کد خبر : ۳۴۵۷۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا سهمیه بندی بنزین بر کاهش آلودگی هوا تاثیر دارد

از زمانی که سهمیه بندی بنزین اعمال شد، یکی از موضوعات مطرح شده تاثیر اتخاذ این تصمیم بر ارتقای کیفیت هوا است. رییس سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است که سهمیه بندی بنزین مقداری بر کاهش آلودگی هوا موثر است هرچند که در روزهای سرد خودروهای گازوئیلی نقش بیشتری در آلودگی هوا دارند.

آیا سهمیه بندی بنزین بر کاهش آلودگی هوا تاثیر دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عیسی کلانتری گفت: درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین قرار نیست در محیط زیست و در زمینه کاهش آلودگی هوا هزینه شود.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که افزایش قیمت و سهمیه بندی بنزین چه تاثیری بر کاهش آلودگی هوا در کشور گذاشت، اظهار کرد: این موضوع مقداری تاثیر در کاهش آلودگی هوا دارد. هر چند که براساس اعلام پلیس طی روزهای اخیر مصرف سوخت در کشور افزایش یافته اما در حال حاضر رانندگان سهمیه ۱۲۰ لیتر بنزین آبان و آذر را دارند و ممکن است به این دلیل مصرف سوخت کاهش پیدا نکرده باشد.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به این که بنزین بیشتر در تابستان سبب افزایش آلودگی می شود، تصریح کرد: در روزهای سرد سال خودروهای گازوئیلی مانند اتوبوس ها، کامیون ها و مینی بوس ها هوا را بیشتر آلوده می کند اما زمانی که هوا به بالای ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتیگراد می رسد بنزین روی آلودگی هوا تاثیر خواهد گذاشت.

به گفته کلانتری در حال حاضر در فصل پاییز و زمستان تاثیر خودروهای بنزینی بر آلودگی هوا حدود ۲- ۳ درصد است اما در تابستان این تاثیر به بیش از ۶۰ درجه سانتیگراد می رسد. در حال حاضر ۶۰ – ۷۰ هزار خودروهای گازوئیل سوز در کشور روی آلودگی هوا تاثیر گذارند.

کلید واژه :

سهمیه بندی بنزین

،

کاهش آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha