کد خبر : ۳۴۵۶۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

با رعایت شش شرط انتقال آب خزر بلامانع است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از نظر ما انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران با رعایت شش شرط اعلام شده بلامانع است.

با رعایت شش شرط انتقال آب خزر بلامانع است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عیسی کلانتری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت درباره انتقادات به طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی اظهار کرد: تخصیص آب توسط وزارت نیرو انجام می شود و این وزارتخانه از ما درخواست می کند که ارزیابی زیست محیطی انجام دهیم و این طرح را به لحاظ زیست محیطی تایید کنیم یا نه؟ اگر ما ظرف دو ماه پاسخ ندهیم طبق برنامه ششم توسعه طرح به عنوان مصوبه تلقی می شود.

وی ادامه داد: وزارت نیرو مرداد ماه از ما چنین درخواستی کرد و ما هم اعلام کرده ایم اگر شش شرط ما را رعایت کنند، اجرای این طرح از نظر ما بلامانع است. این شروط در زمینه طرح انتقال آب وجود دارد و ما هم حین اجرا باید نظارت کنیم که این شروط محقق شده است یا خیر؟

کلانتری در پاسخ به انتقادی درباره تکرار مشکلات دریاچه ارومیه برای دریای خزر گفت: حجم دریای خزر ۸۶ هزار میلیارد مترمکعب است. در صورت اجرای این طرح در سال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب برداشت می شود که عده ای می گویند این کار ممکن است آب دریای خزر را شور کند اما اگر در سال ۲۰۰ میلیون مترمکعب برداشت شود، ۲.۶ میلیون نمک به خزر برمی گردد یعنی ۰.۰۰۳ درصد در سال.

وی ادامه داد: برخی اطلاعات غلط داده است و موضوع را سیاسی می کنند. در سال ۹۳ وزارت نیرو و محیط زیست تصویب کرده بود که سالی سه میلیارد مترمکعب آب از دریای خزر به دریاچه ارومیه منتقل شود یعنی ۱۵ برابر میزان طرحی که می خواهد اجرا شود. آن زمان صدای هیچ کسی درنیامد اما ستاد احیای دریاچه ارومیه طرح را رد کرد زیرا املاح دریای خزر و دریاچه ارومیه تفاوت داشت.

کلانتری با اشاره به اینکه به هر حال تغییر حتی یک سنگ هم تأثیرات زیست محیطی دارد، خاطر نشان کرد: دولت و وزارت نیرو موظف است که آب شرب، بهداشت و صنعت شهروندان را در سراسر کشور تأمین کند. وزارت نیرو هم راهش را بلد است و ما هم بررسی های زیست محیطی را انجام دادیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا شروط مطرح شده توسط سازمان محیط زیست پیشنهادی بوده یا الزام آور است، گفت: این شروط الزام آور است.

کلید واژه :

انتقال آب دریای خزر

،

جنگل های هیرکانی

،

انتقال آب

،

دریای خزر

،

انتقال

،

دریای خزر

،

آب دریای خزر

،

طرح انتقال

،

انتقال آب بین منطقه ای

،

طرح انتقال کویر

،

خزر

ثبت نظرات
captcha