کد خبر : ۳۴۵۶۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توضیحات کلانتری درباره ارزیابی زیست محیطی و انتقال آب دریای خزر به سمنان

رییس سازمان محیط زیست گفت: آب خزر و جاده تهران - شمال را ما ارزیابی زیست محیطی می کنیم اما تخصیص آب با وزارت نیرو است.

توضیحات کلانتری درباره ارزیابی زیست محیطی و انتقال آب دریای خزر به سمنان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران  در پاسخ به سوالی در خصوص انتقال آب دریای خزر به سمنان، گفت: آب خزر و جاده تهران - شمال را ما ارزیابی زیست محیطی می کنیم اما تخصیص آب با وزارت نیرو است؛ آنها از ما درخواست می کنند ارزیابی زیست محیطی را بررسی کنیم و پاسخ مثبت و یا پاسخ منفی بدهیم و اگر هم ظرف مدت دوماه پاسخ ندهیم مثل قانون برنامه ششم مصوبه تلقی می شود.

وی ادامه داد: وزارت نیرو در مردادماه از ما خواسته بود و ما گفتیم اگر این شش شرط را عملی کنند از نظر ما بلامانع است البته در حین اجرا هم ما باید نظارت کنیم.

کلانتری همچنین در خصوص نگرانی ها در رابطه با انتقال آب خزر گفت: حجم دریای خزر ۸۶ هزار میلیارد متر مکعب است و برداشت ما در سال حداکثر ۲۰۰ میلیون خواهد بود؛ برخی می گویند آب شور می شود اما اگر ۲۰۰ میلیون در سال برداشت شود ۲.۶ ملیون تن نمک به دریای خزر برمی گردد. این ۳ ۰.۰.۰. در هزارم درصد در صدسال می شود. برخی اطلاعات غلط می دهند و مساله را سیاسی می کنند.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ و ۹۳ تصویب کرده بودند که ۳ میلیارد متر مکعب آب خزر به دریاچه ارومیه برود و این یعنی ۱۵ برابر این آبی که الان می خواهد برداشت شود و هیچ کسی صدایش درنیامده بود و وزارت نیرو و محیط زیست تایید کرده بودند اما ستاد احیای دریاچه ارومیه مخالفت کرد. آن زمانی که مصوب بود و بودجه هم آماده بود کسی صدایش در نیامده بود. الان ۲۰۰ میلیون مترمکعب می خواهند ببرند اینقدر سرو صدا شده است. مسائل نباید سیاسی شود و باید فنی بماند. 

کلانتری گفت: وزارت نیرو از ما درخواست کرد و ما هم بررسی کردیم و شش شرط گذاشتیم، حالا اگر می خواهد اجرا کنند. شما اگر هر سنگی را بردارید و جابجا کنید اثرات زیست محیطی دارد اما دولت موظف است آب شرب و بهداشت همه شهروندان را تامین کند و منبع تامین این آب به هیچ کسی ربطی ندارد.

رییس سازمان محیط زیست بیان کرد: طبق قانون توزیع عادلانه آب وزارت نیرو باید برای آب شرب تامین باشد. همان وزارتخانه هم راهش را بلد است. من فقط بررسی زیست محیطی می کنم و شش شرط ما هم الزام آور است.

کلید واژه :

انتقال آب دریای خزر

،

جنگل های هیرکانی

،

انتقال آب

،

دریای خزر

،

انتقال

،

دریای خزر

،

آب دریای خزر

،

طرح انتقال

،

انتقال آب بین منطقه ای

،

طرح انتقال کویر

،

خزر

،

مسیر انتقال آب خزر

،

فلات مرکزی

،

ثبت نظرات
captcha