کد خبر : ۳۴۵۶۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توصیه های ایمنی رانندگی در هوای بارانی

بارندگی در هوای بارانی خطرناک می شود لذا رعایت برخی نکات ایمنی می تواند مانع از وقوع حوادث ناگوار در رانندگی شود.

توصیه های ایمنی رانندگی در هوای بارانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کاهش دید در اثر باران و لغزندگی، مهم ترین دلیل سوانح خودرویی در معابر بارانی است. اما توصیه های ایمنی ذیل می تواند مانع از وقوع حوادث ناگوار در رانندگی شود؛

1- در هنگام بارندگی با احتیاط و سرعت مطمئنه و هوشیاری کامل رانندگی کنید.

2- پیش از شروع به رانندگی، کمربند ایمنی را ببندید و در طول رانندگی همیشه آن را بسته نگه دارید.

3- قبل حرکت در معابر حتما از سالم بودن خودرو اطمینان حاصل کرد.

4- قبل از رانندگی، خودرو را گرم کنید. این کار رطوبت جمع شده روی شیشه ها را کاهش می دهد.

5- اگر باطری خودرو ضعیف است آن را شارژ یا تعویض کنید. سامانه احتراق و سیم های رابط و محفظه توزیع بنزین (انژکتور) را بررسی کنید.

6- همه چراغ ها شامل چراغ جلو، چراغ بغل، فلاشرها، چراغ عقب، چراغ راهنما، چراغ مه شکن و چراغ ترمز را بررسی کنید.

7-به تابلوهای راهنمایی و علائم راهنما توجه داشته باشید.

8- سامانه ترمز خودرو و بویژه لنت ها و لوله های انتقال ، روغن ترمز و... را از لحاظ سلامت بررسی کنید.

9-مطمئن شوید عملکرد برف پاک کن ها درست است. اگر کهنه و فرسوده شده اند، آنها را تعویض نموده و مخزن آب آن را از محلول ضد انجماد پر کند.

کنترل تجهیزات مهمترین گام:

پیش از حرکت حتما اتومبیل را آماده رویارویی با شرایط غیر عادی کنید. برف پاکن و گرم کن شیشه جلو و عقب خودرو خود را چک کرده و همیشه قبل از ماموریت از کارکرد درست آنها اطمینان حاصل کنید.

تیغه های برف پاکن را حداقل سالی یکبار تعویض کنید. حتی اگر کاملا هم درست کار کند به دلیل کهنگی مواد هنگام کارکرد مداوم صدا تولید می کند. صدایی ناهنجار که تداوم و تکرارش می تواند بر تمرکز شما حین رانندگی تاثیر بگذارد.

لحظات لغزش:

در لحظاتی که احساس کردید ماشین دارد می لغزد؛ اولا خونسردی خود را حفظ کنید ثانیا به آرامی پای خود را از روی پدال گاز بردارید فرمان را در جهتی که می خواهید جلوی ماشین حرکت کند بپیچانید اگر جاده برفی یا یخبندان باشد برای کنترل ماشین باید فرمان را به همان سمت که ماشین لغزیده بپیچانید در غیر این صورت لغزش را تشدید می کنید و ممکن است باعث تصادف شوید.

فاصله را با ماشین جلویی حفظ کنید، این ساده ترین اما کلیدی ترین توصیه برای معابر بارانی است در رانندگی به فاصله زمانی و مکانی لحظه فشردن پدال ترمز تا لحظه توقف اتومبیل طول خط ترمز یا فاصله توقف گفته می شود، بدیهی است که در شرایط بارش و لغزندگی، فاصله توقف از حالت عادی بیشتر می شود در چنین شرایطی بدیهی است که برای تسلط بر اتومبیل باید فاصله خود را از اتومبیل جلویی حداقل 2 برابر حالت عادی تنظیم کنید.

کلید واژه :

توصیه های ایمنی

،

هوای بارانی

ثبت نظرات
captcha