کد خبر : ۳۴۵۶۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید ۲ هزار تن زباله در آذربایجان غربی

سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و ترافیک استانداری آذربایجان غربی گفت: روزانه دو هزار تن زباله در استان تولید می شود که یک هزار و ۵۰۰ تن آن مربوط به شهرها و بقیه مربوط به روستاها است.

تولید ۲ هزار تن زباله در آذربایجان غربی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صبح امروز پیمان سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و ترافیک استانداری آذربایجان غربی در چهارمین نشست روسای سازمان های مدیریت پسماند کلانشهرهای کشور اظهار کرد: جمعیت استان سه میلیون و ۶۰۰ هزار است که این تعداد را ۳۵ درصد جمعیت روستایی و ۶۵ درصد را جمعیت شهری تشکیل می دهد.

وی افزود: پسماند یکی از دغدغه های استان بوده و امروز مدیریت پسماند در کشور از یک مجموعه خدماتی به یک مجموعه اجتماعی تبدیل شده است.

سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و ترافیک استانداری آذربایجان غربی ادامه داد: یکی از چالش های اساسی در توسعه پایدار مدیریت پسماند است که سال ها جزء مغفولات شهرداری بوده چرا که این موضوع را هزینه زا می دانند.

وی عنوان کرد: براساس سند چشم اندار ۱۴۰۴ سه خط مشی اساسی برای پسماند وجود دارد که خنثی سازی پسماندهای بیمارستانی، مکانیزه کردن مراکز دفن زباله و تفکیک زباله های تر و خشک از جمله آنها است.

آرامون تصریح کرد: دولت باید موضوع بودجه شهرداری ها را مشخص کند چرا که دولت زمانی که به شهرداری ها نیاز دارد آن را زیرمجموعه وزارت کشور دانسته و زمانی که به پرداخت بودجه می رسد شهرداری ها را مستقل تلقی می کند.

وی خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه کاهش آلاینده ها، جلوگیری از تخریب محیط زیست و حفظ تنوع محیط زیستی از جمله برنامه ها است.

سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و ترافیک استانداری آذربایجان غربی گفت: روزانه دو هزار تن زباله در استان تولید می شود که یک هزار و ۵۰۰ تن آن مربوط به شهرها و بقیه مربوط به روستاها است.

وی خاطرنشان کرد: در ایران هیچگاه به روش های نوین و اصولی دفن زباله توجه نشده است تا موجب آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی و تخریب محیط زیست نشود.

آرامون اظهار کرد: برای مدیریت پسماند در کشور باید سرمایه گذاری در این زمینه انجام شود که برای این کار باید مشوق هایی را هم در نظر گرفت تا سرمایه گذاران را برای انجام این کار ترغیب کرد.

وی اضافه کرد: در کشورهای جهان زباله ها را به صورت بی هوازی دفن می کنند که آلودگی های محیط زیستی را به حداقل می رساند در آذربایجان غربی از بوکان برنامه تفکیک زباله از مبدا آغاز شده که در این شهرستان برای تولید کمپوست نیز سرمایه گذاری انجام شده است.

کلید واژه :

زباله

،

تولید کمپوست

،

بوکان

ثبت نظرات
captcha