کد خبر : ۳۴۵۶۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اختصاص 1000 میلیارد تومان از عوارض کالاهای مخرب محیط زیست برای مدیریت پسماند

مدیرکل دفتر عمران و خدمات شهری سازمان شهرداری های کشور گفت: در لایحه بودجه دولت بیش از یک هزار میلیارد تومان تحت عنوان عوارض بر کالاهای مخرب محیط زیست برای مدیریت پسماند در نظر گرفته است.

اختصاص 1000 میلیارد تومان از عوارض کالاهای مخرب محیط زیست برای مدیریت پسماند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیدحبیب راضی مدیرکل دفتر عمران وخدمات شهری سازمان شهرداری های کشور با اشاره به اینکه در حدود ۱۷ تا ۳۰ درصد از هزینه شهرداری های کل کشور مربوط به مدیریت پسماند است، اظهار کرد: این در حالی است که امروز کشورهای پیشرفته با بازیافت و مدیریت پسماند اقدام به درآمدزایی در این ارتباط کرده اند.

وی با بیان اینکه تولید کمپوست از زباله یکی از روش های کسب درآمد است، ادامه داد: متاسفانه در کشور برای تولید کمپوست اقدامات اساسی انجام نگرفته است که باید در این مسیر برنامه ریزی کرد.

مدیرکل دفتر عمران و خدمات شهری سازمان شهرداری های کشور افزود: طبق برنامه جامع مدیریت پسماند کشور مقرر شده است تا در طی پنج سال ۶۰ درصد زباله ها به صورت مکانیزه دفن و ۲۰ درصد زباله ها از مبدا تفکیک شود در حالی که امروز در حدود ۷ درصد زباله ها از مبدا تفکیک می شود.

وی با بیان اینکه در لایحه بودجه دولت بیش از یک هزار میلیارد تومان تحت عنوان عوارض بر کالاهای مخرب محیط زیست برای مدیریت پسماند در کشور در نظر گرفته است، عنوان کرد: از این میزان تاکنون ۳۰۰ میلیارد تومان آن با اولویت استان های شمالی کشور اختصاص یافته است.

راضی تصریح کرد: همچنین دولت در مرداد ماه در طی آیین نامه ای مصوب کرد تا برای هشت گروه کالایی که اثر تخریبی بیشتری برای محیط زیست دارند عوارض از آنها گرفته شود که از جمله این کالاها می توان به پلاستیک ها، باطری ها و دستگاه های صوتی اشاره کرد که این عوارض برای ساماندهی پسماندها اختصاص می یاید.

کلید واژه :

کالاهای مخرب محیط زیست

،

مدیریت پسماند

ثبت نظرات
captcha