کد خبر : ۳۴۵۷۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی هوا بیش از جنگ در کابل قربانی می گیرد

با نزدیک شدن به فصل سرما، نگرانی ها از افزایش آلودگی هوا در کابل بیشتر می شود. به طوریکه گزارش ها نشان می دهد ممکن است این پدیده بیش از جنگ در افغانستان قربانی بگیرد.

آلودگی هوا بیش از جنگ در کابل قربانی می گیرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، همزمان با نزدیک شدن فصل سرما، نگرانی ها از آلودگی هوا در کابل افزایش یافته است.

آسوشیتدپرس، با اشاره به گزارش «گروۀ پژوهش وضعیت هوای جهان» خبر داد که احتمال دارد قربانیان آلودگی هوا در کابل بیش از قربانیان جنگ باشد.

براساس این گزارش گروۀ پژوهش وضعیت هوای جهان، در سال ۲۰۱۷میلادی، ۲۶هزار تن در نتیجه آلودگی هوا جان باخته اند؛ در حالیکه شمار قربانیان جنگ در این سال، به ۳۴۸۳ تن می رسد.

در آستانه فرارسیدن زمستان و آغاز فصل سرما، هوای کابل بیشتر آلوده می شود. بسیاری از شهروندان کابل برای گرم کردن خانه های خود ذغال سنگ، چوب و حتی پلاستیک را می سوزانند.

در همین حال، اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان نیز از آلودگی هوا نگران است.

عزت الله صدیقی، معاون ادارۀ ملی حفاظت از محیط  گفت: «هوای کابل، نمونه بود و زمانی برای کسانی آرزو بود تا برای تنفس هوای تازه به این شهر بیایند. اما، تجربه 3 دهه جنگ متاسفانه سبب شد تا زیرساخت های شهری، سیستم های آب رسانی، برق، حمل ونقل و مناطق سبز از دست برود.»

کابل، با جمعیت تخمینی در حدود 6 میلیون شهروند، به یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان تبدیل شده است. این شهر، گنجایش این شمار جمعیت را با زیرساخت های آسیب دیده از جنگ ندارد.

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

بیماری قلبی و آلودگی هوا

،

بیماری تنفسی و آلودگی هوا

،

کابل

ثبت نظرات
captcha