کد خبر : ۳۴۵۶۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انتقال پساب شهری شهرضا به صنعت

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان گفت: پروژه انتقال پساب شهری شهرضا به صنعت، نخستین پروژه در کشور و در استان اصفهان است و یکی از محاسن آن جلوگیری از کشت مثمر با آب فاضلاب است.

انتقال پساب شهری شهرضا به صنعت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمد جواد بگی عصر امروز در جلسه بررسی مشکلات شهرک صنعتی رازی و منطقه ویژه اقتصادی با بیان این که شهرک صنعتی رازی شهرضا هزار و 484 هکتار مصوبه دارد که 987 هکتار آن در قالب 3 فاز اجرایی شده است، اظهار داشت: فاز نخست آن 87 هکتار، فاز دوم 400 هکتار و فاز سوم 500 هکتار است و به دنبال واگذاری اراضی خلع ید شده هستیم.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان با اشاره به توسعه 287 هکتاری شهرک صنعتی رازی و انجام استعلامات لازم در این زمینه گفت: در 4 سال گذشته بیشترین جذب رویکرد سرمایه گذاران در شهرک صنعتی رازی شهرضا، امیرکبیر کاشان و اصفهان بوده است و اولویت سرمایه گذاران شهرک صنعتی رازی شهرضا بوده است.

ظرفیت شهرک صنعتی رازی شهرضا 20 هزار اشتغال است

وی با بیان این که 589 قرارداد و 33 واحد بهره بردار با اشتغال بیش از 8 هزار و 300 نفر در این شهرک عملیاتی شده است، افزود: ظرفیت شهرک صنعتی رازی شهرضا 20 هزار اشتغال است و صنایع مستقر در آن منحصر به فرد است.

بگی بیان کرد: بودجه تخصیصی این شرکت به شهرک صنعتی رازی برای اجرای 31 سرفصل پروژه دیگر با سرمایه گذاری 23 میلیارد و 900 میلیون تومان است که تاکنون 14 میلیارد تومان آن تبدیل به قرارداد شده و مابقی تا پایان سال تبدیل به قرارداد می شود.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان با اشاره به وجود 70 شهرک صنعتی دولتی و 8 شهرک صنعتی خصوصی فعال در استان اصفهان عنوان کرد: 7 شهرک و ناحیه صنعتی در استان اصفهان در دست احداث است و استان اصفهان از لحاظ تعداد شهرک و مساحت، رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به این که براساس توافق با آب منطقه ای مقرر شده بود 50 لیتر بر ثانیه آب از کانال مهیار به این شهرک منتقل شود اما در 12 سال گذشته به دلیل خشکسالی این امر محقق نشده است، بیان کرد: آب منطقه ای این میزان را تبدیل به 30 لیتر پساب کرد و در مرحله دوم 60 لیتر بر ثانیه قرارداد بسته شد.

بگی با اشاره به پروژه انتقال پساب فاضلاب شهرضا به شهرک صنعتی رازی عنوان کرد: پروژه انتقال پساب شهری شهرضا به صنعت، نخستین پروژه در کشور و در استان اصفهان است و یکی از محاسن آن جلوگیری از کشت مثمر با آب فاضلاب است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر 9 لیتر بر ثانیه شهرک رازی پساب آب دارد و 15 لیتر نیز از پساب تصفیه خانه شهرک تأمین می شود و پروژه انتقال پساب به شهرک تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

وی با بیان این که برای این پروژه حدود 80 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و به عنوان یکی از بزرگ ترین پروژه های ملی است، خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم در مدت 15 روز 1600 متر باقی مانده لوله گذاری شود.

40 درصد شهرک صنعتی رازی شیمیایی است

بگی با اشاره به پسماندهای واحدهای صنعتی شهرک رازی شهرضا گفت: حدود 40 درصد از صنایع این شهرک شیمیایی است و 213 قرارداد شیمیایی در این شهرک منعقد شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان با اشاره به این که هیأت مدیره شرکت شهرک های استان اصفهان با کمک اداره کل منابع طبیعی و محیط زیست سایت پسماندهای خانگی و شبه صنعتی را راه اندازی کرده است، افزود: پسماند ویژه در این شهرک قابلیت امحا ندارد و به سایت شرکت رهپویان در هرند منتقل می شود.

وی با بیان این که براساس قانون مدیریت پسماند دفع اصولی پسماندهای ویژه به عهده تولیدکننده است، ادامه داد: همه کسانی که می خواهند در سایت پسماندهای خانگی و شبه صنعتی، پسماند تخلیه کنند نوع پسماند آن ها ثبت می شود.

بگی با اشاره به این که 21 واحد در شهرک رازی پسماند ویژه دارند و اجازه تخلیه در سایت دفن پسماندهای صنعتی شهرک را ندارند، اضافه کرد: باید در محل دفن پسماندهای صنعتی شهرک رازی دپو و فنس گذاری و دوربین نصب شود تا ورود و خروج کلیه خودروهای حامل پسماند تحت کنترل درآید و اداره محیط زیست هم نظارت بیشتری بر این مهم داشته باشد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان با بیان این که نخستین پست سرویس برق شهرک ها و نواحی استان را در شهرک صنعتی رازی ایجاد کردیم، افزود: این پست قابلیت تولید 71 مگابایت برق برای صنایع در فاز یک شهرک صنعتی رازی را دارد و امکان فروش تا 90 مگابایت را دارد.

برای نخستین بار در استان شهرک رازی به فیبرنوری متصل شد

وی با اشاره به این که هزار هکتار از شهرک رازی به فیبرنوری به عنوان نخستین شهرک در استان اصفهان متصل شده است، بیان کرد: ساختمان اداری مرکز کسب و کار و خدمات در شهرک رازی ایجاد شده است.

بگی با بیان این که 3 فاز شهرک رازی از لحاظ زیرساختی کامل ترین زیرساخت را دارد، عنوان کرد: 96 هکتار فضای سبز در شهرک صنعتی رازی شهرضا ایجاد شده و ایستگاه آتش نشانی این شهرک مجهزترین ایستگاه در سطح منطقه است.

کلید واژه :

انتقال پساب شهری شهرضا به صنعت

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha