کد خبر : ۳۴۵۶۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رفع مشکل بوی نامطبوع منطقه واوان اسلامشهر

ساکنین شهرک واوان که همواره با استشمام بوی نامطبوع در منطقه روزگار خود را سپری می کنند، برای حل مشکل خود تاکنون با مراجعه به مسؤولین دستگاه ها و ادارات مختلف وانجام مکاتبات بسیاری با آن ها، اما نتیجه ای مطلوب بدست نیاورده اند.

رفع مشکل بوی نامطبوع منطقه واوان اسلامشهر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ساکنین شهرک واوان که همواره با استشمام بوی نامطبوع در منطقه روزگار خود را سپری می کنند، برای حل مشکل خود تاکنون با مراجعه به مسئولین دستگاه ها و ادارات مختلف وانجام مکاتبات بسیاری با آنها، اما نتیجه ای مطلوب بدست نیاورده اند.

 بخشی از فاجعه زیست محیطی و مشکلات اهالی منطقه به ویژه ساکنین فاز یک شهرک واوان را زمانی می توان درک کرد که شخصاً در محل حضور داشته و ضمن تنفس بوی نامطبوع و نیش چند پشه را در اقصی نقاط بدن حس کنید.

وجود نعمت طبیعی رودخانه سالور در جوار شهرک واوان، متأسفانه به علت بی تدبیری مسؤولان برخی از ادارات و دستگاه ها و عدم رعایت قوانین و عدم حفاظت از محیط زیست، توسط بعضی از افراد باعث شده تا این نعمت الهی به یک معضل و بلای طبیعی برای اهالی این شهر تبدیل شود.

 رودخانه سالور که زمانی مسیری برای عبور آب جاری شده از سرچشمه های کوه های البرز بوده و در ادامه مسیر خود در برخی از فصول سال یکی از راه های انتقال بخشی از آب سد کرج به اراضی پایین دست بوده، امروزه به عنوان یک شاهراه انتقال فاضلاب مناطق بالادستی، شهرها و روستاها و مراکز تولیدی، صنعتی واقع در جوار رودخانه به مناطق جنوب غربی استان تهران شده است.

در کمال تأسف به علت سوءاستفاده برخی از افراد فرصت طلب از یک سو و کمبود امکانات و بعضاً بی توجهی مسئولین دستگاه های نظارتی و گاهی هم ضعف در اجرای قوانین باعث شده، در نقاطی از این رودخانه عرض بستر عبور آب کاهش پیدا کند و راه آب در برخی از نقاط هم با ایجاد آب بندها، مسدود و باعث به وجود آمدن حوضچه های در مسیر شود که یکی از مهم ترین عوامل انتشار بوی نامطبوع و مشمئزکننده در منطقه است.

 تخلیه نخاله های ساختمانی، ساخت سازهای غیرمجاز در اطراف رودخانه، هدایت فاضلاب های خانگی و گاهاً فاضلاب و پساب های فاضلاب های صنعتی و شهری شهرک ها و روستاهای واقع در جوار این رودخانه، برداشت های غیرمجاز از آب برای مصارف کشاورزی و بستن راه عبور آب با ایجاد موانع و پل های غیرمجاز و ده ها مسئله دیگر باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای مردم ساکن در شهرک واوان و حتی شهرهای پایین دست این منطقه شده است.

خانم حسینی یکی از ساکنین فاز یک شهرک واوان در گفت وگو با خبرنگار فارس می گوید: پیش از ۲۰ سال است که در این منطقه زندگی می کنم و به علت استنشاق بوی نامطبوع، دچار بیماری های ریوی و تنفسی شده ام، بارها مشکلاتمان را به مسئولین گوشزد کرده ایم، ولی انگار ساکنین این منطقه از افراد فراموش شده جامعه هستند و کسی به داد ما نمی رسد.

 وی تأکید کرد: با وزش باد و گرم شدن هوا، بوی تعفن و تهوع آور بیشتر وارد خانه های ما می شود و نفس کشیدن سخت تر، با وضعیت این محل هیچ کس راضی نمی شود، حتی برای مهمانی به خانه های ما مراجعه کند.

 آقای مرادی یکی دیگر از اهالی این منطقه ضمن اشاره به مکاتبات و پیگیری های صورت گرفته با دستگاه های مختلف تأکید کرد: علی رغم مراجعات متعدد هیچ کس پاسخگوی حل این معضل نیست، هرازگاهی چندنفری از دستگاه های مختلف به این محل مراجعه می کنند و فقط وعده حل مشکل را می دهند و می روند دیگر حتی پشت سرخود را هم نگاه نمی کنند.

 وی می گوید: ما از مسئولین امر فقط انتظار داریم، چند ساعت به اتفاق خانواده خود، به این محل مراجعه و مهمان ما باشند، اگر توانستند این وضعیت را تحمل کنند، ما دیگر هیچ چیز از آنها نمی خواهیم و تا آخر عمرمان با این شرایط زندگی می کنیم.

کودکان ساکن در این محل هم از نبود امکانات رفاهی، فرهنگی و فضایی برای بازی های کودکانه و دیگر کمبودها گلایه دارند و می گویند: در کنار تمام کمبودها و وجود بوی نامطبوع، حضور افراد ولگرد و سگ های بلا صاحب در محل و تاریکی معابر وضعیت امنیت ما را به خطر انداخته و با تاریک شدن هوا ما می ترسیم حتی در کوچه ها تردد کنیم.

وعده رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام واهی بود

حسن آقا هم که یکی دیگر از ساکنان و جزو کسبه این محل است، بیان می کند: بارها مسائل و مشکلات این منطقه از طریق رسانه های مختلف و در روزنامه ها و صداوسیما بیان شده، ولی متأسفانه گویا گوش مسئولین امر از شنیدن مشکلات ما پر و برایشان عادی شده که در جهت رفع مشکلات ما قدم برنمی دارند و یا اگر هم کاری انجام داده اند، به اندازه ای بوده که اثرگذاری در منطقه نداشته است.

 وی گفت: وقتی سال گذشته از رسانه ها مطلع شدیم که مسئولین، برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام قرار است، اقداماتی انجام دهند، خوشحال شدیم و دل خوشی پیدا کردیم که شاید به مسائل منطقه ما هم رسیدگی شود، ولی افسوس که این وعده واهی و خیالی عبث بود.

برای پیگیری موضوع با مراجعات متعدد به مسئولان ادارات و دستگاه های متولی که برخی از پاسخگویی سر باز زدند و علی رغم رایزنی های انجام شده، اما متأسفانه پاسخی قانع کننده و امیدوارکننده برای اهالی به دست نیامد و انتظار می رود که مسئولان عالی رتبه استانی و حتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکل مردم این منطقه اقدامات شایسته ای انجام دهند.

کلید واژه :

رفع مشکل بوی نامطبوع

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha