کد خبر : ۳۴۵۶۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مسمومیت با سرب عامل مرگ ۱.۰۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷

مسمومیت با سرب از جمله بیماری های قابل پیشگیری است اما بررسی ها حاکی از آن است قرار گرفتن در معرض این ماده به فوت ۱.۰۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ منجر شده است.

مسمومیت با سرب عامل مرگ ۱.۰۶ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، موسسه معیار سلامت و ارزیابی (IHME) برآورد کرده است: در سال ۲۰۱۷ قرار گرفتن در معرض سرب به فوت ۱.۰۶ میلیون نفر و به کاهش ۲۴.۴ میلیون سال زندگی سالم به دلیل معلولیت و مرگ ناشی از تاثیرات طولانی مدت این ماده بر سلامت منجر شده است. همچنین بیشترین بار و مشکل ناشی از این مسمومیت در مناطق در حال توسعه بوده است.

بیشترین نگرانی در مورد مسمومیت با سرب تاثیر مخرب آن بر رشد هوشی کودکان است. از آنجایی که سیستم عصبی کودکان در حال رشد است، احتمال جذب آن نسبت به بزرگسالان پنج برابر بیشتر است. با گذشت زمان سرب در دندان ها و استخوان ها انباشته می شود که سیستم های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و به مغز، کبد و کلیه ها نفوذ پیدا می کند.

شناخت کافی در مورد پیامدهای سرب برای سلامتی وجود دارد و در بسیاری از کشورها اقداماتی انجام گرفته، اما قرار گرفتن در معرض سرب به ویژه در دوران کودکی از جمله نگرانی های کلیدی در حوزه سلامت عمومی در سراسر جهان است.

منبع اصلی قرار گرفتن در معرض سرب به ویژه در کودکان استفاده از رنگ های حاوی سطح بالایی از این ماده است. این رنگ ها به طور گسترده در دسترس قرار دارد و در بسیاری از کشورها در دکور ساختمان ها کاربرد دارد؛ این درحالیست که جایگزین های مناسب بدون سرب مازاد در دسترس قرار دارند.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت اطلاع رسانی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در سال ۲۰۱۱ ائتلاف جهانی حذف رنگ های سربی به منظور جلوگیری از تولید و فروش رنگ های حاوی سرب و حذف تهدیدهای ناشی از این رنگ ها تشکیل شد. تحقق اهداف این ائتلاف مستلزم ارائه چارچوب های قانونی ملی برای متوقف کردن تولید، صادرات، واردات، توزیع، فروش و استفاده از رنگ های سربی و محصولاتی با پوشش رنگ های سربی است.

کلید واژه :

مسمومیت با سرب

،

سرب

ثبت نظرات
captcha