کد خبر : ۳۴۵۷۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دهلی نو در جایگاه نخست آلوده ترین شهرهای جهان

بر اساس گزارش سازمان ای کیوایر ویشوال که کیفیت هوا در شهر های جهان را بررسی می کند، دهلی نو در جایگاه نخست آلوده ترین شهر های جهان قرار…

دهلی نو در جایگاه نخست آلوده ترین شهرهای جهان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شبکه خبری " ان دی تی وی" اعلام کرد که گزارش این سازمان بر اساس بررسی روزانه کیفیت شهرهای جهان منتشر می شود.

بر اساس این گزارش، در میان ۵۰ شهر آلوده جهان، دهلی نو با سطح آلودگی ۴۲۲، آلوده ترین شهر جهان شناخته شده است. پس از دهلی، شهر لاهور پاکستان و هانوی در ویتنام جایگاه دوم و سوم را به دست آورده اند.

سازمان ای کیوایر ویشوال هوای دهلی نو را "سمی" اعلام کرده که می تواند به شدت بر سلامت انسان تاثیر گذاشته و سبب بروز مشکلات تنفسی شود.

بر اساس توصیه این سازمان، ساکنین دهلی نو باید از ورزش در فضای باز خودداری کرده و ماسک های ضد آلودگی به همراه داشته باشند. همچنین باز کردن پنجره ها توصیه نمی شود و دستگاه های تصفیه هوا باید روشن باشد.

پس از "جشن دیوالی"، کیفیت هوای دهلی نو به شدت کاهش یافت و دود غلیظی سرتاسر آسمان این کلان شهر را فرا گرفت.

استانداردهای بین المللی شاخص صفر تا ۵۰ را به عنوان هوای مناسب برای تنفس معرفی می کنند.

آلودگی هوای پایتخت هند همه ساله به دلیل جشن آتش بازی دیوالی و آتش زدن زمین های کشاورزی ، دود منتشر شده از خودرو ها و ذرات خاک در فصل پاییز افزایش می یابد.
سال گذشته دولت دهلی نو یک روز پس از پایان یافتن جشن دیوالی تمام مدارس در این شهر را به مدت سه روز تعطیل کرد.
پزشکان می گویند، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از طریق جریان خون وارد قلب می شود و باعث بروز بیماری های قلبی ، حمله های قلبی و فشار خون می شود.

به گفته مقامات بهداشتی هند، آلودگی هوا باعث آسیب دائمی به ریه ها و مرگ 1.3 میلیون نفر در سال در این کشور می شود.

هند، کشوری است که به دلیل توسعه صنعتی از سوخت های دیزلی به مقدار فراوان استفاده می کند ، یکی از راهکارهای دولت هند برای مبارزه با آلودگی هوا ، استفاده حداقلی از سوخت دیزلی است.

 

کلید واژه :

دهلی نو

،

آلوده ترین شهرهای جهان

ثبت نظرات
captcha