کد خبر : ۳۴۵۶۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساماندهی زباله در نظرآباد به پیمانکار واگذار شد

سرپرست فرمانداری شهرستان نظرآباد اعلام کرد: با هدف حفظ سلامت و بهداشت محیطی و رضایت شهروندان جمع آوری زباله به عنوان طلای کثیف در شهر نظرآباد ساماندهی می شود.

ساماندهی زباله در نظرآباد به پیمانکار واگذار شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جواد صادقلو اظهار داشت:  پراکندگی  و از هم پاشیدن کیسه های زباله کنار  کوچه و خیابان ها و رفت و آمد زباله گردها مشکلاتی را برای مردم، محیط زیست و سیمای شهری ایجاد کرده بود که ساماندهی آن در دستور جدی فرمانداری و مدیریت شهری نظرآباد قرار گرفت.

وی گفت: در نشستی که با اعضای کارگروه محیط زیست و پسماند شهری برگزار شد شهرداری نظرآباد مکلف شد با جذب پیمانکار وضعیت نابسامان زباله ها در شهر را ساماندهی کند.

صادقلو افزود: شهرداری با انعقاد قراردادی با پیمانکار و خرید تجهیزات و بکارگیری نیرو با لباس فرم و نظارت اداره محیط زیست و بهداشت محیط شهرستان کار تفکیک و جمع آوری زباله را اجرا نمود تا شاهد پراکندگی زباله در محیط شهری نباشیم. 
وی افزود: با ساماندهی زباله در شهر نظرآباد عده ای افراد سودجو و دلال که به دنبال منفعت از این راه بودند با تحریک زباله گردها آنها را به تجمع دعوت  نمودند که با آنها صحبت شد و قرار است از طریق همین پیمانکار شناسه دار و جذب شده و به کار خود به صورت اصولی ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه این افراد از اقشار ضعیف جامعه هستند، افزود: در همین راستا از پیمانکار خواسته شد تا نگاه انتفاعی به موضوع نداشته باشد و با سیاست تشویقی و اعتماد سازی سعی بر ساماندهی زباله گردها نماید.
سرپرست فرمانداری نظرآباد با اشاره به اینکه شیوه صحیح مدیریت پسماندها و بازیافت استاندارد ضامن سلامت شهری و شهروندان است، تصریح کرد: ما هرگز مانع از فعالیت این قشر از جامعه نخواهیم بود چرا که زباله گردها از روی نیاز زباله ها را جمع آوری می کنند و می توان با ساماندهی آنها ضمن جمع آوری سطل های زباله، با راه اندازی مراکز جدید پسماند از این افراد زباله گرد در چارچوب قانون استفاده کرد تا هم معاش آنها تأمین شود و هم رضایتمندی شهروندان حاصل گردد.

شهردار نظرآباد نیز با بیان اینکه شهرداری زباله تر را حمل می کند و از طریق زباله خشک هزینه انتقال را تامین می کند، اظهار داشت: در پی ممنوع شدن زباله گردی در شهر نظرآباد عده ای از دلالان که از محل جمع آوری ضایعات زباله گردها به سود می رسیدند با تحریک زباله گردها به ساختمان شورای این شهر حمله کردند و در این راستا برای کنترل وضعیت تعدادی بازداشت شدند.

مجتبی عسکری اظهار داشت: قرارداد منعقد شده با پیمانکار مبنی بر جمع اوری زباله در تمامی کشور وجود دارد و این شهر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به منظور حفظ سلامت شهروندان این اقدام انجام شده است.

وی افزود: بیشتر ضرر این زباله گردها به شهرداری باز می گردد، چرا که این افراد برای جمع آوری پسماندهای خشک مجبورند زباله ها را داخل مخازن به بیرون بریزند و علاوه بر زشتی و نازیبایی سیمای شهری باعث گسترش بیماری های مختلف می شوند.

عسکری با اشاره به اینکه شهر نظرآباد روزانه ۱۰۰ تن زباله تر و خشک تولید می کند اظهار داشت: شهرداری با انتخاب پیمانکار مانع از فعالیت زباله گردها نخواهد شد بلکه تنها با شناسه دارکردن و ارائه لباس فرم به آنها و خرید ضایعات به قیمت قبل سعی بر ساماندهی زباله گردها و زیباسازی سیمای شهری دارد.

شهردار شهرنظرآباد اظهار داشت: در زمان حاضر شهرنظرآباد محل انباشت ضایعات شهرهای اطراف است و با توجه به پیشینه قوی این شهرستان این کار درست نیست و باید با ساماندهی زباله گردها مانع از ورود ضایعات دیگر شهرها به نظرآباد شویم.  

شهر ۱۳۰ هزار نفری نظرآباد در 45 کیلومتری غرب کرج مرکز استان البرز واقع است.

کلید واژه :

ساماندهی زباله

،

نظرآباد

،

پسماند

ثبت نظرات
captcha