کد خبر : ۳۴۵۷۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خودروی نانوسلولزی چوبی Nano Cellulose Vehicle ساخته شد

وزارت محیط زیست ژاپن با همکاری دانشگاه کیوتو اقدام به ساخت خودرویی از جنس نانوسلولز کرده است. این خودرو وزن کمتر و در عین حال قدرت بیشتری نسبت به خودروهای…

خودروی نانوسلولزی چوبی Nano Cellulose Vehicle ساخته شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، ما نمی دانیم که فردا آبستن چه حوادثی خواهد بود، اما می توان حدس زد که صنعت خودروسازی برای آینده چه محصولات متفاوتی را ممکن است تولید کند. خودروهای خودران و خودروهای الکتریکی بخشی از آینده صنعت خودروسازی خواهند بود.

وزارت محیط زیست ژاپن خودرویی از چوب تولید کرده که آن را «خودرو نانوسلولزی» نام گذاشته است. این خودرو از سلولز نانوفیبری مبتنی بر چوب ساخته شده است. خودروی سلولز نانوفیبری یک پنجم نسخه فولادی وزن دارد ولی قدرت آن پنج برابر است و این فرصت را به خودروسازان می دهد که خودروهایی سبک، قدرتمند و در عین حال بادوام بسازند. ساخت این خودروی نانویی به شرکت های خودروسازی اجازه می دهد تا دو هزار کیلوگرم کربن را از چرخه عمر خودرو حذف کنند.

این اولین باری نیست که خودرویی از جنس چوب ساخته شده است، خودروسازان از زمان آغاز تولید خودرو، اقدام به ساخت خودروهای چوبی کرده اند. اما این خودرو نوآورانه اندکی متفاوت از محصولات چوبی پیشین است. در این خودرو از نانوسلولز که یکی از مشتقات چوب است، استفاده شده است. سلولز نانوفیبری قوی تر از تار عنکبوت بوده و کاملا متراکم، سبک و فوق العاده مستحکم است و در عین حال قابلیت بازیافت هم دارد.

این خودرو با همکاری دانشگاه کیوتو ژاپن تولید شده و در ساخت آن از مقدار زیادی سلولز نانوفیبری در بدنه و فضای درونی خودرو به کار گرفته شده است.

این خودرو Nano Cellulose Vehicle نام گذاری شده است که به اختصار “NCV” نام گرفته و در برابر خودروهای معمولی ۱۰ درصد کمتر وزن دارد.

این گروه تحقیقاتی آزمایش های متعددی را روی قطعات خودرو انجام داده تا از دوام طولانی خودرو اطمینان حاصل کنند. این بررسی ها نشان می دهد که نتایج امیدوارکننده بوده و می توان روی تولید انبوه این خودرو کار کرد.

کلید واژه :

خودروی نانوسلولزی چوبی

،

Nano Cellulose Vehicle

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha