کد خبر : ۳۴۵۷۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت یک باتری جدید برای ذخیره انرژی های پاک

دانشمندان دانشگاه موفق به توسعه باتری های بهتری برای ذخیره سازی انرژی تولید شده توسط خورشید و باد شده اند.

ساخت یک باتری جدید برای ذخیره انرژی های پاک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از انگجت، انتقال به منابع انرژی پاک و تجدیدپذیر برای کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی و محافظت از محیط زیست به امری ضروری تبدیل شده است و کشورهای مختلف جهان به خصوص کشورهای پیشرفته در حال توسعه زیرساخت های تولید انبوه انرژی پاک هستند و هنوز هم راه حل های سبزتر وجود دارد.

هنگامی که وزش باد متوقف شود یا خورشید در شب غروب کند، به راهی برای ذخیره انرژی های تولید شده احتیاج است تا برای استفاده در آینده در دسترس باشند.

بیشتر محققان انرژی تجدیدپذیر برای ذخیره انرژی روی نوعی باتری به نام "باتری جریان"(flow battery) تمرکز می کنند که در آن الکتریسیته در مخزن الکترولیت مایع ذخیره می شود. با این وجود، مقرون به صرفه کردن این فناوری در مقیاس مورد نیاز شبکه برق، همواره چالش برانگیز بوده است.

محققان دانشگاه "برکلی"(Berkeley) از طریق تولید یک غشای باتری مقرون به صرفه که بخشی از جداکننده کاتد و آند باتری است به این مشکل کمک کرده اند.

سلول های سوختی سنتی از غشای فلوئوره(ترکیب شده با فلوئور) استفاده می کنند، اما تولید این غشاها گران است و برای "باتری جریان" طراحی نشده اند.

محققان نوع جدیدی از غشاها را به طور خاص برای باتری های جریان ساخته اند که از پلیمرهای موسوم به "AquaPIM" یا پلیمرهای سازگار با آب با سوراخ های طبیعی ایجاد شده اند.

غشاهای "AquaPIM" با مواد شیمیایی مختلف باتری، از فلزات و مواد غیرآلی گرفته تا مواد آلی و پلیمرها کار می کنند و به ایجاد سلول های پایدار که بیشتر در مقابل تخریب و تجزیه مقاومت می کنند، کمک می کنند.

این غشاها همچنین به طور قابل توجهی ارزان تر از غشاهای پلیمری فلوئوره هستند که می توانند ۱۵ تا ۲۰ درصد از هزینه یک باتری را کاهش دهند.

این غشاهای جدید راه را برای باتری های جریان ارزان تر، مطمئن تر و کارآمدتر برای شبکه برق هموار می کنند که در نهایت می توانند خانه های مردم را با انرژی تجدیدپذیر حاصل از باد و خورشید روشن کنند.

کلید واژه :

باتری ذخیره انرژی های پاک

،

ذخیره انرژی های پاک

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha