کد خبر : ۳۴۵۷۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بازچرخانی آب خاکستری یک ورزشگاه در یزد

مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفای یزد از اجرای عملیات بازچرخانی آب خاکستری در ورزشگاه 22 بهمن شهر یزد با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 700 میلیون ریال خبر داد .

بازچرخانی آب خاکستری یک ورزشگاه در یزد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «سیاوش پاکدل» با اشاره به اجرای این طرح به عنوان نمونه ی بازچرخانی آب خاکستری در استان کم آب یزد، گفت: آب خاکستری بیش از ۸۰ درصد فاضلاب تولیدی در منازل و ادارات را تشکیل می دهد لذا اگر بتوان فاضلاب تولیدی این بخش ها را توسط لوله کشی جداگانه ای در محل مناسبی در داخل ملک جمع آوری کرد و یک سیستم تصفیه ساده و مقدماتی برای این پساب جمع شده اجرا کرد، به سادگی این بخش از فاضلاب می تواند به جای سرازیر شدن به شبکه فاضلاب، دوباره به مصارف خاصی در داخل همان مجموعه یا خارج آن برسد.

وی اظهار کرد: پساب حاصل از آب دوش ها در استخر 22 بهمن تا قبل از اجرای طرح بدون استفاده به چاه فاضلاب جذبی تخلیه و جهت آبیاری چمن زمین فوتبال هم از آب شرب شبکه آب شرب شهر استفاده می شد.

پاکدل افزود: با اجرای این طرح، آب تصفیه شده  فاضلاب خاکستری دوش های آب استخر 22 بهمن جهت آبیاری زمین چمن فوتبال ورزشگاه استفاده می شود و نه تنها دیگر به فاضلاب تبدیل نمی شود بلکه باعث گسترش فضای سبز می شود.

وی با بیان این که قبل از اجرای این طرح حدود 15 متر مکعب در شبانه روز مصارف آب دوش های استخر وارد چاه جذبی می شده است، تاکید کرد: پس از بهره برداری از این طرح، میزان آبیاری از آب شرب به صفر رسیده که علاوه بر مدیریت مصرف و کاهش پرت آب، افزایش رضایت مشترکین همجوار را  که در گذشته با افت شدید فشار آب مواجه بودند را به همراه داشته است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، پاکدل از دیگر مزایای اجرای این بازچرخانی را بررسی تاثیر و تطابق آب تصفیه شده خاکستری روی چمن فضای سبز دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به کمبود شدید آب شرب در استان و وجود فضای سبز در اکثر مجتمع های مسکونی و مکان های عمومی، ضروری است این طرح اجرا شود تا ضمن افزایش فضای سبز  تا حد زیادی در مصرف آب با کیفیت صرفه جویی شود.

مدیر دفتر مدیریت مصرف و کاهش آب بدون درآمد شرکت آبفا یزد در ادامه با اشاره به صرفه جویی پنج میلیون لیتر آب شرب در سال با اجرای این طرح در ورزشگاه 22 بهمن، بیان کرد: سیستم بازچرخانی ورزشگاه 22 بهمن کاملا هوشمند است و نیاز به اپراتور فقط در حد سرکشی روزانه دارد.

پاکدل ادامه داد: این سیستم به گونه ای طراحی شده که به اندازه مورد نیاز آب تصفیه می شود و  در صورت عدم نیاز به آب، سیستم خاموش شده و آب دوش ها مانند قبل وارد چاه های جذبی می شود.

وی از دیگر دستاوردهای اجرای طرح بازچرخانی آب خاکستری را ساخت نمونه  عملی جهت تشویق اجرای طرح های بازچرخانی آب خاکستری و جلوگیری از استفاده از آب قابل شرب برای فضای سبز و ارائه جهت سرمایه گذاران بخش خصوصی، کمک به توسعه پایدار استان از طریق حفظ منابع محدود آب شرب استان و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع انرژی عنوان کرد.

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آبفا در پایان نیز افزود: با  ترویج و همه گیر شدن طرح ها و اقدامات مدیریت مصرف از قبیل بازچرخانی آب خاکستری، یزدی شاداب و پایدار خواهیم داشت.

این طرح توسط شرکت آبفای یزد و با همکاری و مشارکت اداره کل ورزش و جوانان استان انجام گرفته است.

کلید واژه :

بازچرخانی آب خاکستری

ثبت نظرات
captcha