کد خبر : ۳۴۵۶۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آب شرب سنندج از آب های سالم در کشور است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان گفت: آب شرب سنندج به لحاظ پارامترهای فیزیکی و شیمیایی یکی از آب های سالم در کشور است هرچند در این مقطع سال شاید در طعم و بوی آب تغییراتی ایجاد شود اما در کیفیت آب تأثیری ندارد.

آب شرب سنندج از آب های سالم در کشور است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در پی اعلام نارضایتی و گلایه مردم سنندج از طعم و بوی بد آب شرب سطح شهر و انتشار این گلایه ها در خبرگزاری های استان از جمله انتشار گزارش ایسنا در تاریخ 22 مهرماه، با تیتر «گلایه برخی سنندجی ها از بو و طعم بد آب» شرکت آب و فاضلاب شهری استان کردستان امروز ، دوم آبان ماه با حضور مدیرعامل شرکت آب های استان از تصفیه خانه شماره یک و دو سنندج بازدید کردند تا هم از نزدیک مشکل را جویا شوند و هم اطلاع رسانی لازم در مورد سالم بودن آب و کاهش نگرانی های مردم صورت گیرد.

محمد سعید محمدی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان در این بازدید و در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان اظهار کرد: هرساله از شهریور تا آبان ماه معمولاً با عوارضی در بحث تصفیه آب مواجه می شویم که این امر به دلیل بار جلبکی بالای آب و جابجایی لایه آب سد بوده است.

وی افزود: برای رفع این موارد ما باید فرایندی را به مراحل تصفیه آب اضافه کنیم که یکی از این فرایندها استفاده از کربن فعال به عنوان یک جاذب و پرمنگنات به عنوان مواد شیمیایی که می تواند کار اکسیداسیون را انجام دهد، بوده است.

محمدی با اشاره به اینکه این فرایند فقط در این مقطع زمانی و برای کاهش بار جلبکی به تصفیه آب اضافه می شود، بیان کرد: تمام راهکارهای مقابله با این امر از اکسیداسیون، اُزون زنی، استفاده از جاذب کربن فعال و پرمنگنات برای تصفیه آب در تصفیه خانه سنندج انجام می شود.

30 درصد از طعم و بوی بد آب قابل حذف نیست

وی سیستم تصفیه خانه آب سنندج را سیستم تصفیه متعارفی دانست و تأکید کرد:  نباید هیچ گاه اجازه داد که منابع آبی استان طعم و بو بگیرد چراکه در صورت داشتن طعم آب با استفاده از انجام تمام این مراحل فقط می توان 70 درصد آن را حذف کرد و 30 درصد آن باقی می ماند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان اعلام کرد: براین اساس لازم است که کارگروه های سلامت و کیفیت استان، زمینه حفاظت و ایمنی منابع آب سطحی و زیرزمینی استان را فراهم کنند و بر اساس قانون تمام ارگان ها در این امر نقش مؤثری دارند.

وی ادامه داد: هر سه روز یک بار یک تن کربن فعال جاذب برای جلوگیری از طعم و بوی بد آب استفاده می شود که ارزش هر تن آن 35 میلیون تومان بوده است.

محمدی اعلام کرد: آب شرب سنندج به لحاظ پارامترهای فیزیکی و شیمیایی یکی از آب های سالم در کشور است هرچند در این مقطع از سال شاید در طعم و بوی آب تغییراتی ایجاد شود اما در کیفیت آب تأثیری ندارد.

بیشتر تجهیزات تصفیه خانه سنندج تولید داخلی است

وی در توضیح تأثیر تحریم ها بر کیفیت فعالیت تصفیه خانه افزود: ما در حال حاضر در بخش تجهیزات هیچ گونه مشکلی نداریم چراکه تجهیزات لازم از قبل تهیه شده است و در حال حاضر قطعات یدکی آن نیز موجود است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کردستان تصریح کرد: بیشتر تجهیزات تصفیه خانه شامل پمپ آلات، موتورهای برق، تجهیزات فرایند تولید، ایرانی و تولید داخل بوده است و مواد منعقدشده نیز تولید داخلی است.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب شهری ازلحاظ مالی نیز هیچ گونه مشکلی اعتباری ندارد، افزود: تمام هزینه های لازم برای تصفیه آب سنندج بدون هیچ مشکلی تأمین خواهد شد.

محمدی با اشاره به اینکه طعم و بو جزء استانداردهای ثانویه بوده است، افزود: استانداردهای اولیه شامل بهداشت و سلامت آب به لحاظ میکروبی، فیزیکی، شیمیایی در تصفیه خانه سنندج به طور کامل رعایت می شود.

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان نیز در ادامه بابیان اینکه مواد شیمیایی  استفاده شده برای تصفیه آب به اندازه مناسب به آب تزریق می شود، عنوان کرد: تمام مراحل لازم برای گرفتن طعم و بوی آب در تصفیه خانه شماره یک و دو سنندج مورداستفاده قرار می گیرد.

محمد فرهاد، در بازدید خبرنگاران از واحد کلاریفایر تصفیه خانه آب سنندج افزود: این واحد دارای هشت واحد فلوکولاتور اولیه، 16 واحد فلوکولاتور ثانویه، 16 واحد گالری فلوکولاسیون ثالثه، 16 مخزن ته نشین است که در این مرحله مواد منعقد کننده و مواد حذف طعم و بو توسط میکسرها مخلوط تا با آب اختلاط پیدا کند و بعد وارد واحد ته نشینی می شود و سپس به واحد فیلتراسیون و درنهایت به واحد کلرزنی و پمپاژ هدایت می شود.

وی با اشاره به اینکه در فیلترها ضخامت و دانه بندی بسیار مؤثر است افزود: ضخامت فیلترها یک متر، و دانه بندی ها در لایه های پایین یک تا دو میلی متر و در سطح بالا یک دهم تا هشت دهم میلی متر است که هیچ مواد زائدی از آن ها نمی تواند رد شود و همواره این فیلترها مورد کنترل قرار می گیرند.

تولید 50 میلیون مترمکعب آب در تصفیه خانه سنندج

معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان به تولید سالانه ۵۰ میلیون مترمکعب آب در تصفیه خانه سنندج اشاره و بیان کرد: مجتمع تصفیه خانه آب شهر سنندج شامل دو تصفیه خانه شماره یک با ظرفیت ۷۳۰ لیتر در ثانیه بوده که در سال 1362 به بهره برداری رسید و  تصفیه خانه شماره دو با یک هزار و 200 لیتر در ثانیه در سال 94 با افزایش جمعیت شهر سنندج  وارد مدار شد.

فرهاد خروجی تصفیه خانه سنندج را  آبی کاملاً سالم و بهداشتی دانست و گفت: این امر نیز به دلیل انجام تمام فرآیندهای لازم تصفیه آب در تصفیه خانه سنندج بوده است که توسط آزمایشگاه های مجهز و به روز تصفیه خانه سنندج پایش و ارزیابی  می شود.

وی با اشاره به ارتباط مستقیم سلامت و بهداشت مردم با سلامت آب تأکید کرد: در این راستا شرکت آب و فاضلاب شهری استان نهایت تلاش خود را برای تأمین، تصفیه و توزیع آب شرب بهداشتی و سالم انجام می دهد.

معاون بهره برداری آبفا کردستان بابیان اینکه هرسال فقط یک بار مخازن تصفیه خانه شستشو داده می شود، ادامه داد: امسال به دلیل وجود گلایه های مردم و وجود طعم و بو در آب مخازن تصفیه خانه دو بار شستشو داده شده و برای اطمینان بیشتر یک بار دیگر شستشو داده می شود.

شستشوی سه بار مخازن تصفیه خانه سنندج

وی با اشاره به اینکه تاکنون 45 هزار مترمکعب از مخازن تصفیه خانه شستشو داده شده است، عنوان کرد: زیر 20 هزار مترمکعب مخزن شستشو داده شده است و در حال حاضر پنج هزار مخزن دیگر در حال شستشو هستند.

آرین عاملی، مدیر تصفیه خانه سنندج در ادامه گزارشی از فعالیت تصفیه خانه شماره دو سنندج ارائه داد و گفت: در این تصفیه خانه در هر ثانیه هزار و 200 لیتر آب تصفیه می کند.

وی به وجود طعم و بوی بد در آب سنندج اشاره و بیان کرد: وجود طعم و بوی بد در آب هرساله در این فصل سال مشاهده شده اما در سه سال اخیر به دلیل عدم حفاظت های لازم از سوی ارگان های دیگر وفور آن بیشتر شده است.

عاملی با اشاره به رشد بسیار بالای ماهی هایی از یک نوع در آب سد وحدت و ورود به تصفیه خانه سنندج بیان کرد: این امر نشان دهنده این است که در دریاچه جریاناتی اتفاق افتاده که این ماهی ها رشد و تکثیر بیشتری دارند.

هیچ گونه مشکل فلزات سنگین، میکروبی، سموم در آب سنندج وجود ندارد

وی به دستگاه انجام آزمایشات بر روی کیفیت آب اشاره و عنوان کرد: آزمایشات این دستگاه به صورت ثانیه ای بوده و نتایج این آزمایشات نشان می دهد که آب آلوده میکروبی وارد نمی کنیم و هیچ گونه مشکل فلزات سنگین، میکروبی، سموم در آب سنندج وجود ندارد.  

مدیر تصفیه خانه سنندج افزود: در سطح کشور کمتر تصفیه خانه ای مجهز به واحد ازون زنی است که این تکنولوژی در تصفیه خانه شماره دو سنندج وجود دارد.

وی اشاره به اینکه سه روش برای حذف طعم و بو وجود دارد، افزود: استفاده از مواد اکسیدان، استفاده از مواد جاذب و روش هوادهی روش هایی برای کاهش و حذف طعم و بوی آب است.

عاملی با تأکید بر سالم بودن آب شرب سنندج گفت: بدون شک هر کار علمی و فنی برای سالم سازی آب لازم باشد، در تصفیه خانه سنندج انجام می گیرد.

سلامت آب خط قرمز تصفیه خانه سنندج است

وی با اشاره به اینکه روزانه 120 میلیون ریال در این تصفیه خانه مواد جدید تزریق می شود، افزود: با توجه به اینکه در تصفیه خانه بحث سلامت مردم در میان است و سلامت آب خط قرمز ماست به طور یقین آب کاملاً سالم  تولید می شود.

مدیر تصفیه خانه سنندج تأکید کرد: در صورت وجود آلودگی، مشکل فلزات سنگین و یا میکروبی ما هیچ تعارفی نداریم و آن را به مردم اعلام می کنیم تا از آب معدی استفاده کنند.

وی با ابراز نارضایتی از شایعات اخیر اذعان کرد: وجود این شایعات موجب شده که مردم به آب قنات ها روی آورند و مبنای سلامتی آب قنات را روشن بودن آن می دانند درحالی که بیشتر آب قنات ها از سالم بودن برخوردار نیستند.

عاملی عنوان کرد: شاید از 15 شهریورماه تا 15 آبان ماه آب سنندج ازلحاظ گوارا بودن طعم مناسبی نداشته باشد، اما ازلحاظ کیفی سالم است.

وی یادآور شد: ما برای سالم سازی آب هیچ کوتاهی نمی کنیم و دستگاه های نظارتی هم این امر را از ما نمی پذیرند.

کلید واژه :

آب شرب سنندج

ثبت نظرات
captcha