کد خبر : ۳۴۵۶۸۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سرما و کمین دوباره قاتل خاموش

طبق آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی سال قبل 9 زنجانی جان خود را در اثر گازگرفتگی از دست داده اند و آمارهای اورژانس استان حاکی از آن است که امسال 65 نفر دچار گازگرفتگی شده اند، که دلایل آن متفاوت بوده است.

سرما و کمین دوباره قاتل خاموش

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از زنجان، « قاتل نامرئی قربانی گرفت، گازگرفتگی خانواده ای را به کام مرگ کشاند، قاتل نامرئی دوباره جان گرفت» و تیترهایی از این قبیل در رسانه ها، با آغاز سرما بسیار به چشم می خورد و برخلاف هشدارها و تاکید بر رعایت اصول ایمنی اما همچنان گازگرفتگی قربانی می گیرد.

طبق آمار ارائه شده از سوی پزشکی قانونی سال قبل 9 زنجانی جان خود را در اثر گازگرفتگی از دست داده اند و آمارهای اورژانس استان حاکی از آن است که امسال 65 نفر دچار گازگرفتگی شده اند، گازگرفتگی که دلایل آن متفاوت و متعدد بوده است.

منواکسید کربن با فرمول شیمیایی (co)، گازی است که بر اثر ناقص سوختن کربن به وجود می آید، گاز بسیار سمی که رنگ و بوی خاصی ندارد به همین دلیل کربن مونواکسید قاتل نامرئی نامیده می شود.

 به گفته کارشناسان میل ترکیبی مونواکسیدکربن با هموگلوبین خون حدود ۲۵۰ برابر بیشتر از میل ترکیب با گاز اکسیژن است، در خون انسان حدود 5 درصد کربن مونواکسید کربن وجود دارد اما اگر این مقدار به ۲۰ درصد برسد موجب مرگ می شود.

از جمله علائم گازگرفتگی مسمومیت حاد با این گاز سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و گاه درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است که البته در بیماران قلبی این علائم با تشدید نشانه های بیماری همراه است اما آنچه مسلم است، نخستین علامت گازگرفتگی سرگیجه است.

 استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت با مونو اکسیدکربن است.

 

گرفتگی لوله بخاری و دودکش عمده دلیل گازگرفتگی

رئیس مرکز مدیریت فوریت های پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان در این باره به گفت: دلایل گازگرفتگی در فصول مختلف سال متفاوت است که ممکن است در فصل تابستان ناشی از آبگرمکن و در فصول سرد سال نیز ناشی از گرفتگی لوله بخاری، دودکش و سایر وسایل غیراستاندارد باشد.

اصغر جعفری روحی با اشاره به اینکه در نیمه نخست امسال 60 نفر در زنجان دچار گازگرفتگی شدند، گفت: این آمار مهرماه پنج نفر اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه سردرد مبهم، ضعف عضلانی و سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، تنگی نفس، گیجی و خواب آلودگی، تاری دید و تشنج از جمله علائم مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن است، افزود: از شهروندان می خواهیم به هنگام مواجه شدن با فرد دچار گازگرفتگی، ابتدا باید پنجره ها باز و پس از شناسایی و قطع منبع نشت گاز، با اورژانس 115 تماس  بگیرند.

 

عدم رعایت نکات ایمنی مهمترین علت گازگرفتگی

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زنجان نیز با اشاره به اینکه عملیات های انجام شده از سوی آتش نشانی در فصول مختلف سال که مرتبط با گاز بوده، ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی بوده است، اظهار کرد: غیر استاندارد بودن برخی وسایل گرمایشی و تجهیزات مرتبط با این وسایل، رعایت نکردن مسایل ایمنی در ساختمان ها، نقص در دودکش ها و ... از جمله مسائلی بوده است که موجب گازگرفتگی شده است.

مجید امیرفضلی مقاوم نبودن مصالح و عدم یکپارچگی دودکش های داخل دیوار، عدم استفاده از لوله آکاردئونی به عنوان لوله بخاری، استفاده از تجهیزات و وسایل گرمایشی غیر استاندارد را، از دیگر عوامل موثر در بروز گازگرفتگی عنوان کرد و افزود: یکی از فاکتورهای کاهش خطر حوادث گاز گرفتگی، استفاده از سیستم های حرارت مرکزی مانند شوفاژ، فن کوئل و پکیج های مرکزی است که در زیرزمین ها و پایین ترین طبقات نصب می شود از همین رو از شهروندان درخواست داریم نکات ایمنی را در این باره رعایت کنند.

آموزش 15 هزار دانش آموز برای کاهش خطرات ناشی از گازگرفتگی

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان نیز با اشاره به برنامه های این شرکت در راستای کاهش حوادث ناشی از گازگرفتگی اظهار کرد: یکی از موضوعات قابل توجه توسط شرکت گاز به ویژه در فصل سرما بحث آموزش شهروندان و جلوگیری از بروز حوادث تلخ ناشی از گازگرفتگی است، که در همین راستا 15 هزار دانش آموز زنجانی آموزش های لازم را در این باره فرا می گیرند.

هادی احمدلو با اشاره به اینکه این طرح با حضور 30 کارشناس در مدارس استان و توزیع بسته های فرهنگی در مدت دو ماه اجرا می شود، گفت: در راستای کاهش حوادث گاز، دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی، آموزش های لازم در مورد مصرف صحیح و بهینه انرژی دریافت می کنند.

وی افزود: طراحی و توزیع نرم افزارهای آموزشی و دفتر منقش به مطالب ایمنی و مصرف بهینه، با محتوای اهمیت و جایگاه گاز طبیعی و نحوه مصرف ایمن و بهینه آن، در بین دانش آموزان، اعطای کارت همیار گاز و ترغیب دانش آموزان به انتشار مطالب آموخته شده با معرفی آنها به عنوان همیار گاز از جمله اقداماتی است که توسط شرکت گاز انجام می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان زنجان به افزایش قابل توجه مصرف گاز در استان با توجه به کاهش دمای هوا اشاره کرد و افزود: از شهروندان درخواست داریم نکات ایمنی را در این باره رعایت کنند تا شاهد حوادث تلخ ناشی از گازگرفتگی نباشیم.

کلید واژه :

ایمنی

ثبت نظرات
captcha