کد خبر : ۳۴۵۶۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حل بحران مقاومت آنتی بیوتیکی با زردچوبه

مطالعات جدید محققان انگلیسی و آلمانی نشان می دهد با استفاده از نانوکپسول های حاوی میزان مناسب زردچوبه می توان مقاومت آنتی بیوتیکی را از بین برد.

حل بحران مقاومت آنتی بیوتیکی با زردچوبه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به گزارش پایگاه خبری مدیکال نیوز، مقاومت ضدمیکروبی به مقاومت یک میکروارگانیسم؛ شامل باکتری، قارچ، ویروس و انگل در برابر داروهای ضدمیکروبی، برای درمان عفونت ناشی از آن گفته می شود. زمانی که این میکروارگانیسم ها نسبت به داروهای ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس مقاوم شوند، داروهای استاندارد بی اثر شده، عفونت در بدن باقی می ماند و به راحتی منتقل می شود. مقاومت آنتی بیوتیکی به یک معضل جهانی تبدیل شده و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، تعداد قربانیان ناشی از این بحران تا سال ۲۰۵۰ میلادی از سرطان تجاوز می کند.
درمان بسیاری بیماری های کشنده مانند سل، فقط با آنتی بیوتیک امکان پذیر است و همین یک مورد نشان می دهد مقاومت در برابر این گروه درمانی تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، نسبت بالایی از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک که سبب عفونت های شایعی مانند عفونت های دستگاه ادراری، ذات الریه و عفونت های خون می شوند، وجود دارند. ناکارا بودن دارو نسبت به عفونت به معنای افزایش نرخ ناتوانی و مرگ و تحمیل هزینه های هنگفت در حوزه بهداشت است.
تحقیقات گسترده ای به منظور راهکار مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در سراسر جهان وجود دارد.
مطالعات اخیر محققان انگلیسی و آلمانی نشان می دهد ترکیبات موجود در زردچوبه راه حل موثری برای حل بحران مقاومت نسبت به آنتی بیوتیک است. مقاومت باکتری هلیکوباکتر پیلوری (Helicobacter pylori) نسبت به دارو بسیار شایع است و این عفونت باکتریایی به میزان گسترده ای در سراسر جهان وجود دارد. بر اساس آمار این مطالعه ۷۰ درصد از افراد بشر در معرض این عفونت قرار دارند.
باکتری ها معمولا زیر لایه مخاطی معده و سیستم گوارشی پنهان می شوند و به همین دلیل آنتی بیوتیک نفوذ چندانی ندارد. تحقیقات جدید نشان می دهد با استفاده از نانوکپسول های حاوی زردچوبه با میزان مناسب می توان از پنهان شدن باکتری ها و چسبیدن آنان به مخاط دستگاه گوارشی جلوگیری کرد و از این طریق کارایی آنتی بیوتیک افزایش یابد.
زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که رنگ، عطر و طعم ادویه نیز ناشی از همین ماده است. کورکومین خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی قوی دارد و در درمان بسیاری بیماری ها موثر است. مطالعات قبلی نشان می دهد کورکومین باعث تحریک سیستم ایمنی و مکانیسمی به نام آپوپتوز می شود. این مکانیسم منجر به نابودی باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس (سل) با استفاده از ماکروفاژ ها می شود.
نتایج این مطالعه در نشریه ACS Applied Bio Materials منتشر شده است.

کلید واژه :

مقاومت آنتی بیوتیکی

،

زردچوبه

ثبت نظرات
captcha