کد خبر : ۳۴۵۶۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پساب کارخانه رب گوجه فرنگی عامل مرگ صد هزار ماهی

تحقیقات اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه نشان داد که ورود پساب کارخانه رب گوجه فرنگی «رژین تاک» عامل مرگ صد هزار قطعه ماهی در رودخانه «قره سو» کرمانشاه…

پساب کارخانه رب گوجه فرنگی عامل مرگ صد هزار ماهی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در روزهای گذشته هزاران قطعه ماهی و دیگر آبزیان به دلیل ورود پساب صنعتی به داخل رودخانه قره سو تلف شدند.

پس از بالا آمدن این حجم عظیم از ماهی در رودخانه قره سو سازمان حفاظت از محیط زیست از این اتفاق به عنوان یک «فاجعه زیست محیطی» یاد و تحقیقات به منظور مشخص شدن علت مرگ ماهی ها را آغاز کرد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه گفت: پس از مرگ ماهی ها کارشناسان محیط زیست به همراه کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان، تحقیقات لازم را آغاز کردند که در نهایت مشخص شد که پساب صنعتی عامل مرگ ماهی ها بوده است.

به گفته «فریدون یاوری» براساس تحقیقات انجام شده مشخص شد که ورود پساب کارخانه رب گوجه فرنگی رژین تاک عامل مرگ بیش از صد هزار قطعه ماهی در رودخانه قره سو بوده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون فصل پرکار کارخانه های رب گوجه گیری است، توضیح داد: کارخانه رژین تاک که در منطقه سرابله قرار دارد، پساب صنعتی خود را از طریق یک کانال به رودخانه «رازآور» می ریزد که در نهایت وارد قره سو می شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه عنوان کرد: ورود حجم عظیمی از مواد آلی پساب رژین تاک به رودخانه باعث شد که پدیده اکسیداسیون به صورتی طبیعی در آب رخ دهد و ماهی ها به دلیل کاهش اکسیژن آب دچار خفگی شوند.

یاوری یادآور شد: انجام پدیده اکسیداسیون امری زمان بر است از این رو پساب های کارخانه، در رودخانه رازآور منجر به مرگ ماهی ها نشدند و پس از رسیدن به قره سو اکسیژن آب راه کاهش دادند.

ارجاع موضوع به دستگاه قضایی

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه برخورد با کارخانه خاطی در دستور کار حفاظت از محیط زیست است، گفت: پرونده این تخلف به دستگاه قضایی ارجاع داده خواهد شد تا مراحل قانونی را طی شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه تاکید کرد: مرگ این حجم عظیم از ماهی ها در یک رودخانه یک فاجعه زیست محیطی است و برخورد قضایی با جدیت دنبال می شود.

مصرف ماهی ها توسط مردم

براساس تحقیقات خبرنگار ایرنا، بخشی از ماهی های تلف شده در قره سو توسط مردم ساکن اطراف رودخانه مصرف شد و برخی افراد سودجو حجم عظیمی از این ماهی ها را برای فروش روانه بازار کردند.

فرماندار کرمانشاه در این رابطه به ایرنا، گفت: فرماندار مصرف ماهیان تلف شده رودخانه قره سو کرمانشاه غیربهداشتی است و با افرادی که ماهیان تلف شده قره سو را بفروشند برخورد می شود.

«فضل الله رنجبر «از تشکیل پنج اکیپ برای جمع آوری ماهیان ریز تلف شده خبر داد و افزود: در کرناچی و برخی نقاط افرادی سودجو این ماهیان را با نرخ ارزان به فروش می رسانند که اکیپ ها مشغول گشت زنی، شناسایی و برخورد با آنها هستند.

رودخانه قره سو از سراب روانسر واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه سرچشمه می گیرد و با جهت شمال غربی به جنوب شرقی جریان پیدا می کند. در ۱۵ کیلومتری کرمانشاه رودخانه رازآور و شاخه های فرعی آن به قره سو می ریزد.

 سپس در سطح دشت جریان یافته و در نزدیکی روستای قزانچی رودخانه «مِرِگ» نیز به آن متصل می شود. قره سو با یک شیب آرام از داخل شهر کرمانشاه عبور کرده و در این محدوده ۲ رودخانه چم بشیر و آبشوران نیز بدان می ریزند و در نهایت پس از عبور از کرمانشاه در نزدیکی فرامان به رودخانه گاماسیاب می پیوندد، این ۲ تشکیل رودخانه سیمره را می دهند.

 بعد از رسیدن به دریاچه سد کرخه به ۲ قسمت تقسیم شده و نیمی به سمت تالاب هورالعظیم در مرز ایران و عراق و نیم دیگر به سمت کارون سرازیر شده و به آبهای خلیج فارس سرازیر می شود.

مجتمع کشت و صنعت روژین تاک در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار که ۱۱ هکتار آن صنعتی است، با سرمایه گذاری بخش خصوصی در سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسید.

براساس اطلاعات منتشر شده توسط سایت رژین تاک، این کارخانه ظرفیت دریافت روزانه چهار هزار و ۲۰۰ تن گوجه فرنگی و ۵۰۰ تن میوه را دارد.

کلید واژه :

پساب کارخانه رب گوجه فرنگی

،

مرگ صد هزار ماهی

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha