمات رسانی بخش آب و فاضلاب به ویژه در روستاها خواهد بود.

اردکانیان با تاکید بر اینکه از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 6.8 میلیون نفر از هموطنان روستایی از نعمت شبکه های آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شده اند، عنوان کرد: مطابق برنامه ریزی صورت گرفته و با کمک اصلاح ساختاری که صورت گرفته در تلاشیم این عدد را تا پایان دولت به 10 میلیون نفر برسانیم.

کلید واژه :

نیروگاه بادی

،

پروژه صنعت آب و برق

،

استان آذربایجان شرقی

ثبت نظرات
captcha