کد خبر : ۳۴۵۷۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش بیماری های نوظهور از منشأ حیات وحش

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: به دلیل افزایش بیماری های نوظهور که قالبا از منشأ حیات وحش نشأت می گیرند، باید همکاری های بین حوزه ای را افزایش دهیم.

افزایش بیماری های نوظهور از منشأ حیات وحش

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا رفیعی در "اولین کنگره ملی حفاظت و بیماری های حیات وحش" اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت راه های زیادی برای پیشرفت در حوزه دامپزشکی می توانند تعریف کنند. در سال ۲۰۰۸ کارگروه دائمی بیماری های حیات وحش فعال شد و در همین سال نقاط کانونی حیات وحش در دستور عمل قرار گرفت که منجر به تشکیل شبکه متخصصین حیات وحش شد.

رئیس سازمان دامپزشکی با اشاره به اینکه مسئولیت این سازمان با توجه به تعاریف سازمان جهانی بهداشت دام، تامین سلامت و بهداشت دام و بهداشت عمومی است، تصریح کرد: عقد قرارداد با تفاهم نامه با سازمان محیط زیست و تشکیل جلسات کمیته ملی حیات وحش و تدوین دستورالعمل های مرتبط به حیات وحش در سال های گذشته، به همین منظور صورت گرفته است.

رفیعی با اشاره به اینکه زنگ خطر ششمین دوره از انقراض گونه های جانوری در حال وقوع است، تصریح کرد: به همین دلیل برای ارتقای همکاری ها در این زمینه و به دلیل افزایش بیماری های نوظهور که قالبا از منشأ حیات وحش نشأت می گیرند، باید همکاری های بین حوزه ای را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: ۱۴۲ بیماری انسانی که حائز اهمیت بوده از منشأ حیات وحش نشأت گرفته است، به همین دلیل تشخیص به موقع بیماری های حیوانات در نجات آنها و انسان ها باید مورد توجه قرار گیرد.

رفیعی در پایان گفت: به دلیل ماهیت وجودی حیات وحش، پایش بیماری ها در این حوزه با چالش هایی مواجه است، چرا که جمع آوری سیستماتیک اطلاعات در حیات وحش بسیار سخت است و در بسیاری از مواقع گزارش دهی بیماری ها در کشور با محدودیت قانونی مواجه خواهد بود.

کلید واژه :

بیماری های نوظهور

،

حیات وحش

ثبت نظرات
captcha