کد خبر : ۳۴۵۷۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آمریکا در حال ساخت آزمایشگاه هایی برای تولید سلاح های بیولوژیک است

دبیر شورای امنیت ملی روسیه دوشنبه گفته آمریکا در حال ساخت آزمایشگاه هایی در سراسر دنیا برای تولید سلاح های بیولوژیک است.

آمریکا در حال ساخت آزمایشگاه هایی برای تولید سلاح های بیولوژیک است

یک مقام ارشد روسیه گفته ایالات متحده در حال ساخت شبکه ای از آزمایشگاه ها در سراسر دنیا برای تولید سلاح های بیولوژیک است. 

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «نیکلای پاتروشف»، دبیر شورای امنیت ملی روسیه در مقاله ای در روزنامه «Rossiyskaya Gazeta» درباره این موضوع هشدار داده است. 

او در این مقاله نوشته است: «فعالیت پنتاگون برای ایجاد آزمایشگاه های بیولوژیک در سراسر دنیا به خصوص در کشورهای عضو اتحاد کشورهای مشترک المنافع که در حال انجام تحقیقاتی در خصوص بیماری های عفونی هستند و در آنها امکان ساخت سلاح های بیولوژیک وجود دارد، محل نگرانی ویژه است.»

پاتروشف در ادامه این مقاله بر ضرورت همکاری کشورهای بین المللی، از جمله از طریق امضای توافقات ایمنی دوجانبه میان کشورها تأکید کرده است. 

پیش از این هم «گوزل می تدیناوا» پروفسور دانشکده تاریخ و روابط بین المللی دانشگاه روسیه- تاجیکستان در میزگردی با موضوع «وضعیت محیط زیست آسیای مرکزی: مسائل و راه های حل وفصل» از احتمال ساخت سلاح بیولوژیک در آسیای مرکزی توسط آمریکا خبر داده بود.

سلاح های بیولوژیک، مواد سمی بیولوژیک یا عوامل عفونت زا مانند باکتری، ویروس و قارچ هستند که دولت های برخی کشورها از آنها برای کشتن یا فلج کردن انسان ها استفاده می کنند. 

دولت آمریکا از سال ۱۹۴۳ به دستور رئیس جمهور «فرانکلین روزولت» برنامه ای برای ساخت سلاح های بیولوژیک راه اندازی کرد. بعد از جنگ جهانی دوم، این کشور صاحب بزرگترین زرادخانه سلاح های بیولوژیک بود. 

 روسیه مهرماه سال گذشته از مرگ ۷۳ نفرل در آزمایشگاه تحقیقات بیولوژیک سری آمریکا در گرجستان خبر داده بود. 

پیشتر هم یک روزنامه نگار تحقیقی بلغارستان با استناد به برخی اسناد از وجود مراکز مخفی آمریکا برای ساخت چنین سلاح هایی در نقاط مختلف جهان خبر داده بود. براساس گزارش «دیلیانا گایتانزیف»، تامین بودجه این مراکز مخفیِ نظامی، بر عهده «آژانس کاهش تهدید دفاعی» پنتاگون است و ۲.۱ میلیارد دلار برای آن در نظر گرفته شده است.

کلید واژه :

آمریکا

،

تولید سلاح های بیولوژیک

ثبت نظرات
captcha