کد خبر : ۳۴۵۶۶۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدارهای بارانی آتش نشانی؛ از ریزش دیوار تا رنگ لباس

در روزهای اخیر آسمان در بسیاری از مناطق کشور شروع به باریدن کرده و در برخی موارد نیز مشکلاتی را به وجود آورده است، برای پیشگیری از این مشکلات سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هشدارهایی را به شهروندان ارائه کرد.

هشدارهای بارانی آتش نشانی؛ از ریزش دیوار تا رنگ لباس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سید جلال ملکی  در این باره گفت: باران همیشه و برای همه افراد خوشحال کننده نیست؛ چرا که اگر میزان بارش از حد بگذرد یا سرعت بارش زیاد باشد و به رگبار تبدیل شود، خساراتی را به جا می گذارد و گاهی مشاهده می شود که بارش باران، اختلالاتی را در زندگی شهروندان بوجود می آورد.

وی با بیان اینکه مشکلاتی نظیر آب گرفتگی معابر و خیابان ها، ترافیک سنگین، اختلال در شبکه انرژی، تردد شهروندان و... جزو این موارد است، گفت: البته تمام این معضلات با چاره اندیشی قبلی قابل مرتفع شدن است و با توجه به اینکه  این فصل، موسم بارندگی است، قطعا باید از قبل آمادگی های لازم را نیز در برابر آن داشته باشیم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه شهروندان هم  باید خود را برای این فصل آماده کنند، گفت: معضلات ناشی از باران به دو بخش تقسیم می شود؛ بخشی از آن به مدیران و مسئولان باز می گردد که باید پیش از آغاز فصل بارندگی نسبت به آماده سازی شهر و پاکسازی جوی ها اقدام کنند که تا حد زیادی این مرحله با همت پرسنل پرتلاش شهرداری تهران در پایتخت انجام شده است، کما اینکه در بارش های اخیر و به ویژه در ابتدای سال که حتی صحبت از احتمال وقوع سیل در تهران هم مطرح بود، با اقدامات به موقع  شهرداری تهران به ویژه در پاکسازی جوی ها و انهار، کانال ها و مسیل ها باعث شد که آن بارندگی ها با کمترین مشکل به پایان برسد.

ملکی ادامه داد: اما بخش دیگری از این مشکلات به شهروندان بازمی گردد که به سادگی قابل پیشگیری است. متاسفانه بسیاری عادت دارند زمانی که به مشکل برمی خورند، چاره اندیشی می کنند؛ حال آنکه باید از اتفاقات و تجربیات سال های گذشته پند گرفته و در ایام پرباران سال های بعد به کار گرفته شوند.

وی با بیان اینکه یکی از معضلاتی که در فصل بارش گریبانگیر بعضی از همشهریان است، ورود آب و آبگرفتگی در منازل است، گفت: ساختمان هایی که دارای زیرزمین و طبقات منفی هستند، بیشتر در معرض ورود آب هستند. پارکینگ برخی از ساختمان ها در طبقه منفی است و یک رمپ برای ورود خودروها در ابتدای آن وجود دارد که همان رمپ، مسیر مناسبی برای ورود آب است. واحدها و انباری هایی که در زیرزمین هستند در این حالت با ورود آب خسارت می بینند. در چنین مواردی باید در انتهای رمپ ورودی پارکینگ، یک کف شور یا کانال باریک آب رو به صورت عرضی وجود داشته باشد که آب باران را به مسیر چاه یا کانال موجود هدایت کند.

وی با بیان اینکه بهتر است فضای باز زیر در ورودی پارکینگ کاملاً مسدود شود، اظهار کرد: منازلی که در طبقه همکف یا زیرزمین هستند باید بیشتر احتیاط کنند. مالکان این واحدها نیز حتماً باید زیر در واحدها را کاملاً ببندند و حتی درصورت نیاز در ابتدای ورودی راهرو، مانعی با استفاده از سنگ یا موزائیک ایجاد کرده تا از ورود آب به داخل منزل جلوگیری شود.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه ساختمان های قدیمی و فرسوده بیشتر در معرض خطر هستند، گفت: اگر به هر دلیلی آب برف و باران در روی سطح پشت بام باقی بماند، احتمال نفوذ به داخل سقف و دیواره های کناری و تخریب آن ها وجود دارد. پشت بام ساختمان های جدید اگرچه دارای لایه ایزوگام هستند و تا حد زیادی از نفوذ به داخل سقف ها در امان هستند، اما باقی ماندن آب در سطح بام خود پتانسیل حادثه ساز شدن دارد.

ملکی ادامه داد:  هنوز در ابتدای ماه های بارندگی هستیم، پس به شهروندان توصیه می کنم که به سطح بام رفته و از باز بودن مسیر آب رو و ناودان به ویژه در ساختمان های قدیمی اطمینان حاصل کنند؛ چرا که ممکن است این مسیرها در فصل پاییز و زمستان به دلیل ریزش شاخ و برگ درختان مسدود شده و عبور آب را با مشکلاتی مواجه می کند که باید حتماً بازدید شود.

ملکی با بیان اینکه این دقت باید در مورد کف شورهای حیاط و پارکینگ نیز وجود داشته باشد، گفت: شهروندان باید دقت کنند که  آب سطح پشت بام پای دیوار ساختمان نریزد. زیرا آب به زمین نفوذ کرده و احتمال آسیب زدن و سست شدن پی ساختمان به ویژه در ساختمان های قدیمی که فوندانسیون ندارند، وجود دارد.

