کد خبر : ۳۴۵۷۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بهره برداری از پروژه فاضلاب انزلی تا ۱۴۰۰

استاندار گیلان با بیان اینکه تلاش ما براین است تا با پیش بینی و تأمین اعتبارات مورد نیاز، پروژه فاضلاب شهر انزلی را تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسانیم، گفت: با همه محدودیت های اعتباری موضوع محیط زیست، پسماند و تالاب از موضوعات اولویت دار استان و در ماه های اخیر در سطح کشور است.

بهره برداری از پروژه فاضلاب انزلی تا ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ارسلان زارع در جلسه کمیته مدیریت تالاب انزلی، با اشاره به اینکه این تالاب به عنوان یکی از مهمترین تالاب های جهان علاقمندان به حوزه طبیعت، محیط زیست و مورد توجه جدی مردم گیلان است، افزود: تالاب از جمله مواهب خدادادی است که ظرفیت های مثبتی برای شمال کشور به ویژه گیلان دارد.

وی با بیان اینکه هرساله تالاب انزلی بالغ بر یک میلیون نفر گردشگر دارد، اظهار کرد: به سبب دارا بودن ۱۸۹ گونه پرنده، ۵۲ گونه انواع ماهی، صدها گونه گیاهی و اکوسیستم کم نظیر در محدوده ۲۰ هزار هکتاری ظرفیت خوبی علاوه بر چشم انداز طبیعی برای گردشگران مأمنی برای اشتغال و معیشت است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه تالاب انزلی با همه شرایط موجود برای تعدادی از مردم محلی از جمله آبندان داران، کشاورزان، صیادان، شکارچیان و قایق های توریستی منشأ معیشت و اشتغال است، خاطرنشان کرد: از این جهت تالاب انزلی برای ما اهمیت دارد و باید آن را احیاء و صیانت و به عنوان یک ظرفیت ملی و جهانی از آن حفاظیت کنیم.

وی با بیان اینکه دستگاه های اجرایی باید خود را موظف بدانند که براساس طرح جامع محیط زیست اقدامات را به پیش ببرند، افزود: هر زمانی که معیار، قانون باشد و مردم نیز هم افزایی داشته باشند؛ بهتر به نتیجه خواهیم رسید.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه بایستی از تالاب انزلی بهره مندی خردمندانه داشته باشیم و در جهت حفاظت از آن احساس مسئولیت کنیم، گفت: از سال گذشته تاکنون برای حفاظت و صیانت از تالاب انزلی در سطح ملی و استانی توجه جدی صورت گرفته و برای مشکلاتی که حاصل سال های متمادی بوده باید برمبنای نظرات کارشناسانه و علمی بررسی و راهکار ارائه شود.

وی تخلیه فاضلاب های صنعتی، خانگی، زباله ها و نخاله ها در تالاب را یکی از مهمترین مشکلات که همچنان ادامه دارد، دانست و افزود: براساس گزارشات کارشناسی شده امیدواریم با اجرای طرح جمع آوری فاضلاب و اجرای تصفیه خانه فاضلاب از جمله جنوب شهر رشت، صومعه سرا، فومن و بخش های صنعتی بتوانیم احیاء تالاب را تسریع بخشیم.

وی بر ضرورت جمع آوری مکانیکی و دستی گیاه مهاجم سنبل آبی و گیاهان مضر غیربومی با حمایت مجموعه محیط زیست کشور و نیز استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در چارچوب های قانونی تأکید و تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که طرح های ملی و توسعه ای دارای اهمیت نباید دچار وقفه شود و در این مسیر مجموعه محیط زیست در سطح ملی و استانی همراهی های خوبی دارند اما ضرورت رعایت ارزیابی های زیست محیطی و نظرات کارشناسی محیط زیست باید مدنظر قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با تأکید بر جلوگیری از تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی اظهار کرد: موضوع لایروبی و رسوب زایی باید در کنار یکدیگر مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در حوزه آسیب ها باید پیشگیری در اولویت قرار گیرد، افزود: تلاش شود ضمن افزایش سطح آگاهی مردم و نیز اطلاع رسانی صحیح به گردشگران در جهت کاهش تولید زباله، تفکیک زباله از مبدأ و نیز بازیافت گام های موثرتری برداشته شود.

استاندار گیلان اتصال کریدور شمال جنوب از اقیانوس هند و خلیج فارس به دریای خزر را برای مجموعه نظام و نیز شخص رئیس جمهوری مهم دانست و گفت: امیدواریم با تأکیداتی که دکتر نوبخت معاون رئیس جمهوری در بازدید از مسیر ریلی رشت به انزلی مبنی بر رعایت استانداردهای لازم زیست محیطی داشتند، در سال ۱۴۰۰ شاهد تحقق این پروژه مهم ملی و منطقه ای باشیم.

مسعود باقرزاده مدیرکل حفاظت و احیای تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز در این جلسه با تشریح ظرفیت های طبیعی، اقتصادی و گردشگری تالاب بین المللی انزلی گفت: وجود ظرفیت های کم نظیر تالاب انزلی فرصتی فراهم ساخته تا بتوان مجموعه اقدامات پیشگیری از تخریب و احیای این تالاب را با محوریت طرح جامع در حوزه های طبیعی، اقتصادی، عمرانی و گردشگری پیگیری کرد.

سیدکاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این نشست لایروبی و احیای ۱۳ رودخانه منتهی به تالاب را در روند ساماندهی و احیای آن ضروری دانست و از مدیران و دست اندرکاران خواست تدابیر لازم را برای برون رفت از آسیب های طبیعی پیش روی تالاب با انجام اقداماتی مانند ایجاد بندهای رسوب گیر، تله های آشغال گیر و مهار سیلاب ها اتخاذ کنند.

کلید واژه :

بهره برداری پروژه فاضلاب انزلی

،

پروژه فاضلاب انزلی

،

فاضلاب انزلی

،

پروژه فاضلاب

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha