کد خبر : ۳۴۵۶۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جلوگیری از هدر رفت آب باران

بر اساس آمار وزارت نیرو سالانه در کشور ۴۱۳ میلیارد متر مکعب بارش داریم که از این مقدار ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیارد متر مکعب بهره برداری می شود و بقیه بارش ها به صورت تبخیر یا هرزآب هدر می رود. باتوجه به مشکلات کم آبی و خشکسالی در کشور می توان با اجرای برخی را...

جلوگیری از هدر رفت آب باران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  آب گرفتگی معابر از جمله مشکلات برخی شهرهای کشور هنگام بارش باران است. بسیار دیده شده است که با چند ساعت بارش متناوب باران عبور و مرور در شهرها با اختلال مواجه شده است این درحالیست که با رعایت برخی نکات شهرسازی می توان ضمن برطرف کردن این مشکل و حتی جلوگیری از بروز سیلاب، از هدر رفت آب در کشور جلوگیری کرد. در ادامه به هفت راهکار برای مدیریت بارش در مناطق شهری اشاره شده است.

*استحصال آب باران در طراحی های شهری دو بخش دارد که عبارتند از استحصال آب باران در پشت بام های منازل و استحصال آب باران در خیابان های شهر.

*متاسفانه امروزه آب باران پشت بام منازل توسط ناودان ها به کوچه ها و چاه های فاضلاب ریخته می شود درحالی که می توان با استحصال آب باران در پشت بام ها از آن برای آبیاری باغچه ها و اقداماتی به غیر از شست وشوهای بهداشتی استفاده کنیم همچنین می توان فلش تانک های منازل را با این آب پر کنیم.

*برای جمع آوری آب باران از بام خانه ها می توان آب را از طریق یک لوله به منبع انتقال داد سپس از آن استفاده کرد.

*جمع آوری آب باران از پشت بام ها در فضاهای سنتی کشور ما وجود داشت. برای مثال روستایی در استان گلستان وجود دارد که ساکنان آن از گذشته آب باران را جمع آوری و از آن استفاده می کردند.

*برای جمع آوری آب باران از مناطق شهری می توان آن را به کانال های کنار خیابان و پارکینگ های عمومی هدایت و از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده کرد.

* استحصال آب باران در شهرها می تواند سیلاب شهری را کنترل کند اما طراحی خیابان ها بگونه ای نیست که بتوان پس از یک بارندگی حجم آب را از سطح خیابان خارج کرد.

*قوانین معماری و شهرسازی در کشور می توانند نکات مرتبط با جمع آوری آب باران از منازل و مناطق شهری را بررسی و آن ها را اجباری کنند. با توجه به اینکه کشور ما جزو مناطق خشک و نیمه خشک جهان به حساب می آید، منفعت این اقدام بیشتر از هزینه آن خواهد بود.

کلید واژه :

جلوگیری از هدر رفت آب باران

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha