کد خبر : ۳۴۵۷۴۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شبکه و تصفیه خانه فاضلاب به تناسب وجود ندارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران ضمن تشریح آخرین میزان پیشرفت اجرای طرح فاضلاب استان تهران، از تمرکز روی پیشرفت ساخت تصفیه خانه ها خبر داد.

شبکه و تصفیه خانه فاضلاب به تناسب وجود ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدرضا بختیاری ، با بیان این که روند اجرای شبکه طرح فاضلاب تهران اجرای شبکه کند شده است، توضیح داد: طبق آخرین آمار ۷۰ درصد شبکه اجرا شده، درحالی که تنها ۴۰ درصد تصفیه خانه ها اجرا شده است. به همین دلیل بین شبکه و تصفیه خانه تناسب وجود ندارد.

وی ادامه داد: برای یکسان سازی روند اجرای شبکه و تصفیه خانه ها، عمده منابع به سمت اجرای تصفیه خانه های بزرگ رفته تا شبکه و تصفیه خانه با یکدیگر برابری کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران در ادامه درمورد نحوه تامین منابع مورد نیاز برای اجرای طرح فاضلاب تهران گفت: منابع مورد نیاز این طرح از منابع داخلی تامین خواهد شد. البته در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستیم. از آنجا که اعتبارات دولت کم بوده، نتوانسته به ما در این زمینه کمک کند. به همین دلیل عمدتا از منابع داخلی خودمان استفاده می کنیم.

عقب ماندگی طرح های فاضلاب استان تهران

بر اساس این گزارش، مطالعات انجام طرح فاضلاب از سال ۱۳۲۷ آغاز و عملاً عملیات اجرایی آن از سال ۱۳۷۴ استارت خورد و تا زمستان سال گذشته، ۷۴ درصد عملیات لوله گذاری و در بحث خطوط اصلی و تونل ۹۱ درصد در تصفیه خانه ها ۴۰ درصد کار انجام شده بود. در این راستا، اواسط زمستان سال ۱۳۹۷، اعلام شد که طرح فاضلاب تهران ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

پیش بینی ها حاکی است که در سال ۱۴۱۰ تولیدی پساب به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب می رسد که ۸۰۰ میلیون مترمکعب آن متعلق به شهر تهران است. به طور کلی  باید ۱۲ تصفیه خانه در داخل شهر تهران به صورت محله ای – منطقه ای ایجاد شود؛ بنابراین جانمایی ها باید هرچه سریع تر انجام شود. ۲۰ درصد آب شرب کل کشور در تهران مصرف می شود. به همین اندازه نیز فاضلاب ایجاد می شود و این در حالی است که برای تأمین آب شهر تهران، ۳۰ درصد از آب چاه و ۷۰ درصد از آب معمول استفاده می شود.

اما اتمام شبکه فاضلاب تهران قدمت چندین ساله دارد و چند سالی این مهم روند کندی را پیش گرفته است؛ طبق آخرین آمار ۶۷۸۸ کیلومتر از این شبکه اجرا شده و پیشرفت ۷۵,۴ درصدی دارد. بر پایه طراحی های انجام شده باید ۹ هزار کیلومتر لوله گذاری شبکه اصلی و فرعی در سطح ۲۲ منطقه تهران اجرا شود.

قرار است تا سال ۱۴۰۰ این رقم به ۶۲۰ کیلومتر برسد. طرح های فاضلاب استان تهران با عقب ماندگی رو به روست اما ظرف چند ماه اخیر سعی شده این عقب ماندگی جبران شود و شش تصفیه خانه به بهره برداری خواهد رسید. به طور کلی ظرف پنج سال آینده صددرصد شبکه فاضلاب و تصفیه خانه استان تهران اجرا می شود.

در این راستا، طرح تصفیه خانه فیروزبهرام که دومین تصفیه خانه بزرگ کشور بعد از تصفیه خانه جنوب تهران محسوب می شود، در حال اجراست. این تصفیه خانه سال آینده و حدود یک سال و نیم زودتر از برنامه ریزی به مدار بهره برداری می رسد.

تصفیه خانه فیروزبهرام، پاسخگوی دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از شهروندان تهران است که قرار بود سال ۱۴۰۱ به مدار برسد اما تا پایان سال ۹۹ به مدار می رسد. فاز هفت و هشت تصفیه خانه جنوب تهران هم ظرف سه ماه آینده به دست مقامات ارشد کشور کلنگ زنی می شود. تصفیه خانه های محلی هم در دستور کار قرار دارد. بر این اساس برای تکمیل طرح فاضلاب تهران و اجرای همه تصفیه خانه ها و شبکه ها به ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

کلید واژه :

شبکه فاضلاب

،

تصفیه خانه فاضلاب

،

تصفیه خانه

ثبت نظرات
captcha