کد خبر : ۳۴۵۶۸۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آبیاری چمن ورزشگاه ۲۲ بهمن یزد با آب خاکستری آغاز شد

معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان یزد گفت: برای نخستین بار در یک کار مشترک با همکاری شرکت آب و فاضلاب(آبفا)، آبیاری چمن ورزشگاه ۲۲ بهمن مرکز…

آبیاری چمن ورزشگاه ۲۲ بهمن یزد با آب خاکستری آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آب خاکستری که به آن آب بازیافتی هم گفته می شود در برگیرنده تمام جریان ها به استثنای فاضلاب خروجی از سرویس های بهداشتی است که  از آن استفاده می شود.

از آب بازیافتی در بسیاری مصارف روزانه نظیر آبیاری فضاهای سبز، سیفون توالت و ساختمان هایی که به رطوبت نیاز دارند مثل گلخانه ها برای استفاده مجدد استفاده می شود.

با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است امروزه از آب خاکستری در بسیاری از کشورهایی که با کمبود آب نیز مواجه هستند استفاده می شود و تا حدودی توانسته اند مشکل بی آبی را رفع کنند.

 یکی از اشتباه های رایج که در بسیاری کشورها از جمله ایران هم صورت می گیرد استفاده از آب شرب برای آبیاری مزارع، پارک ها و سرویس های بهداشتی عمومی است که خود این عامل باعث هدردادن بخش زیادی از منابع آب شرب و تصفیه شده کشور می شود.

علی محمد شیخی روز سه شنبه در گفت و گو یا ایرنا افزود: در  اجرای این طرح ، سیستم بازچرخانی ورزشگاه ۲۲ بهمن کاملا هوشمند شده است و نیاز به اپراتور فقط در حد سرکشی روزانه دارد و فرآیند تصفیه آب و انتقال آن به منبع آبیاری چمن کاملا علمی و خودکار انجام می شود.

وی بیان داشت: آبیاری چمن ورزشگاه یادشده با توجه به قرارگرفتن آن در مرکز شهر و جمعیت بالای منطقه که با افت فشار آب نیز مواجه اند، بسیار موثر است زیرا با توجه به کمبود آب در استان با اجرای این طرح وضعیت آبیاری چمن بهبود می یابد.

این مسئول بر آمادگی این اداره کل برای همکاری با شرکت آبفا در دیگر مجموعه ها و استخرهای استان در راستای تامین آب مورد نیاز چمن و همچنین فضای سبز مجموعه های ورزشی تاکید کرد.

به گفته شیخی، مجموعه ورزشی ۲۲ بهمن شامل استخر سرپوشیده و یک زمین چمن فوتبال است و اجرای طرح به گونه ای است که منبع آبیاری زمین چمن فوتبال از محل آب سرریز و مصارف استخر از جمله دوش ها تامین می شود.

استان یزد یا یک میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت، ۴۸ هیات ورزشی و ۷۵ هزار ورزشکار زیر پوشش بیمه دارد.

کلید واژه :

آبیاری چمن ورزشگاه

،

آب خاکستری

ثبت نظرات
captcha