کد خبر : ۳۴۵۶۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هیچ کشوری در جهان آمادگی مبارزه با یک بیماری همه گیر خطرناک را ندارد

براساس ارزیابی امنیتی سازمان جهانی بهداشت که شیوه های مقابله با بیماری های خطرناک همگانی را در 195 کشور مورد بررسی قرار داد، هیچ یك از كشورهای روی زمین آمادگی لازم برای مقابله با بیماری همه گیر را ندارند.

هیچ کشوری در جهان آمادگی مبارزه با یک بیماری همه گیر خطرناک را ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، براساس ارزیابی امنیتی سازمان جهانی بهداشت که شیوه های مقابله با بیماری های خطرناک همگانی را در 195 کشور مورد بررسی قرار داد، هیچ یك از كشورهای روی زمین آمادگی لازم برای مقابله با بیماری همه گیر را ندارند.

به گزارش سرویس خواندنی های انتخاب،شاخص امنیت جهانی بهداشت (GHSI) - که نویسندگان از آن به عنوان "اولین ارزیابی جامع" در نوع خود استفاده می کنند ، نشان می دهد که بسیاری از کشورها ضعف های قابل توجهی در توانایی خود در پیشگیری ، تشخیص و پاسخ به شیوع های خطرناک بیماری دارند.

سطح عدم آمادگی با این واقعیت مشخص می شود که میانگین امتیاز کلی برای کشورهایی که در این فهرست قرار گرفته اند در حدود 40 در مقیاس 100 امتیازی است.حتی در بین 60 کشور با درآمد بالا ، میانگین نمره  فقط حدود 52 است. داشت.این شاخص محصول همکاری مشترک بین مرکز امنیت بهداشتی جان هاپکینز (CHS) ، سازمان مقابله با بیماری های هسته ای ، واحد اطلاعات اکونومیست و یک هیئت بین المللی متخصص از 13 کشور است.

جنیفر نوزو ، یکی از سازندگان این شاخص، در بیانیه ای گفت: «شاخص GHS مشخص کرده است که هیچ کشوری کاملاً برای مبارزه با شیوع بیماری های عفونی طبیعی ، عمدی یا تصادفی آماده نیست. کشورها با دانستن اینکه کارهایی برای انجام دادن وجود دارد ، می توانند از این شاخص برای شناسایی شکافها ، ایجاد آمادگی و اتخاذ برترین روشها استفاده کنند و پیشرفت خود را در طول زمان پیگیری کنند."

محققان کشورها را در این فهرست از نظر عوامل مختلفی بر اساس داده های ارگان های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، سازمان جهانی بهداشت حیوانات ، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل و بانک جهانی ارزیابی کردند.شیوع ابولا دومین بیماری همگانی وخیم در تاریخ معاصر است و از زمان اعلام آن در آگوست گذشته ، بیش از 2000 نفر کشته است.

کلید واژه :

بیماری همه گیر خطرناک

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha