کد خبر : ۳۴۵۶۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تغییر طعم و بوی آب شهر سنندج

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و آب و فاضلاب شرکت آبفا کشور گفت: موضوع تغییر طعم و بوی آب تنها مختص شهر سنندج نیست.

تغییر طعم و بوی آب شهر سنندج

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کوشیار اعظم واقفی در جریان سفر به کردستان از تصفیه خانه های آب شماره های یک و دو شهر سنندج بازدید کرد و با بیان اینکه موضوع تغییر طعم و بوی آب تنها مختص شهر سنندج نیست، اظهار کرو: در هرجایی که از آب سد استفاده می شود، امکان بروز این مشکلات نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: دلیل امر این است که در زمان ورود مواد مغذی به دریاچه سد، ایجاد جلبک می شود که می تواند مشکلاتی را به لحاظ طعم و بو ایجاد کند.

وی تصریح کرد: این جلبک ها در سیستم تصفیه از آب گرفته می شود، اما برخی از این جلبک ها موادی ترشح می کنند که بویی شبیه به بوی خاک می دهند.

مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت و آب و فاضلاب شرکت آبفا کشور برنامه ریزی برای پیشگیری از ورود مواد مغذی کمتر به دریاچه سد را یک نیاز ضروری دانست و تأکید کرد: برنامه ریزی ها باید بر همین مبنا باشد.

واقفی با اشاره به اینکه مواد جلبکی به لحاظ سلامت مشکلی برای شهروندان ایجاد نمی کند، گفت: اما پذیرش طعم و بوی آن برای مصرف کننده ساده نیست.

وی عنوان کرد: در مجتمع تصفیه خانه آب سنندج تدابیری برای مقابله بیشتر با چنین شرایطی اندیشیده شده که از آن جمله می توان سیستم اوزون زنی و مواد منعقدکننده قوی و در نهایت سیستم تصفیه پیشرفته تر را نام برد که تا حد زیادی موفق بوده است.

وی در پاسخ به سوالی که از ۲۰ نمره چه نمره ای به آب شهر سنندج می.دهید، گفت: در اکثر مواقع نمره ۲۰ و در شرایط فعلی به دلیل طعم و بوی آب نمره ۱۸ می دهیم.

همچنین در جلسه ای که با حضور مهندس واقفی، مدیرعامل آبفا، نماینده مرکز بهداشت و شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد مقرر شد برنامه های منظم و دوره ای به صورت جامع برای حفاظت از سد وحدت( قشلاق) شهر سنندج بر اساس اولویت ها تدوین و برای اجرا به سازمان های مرتبط ابلاغ شود.

*از ظرفیت های مردمی برای جلوگیری از ورود فاضلاب سدها به سد استفاده شود

 

ابراهیم زارعی فرماندار سنندج نیز ضمن ابراز رضایت از وضعیت سلامت آب خروجی از تصفیه خانه اظهار کرد: باید با آموزش از ظرفیت های مردمی برای جلوگیری از ورود فاضلاب روستاها به سد استفاده شود.

همچنین جمعی از نمایندگان سازمانهای مردم نهاد شهر سنندج از تصفیه خانه آب سنندج بازدید کردند

نمایندگان سمن های شهر سنندج ضمن بازدید از مجتمع تصفیه خانه آب سنندج، با فرآیند تصفیه آب خام به آب شرب سالم و مراحل انتقال آن آشنا شدند و مدیران و کارشناسان شرکت آبفا استان نیز توضیحات لازم را ارائه دادند.

 


مدیرعامل شرکت آبفا کردستان در این بازدید با بیان اینکه یکی از شاخص های توسعه جوامع، دسترسی به خدمات بهداشتی از جمله آب شرب سالم است، اظهار کرد: تصفیه خانه شماره ۲ سنندج از سال ۹۴ وارد مدار شده و یکی از به روزترین تصفیه خانه های موجود در کشور است.

محمدحسین محمدی با تأکید بر اینکه آبی که در شبکه توزیع می شود قطعا سالم و دارای بالاترین استانداردهای بهداشتی است، تصریح کرد: افزایش اطمینان و آرامش بخشی به شهروندان در زمینه آب تولیدی در استان هدف شرکت است و در این راستا دست یاری به سوی معتمدین مردم دراز می کنیم تا بتوانیم از ظرفیت آنها برای ارتقای این اعتماد عمومی استفاده ببریم.

وی با بیان اینکه بخشی از سلامت جامعه برعهده آبفا است، گفت: در بحث کمی، مشکل نداریم و در حوزه کیفی وسواس زیادی داریم چون سلامت مردم وابسته به کار ما است.

محمدی افزود: از مراجع فکری جامعه انتظار داریم برای حفظ آرامش فکری مردم تلاش کنند و آبفا نیز واقعیت ها را به مردم می گوید.

وی با اشاره به اینکه هیچ مجموعه ای تمایل ندارد ایرادی در کارش باشد، گفت: اما گاهی شرایطی پیش می آید که نیاز به تعامل همه جانبه و فرابخشی و همچنین کمک مردم است.

وی تاکید کرد: همه آنچه در استانداردها لازم بوده توسط آبفا رعایت شده و از بالاترین و بهترین روش های تصفیه استفاده می کنیم اما خروجی آب تا حد کمی دارای طعم و بو است که لازم است تمامی دستگاه های متولی مربوطه پای کار باشند تا عوارض موجود برطرف شود.

در این بازدید نمایندگان سمن های شهر سنندج ضمن تقدیر از فعالیت های شرکت خواستار افزایش ارتباط آبفا با اقشار مختلف مردم و اطلاع رسانی بیشتر در زمینه کیفیت و سلامت آب شرب شهر شدند.

در پایان این بازدید جلسه پرسش و پاسخ نمایندگان سازمان های مردم نهاد شهر سنندج با مدیرکل دفتر نظارت بر بهداشت آب و فاضلاب شرکت آبفا کشور برگزار و مهندس واقفی به سوالات آنها پاسخ داد.

کلید واژه :

موضوع تغییر طعم و بوی آب

،

شهر سنندج

ثبت نظرات
captcha