به گفته سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، هنوز بسیاری از منازل در کشور از چاه برای دفع آب و فاضلاب استفاده می کنند، بنابراین اگر شهروندان می دانند که چاه منزل شان از انواع غیرجذبی بوده و یا از زمان تخلیه آن مدت زیادی گذشته است، باید هرچه زودتر نسبت به تخلیه آن اقدام کنند؛ چرا که مواردی وجود داشته که لبریز شدن چاه ها، باعث ورود آب فاضلاب به منازل شهروندان شده است.

وی با هشدار در مورد احتمال تخریب ساختمان در پی بارش باران گفت: بارش باران تنها باعث آسیب زدن به ساختمان ها نمی شود، بلکه در مواردی باعث تخریب گودبرداری ها نیز می شود. آب باران باعث افزایش وزن مخصوص خاک شده و نیروهای وارد به گود را بیشتر کرده و باعث کاهش مقاومت خاک و تخریب دیواره های گود می شود. همچنین ورود آب به لایه های درونی خاک باعث کاهش چسبندگی آن شده و نهایتاً مقاومت خاک را کاهش می دهد. شاید برخی گمان کنند که با نیلینگ و مقاوم سازی، خطر تخریب بطور کامل از بین می رود اما مقاوم سازی هم تا حدی تحمل دارد و احتمال تجمع آب در لایه های میانی خاک پشت دیواره ها وجود دارد. کما اینکه چندین مورد حوادث اینچنینی را در گذشته شاهد بوده ایم.

ملکی ادامه داد: در همین راستا توصیه می شود اگر زمینی در مرحله گودبرداری است، مالکان قبل از آغاز فصل بارش، این مرحله را تمام کنند یا حتماً تحت نظارت مهندسان پروژه، ایمن سازی و مقاوم سازی های لازم انجام شود. شهروندان نیز تا حد امکان در زمان بارندگی از پیاده روهای مجاور زمین های گودبرداری شده عبور نکنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران یکی دیگر از مشکلات پیش آمده در زمان بارندگی را مربوط به رانندگی دانست و گفـت: در زمان بارش برف و باران بویژه شب ها کاهش میدان دید به وجود می آید و رانندگان دیگر به خوبی قادر به دیدن محدوده مقابل خود نیستند. در چنین مواقعی رانندگان باید با احتیاط کامل و با سرعت مطمئنه حرکت کنند.

وی با بیان اینکه رانندگان در فصل سرما باید حتماً خودرو خود را از نظر سلامت در قسمت برف پاک کن، ترمز، لاستیک، چراغ ها و ... مورد بازدید قرار دهند، گفت: در زمان بارندگی، خیابان ها و معابر لغزنده هستند. پس باید از ترمز زدن و یا تغییر مسیرهای ناگهانی که می تواند باعث انحراف خودرو شده و کنترل آن را از دست راننده خارج کند، خودداری شود.

ملکی ادامه داد: همچنین اگر رانندگان  به هنگام رانندگی با آبگرفتگی قسمتی از خیابان مواجه شدند باید سعی کنند که به آهستگی از کنار مسیر آب گرفته، حرکت کنند؛ چرا که رانندگان  از وضعیت بخشی که زیر آب مانده است آگاهی ندارند و ممکن است گودال یا چاله ای وجود داشته باشد و باعث گرفتار شدن خودرو در آن شود.

وی ادامه داد: در صورتی که خودرویی  در آب گرفتار شد، راننده نباید خودرو را خاموش کرده یا در آن را باز کند؛ اولین اقدام تماس با نیروهای امدادی است.

ملکی در مورد عابران پیاده نیز گفت: عابران پیاده نیز باید کاملاً مراقب باشند. به هیچ عنوان نباید در زمان بارش از عرض خیابان عبور کرده و برای این کار حتماً خود را به محل های مشخص شده مثل خط کشی یا پل عابر پیاده برسانند. بهتر است در زمان بارندگی به ویژه شب ها از البسه نایلونی با رنگ های روشن و براق استفاده کنند و از تردد در حاشیه خیابان نیز پرهیز کنند.

ملکی با بیان اینکه در فصل پاییز، علاوه بر باران، گاهی طوفان نیز پدیدار می شود، گفت: شهروندان در این ایام و در صورت تغییرات جوی اگر کار ضروری ندارند از منزل خارج نشوند و اگر مجبور هستند فقط در پیاده رو و مسیرهای مخصوص عابران تردد کنند و از نزدیک شدن به درختان کهنسال، تیرها و کابل های برق و ساختمان های در حال ساخت بویژه داربست های ساختمانی خودداری کنند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران ادامه داد: شهروندان اگر در این ایام با طوفان و رگبار مواجه شدند، باید سریعاً خود را به یک سرپناه امن برسانند و از قرار گرفتن در بلندی ها و فضای باز به ویژه هنگام صاعقه و رعد و برق خودداری کنند. همچنین در زمان بازندگی از ایستادن در حاشیه رودخانه ها و شیب دره ها که احتمال سقوط و یا رانش خاک را دارد، خودداری شود.

ملکی افزود: این روزها اگر شهروندان اجسام سنگین و بزرگ مانند گلدان و مجسمه های بزرگ را در بالکن و لبه پنجره ها دارند، باید به پایین منتقل کرده و آنها را به خوبی در جای خود مهار کنند؛ چراکه در اثر باد شدید احتمال سقوط به پایین و آسیب رساندن به عابران وجود دارد.

وی در پایان به شهروندان توصیه کرد که در صورت بروز هرگونه حادثه احتمالی، خونسردی خود را حفظ کرده و بلافاصله با سامانه ۱۲۵ تماس گرفته و ضمن اعلام حادثه، سعی کنند خود را از محل حادثه دور کنند.

کلید واژه :

هشدارهای بارانی آتش نشانی

،

ریزش دیوار

ثبت نظرات
captcha