کد خبر : ۳۴۵۶۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

انرژی هسته ای تنها منبع پاک و بدون کربن

یک کارشناس انرژی با اشاره به آلودگی زا بودن انرژی خورشیدی، گفت: انرژی هسته ای حتی نمونه فعلی آن، قابلیت خود در کربن زدایی را به نمایش گذاشته است.

انرژی هسته ای تنها منبع پاک و بدون کربن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حل مشکلات محیط زیستی در مقیاس کلان نیازمند تغییر نگرش کارشناسان و فعالان محیط زیست است. ابتدا باید این حقیقت را پذیرفت که سیاره زمین تبدیل به سیاره ای انسانی شده است و زمین به دست انسان بازآفرینی شده است. بسیاری از دانشمندان، این موضوع را اینگونه بیان می کنند که زمین وارد دوره زمین شناسی جدیدی به نام عصر انسان ها (آنتروپوسین) شده است.براین اساس، انسان باید تاثیرات خود بر محیط زیست را تقلیل دهد تا فضای بیشتری برای طبیعت فراهم کند. اما این گزاره که جوامع انسانی باید با طبیعت به هارمونی و آهنگی یکسان برسند تا از فروپاشی اقتصادی و محیط زیستی جلوگیری کنند، لزوما گزاره درستی نیست.

محمدمهدی صدیقی، کارشناس حوزه انرژی و محیط زیست بیان اینکه همه قبول دارند که شکوفایی انسان، در عین مزیت هایی که ایجاد کرده است، خسارتی جدی به محیط طبیعی غیرانسانی و حیات وحش رسانده است، گفت: انسان ها حدود نیمی از زمین های غیر یخ زده زمین را استفاده می کنند؛ عمدتا برای چرا، کاشت محصولات زراعی و تولید چوب. از میان زمین هایی که زمانی با جنگل ها پوشیده شده بودند، ۲۰ درصد برای استفاده انسان تغییر یافته اند. جمعیت بسیاری از پستانداران، دوزیست ها و پرندگان، تنها در طی ۴۰ سال گذشته، بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. بیش از ۱۰۰ گونه جانوری در قرن بیستم میلادی و حدود ۷۸۵ گونه از سال ۱۵۰۰ میلادی تاکنون منقرض شده اند.

کمک انرژی ارزان به رفاه بیشتر مردم

وی افزود: اما نکته اساسی اینجاست که امروزه اکوسیستم ها در سراسر دنیا به این دلیل مورد تهدید قرار گرفته اند که  مردم بیش از حد به آن ها وابسته هستند. مثلا مردمی که به هیزم و ذغال به عنوان سوخت نیاز دارند، جنگل ها را بیشتر تخریب می کنند. در نظر بگیرید که سه چهارم جنگل زدایی در جهان قبل از انقلاب صنعتی رخ داده است.

این کارشناس انرژی اظهار داشت: دسترسی سرشار به انرژی مدرن یک لازمه اصلی برای تفکیک توسعه انسانی از خسارت به طبیعت است. در دسترس بودن انرژی ارزان به مردم فقیر سراسر جهان این امکان را می دهد که استفاده از جنگل ها به عنوان سوخت را متوقف کنند. به کمک ورودی های انرژی بر مثل کود شیمیایی و تراکتور، انسان ها این قابلیت را یافته اند که غذای بیشتری را در زمین کمتری کشت کنند. این مثال به درستی نشان می دهد که مصرف انرژی سرشار و مدرن، اتفاقا می تواند به طبیعت کمک کند. به عنوان یک قانون کلی هر چه در فناوری پیشرفت می کنیم، مسیر توسعه انسانی را آسیب به طبیعت جدا می کنیم.

صدیقی با اشاره به اینکه انرژی سرشار پاک به انسان ها این قابلیت را می دهد که آب پسماند را بازیافت کند و آب دریا را شیرین سازی کند تا از رودخانه ها و سفره های آب چشم پوشی کنند، توضیح داد: این تغییرات به انسان ها این قابلیت را می دهد تا با هزینه کم، فلزات و پلاستیک را بازیافت کنند؛ به جای آنکه این مواد معدنی را اکتشاف و پالایش کنند.

احتمال بقای انرژی هسته ای در آینده ای بدون کربن

وی تصریح کرد: با این حال، طی سه قرن گذشته بالارفتن جهانی تولید انرژی با تمرکز اتمسفری دی اکسید کربن همزمان شده است. همچنین فرآیند کربن زدایی اقتصادهای جهانی به کندی پیش رفته است و هدف مهار گرمایش جهانی زیر حد ۲ درجه سانتیگراد مغفول مانده است. ازاین رو مهار جدی تغییرات اقلیمی نیازمند این است که کشورها بی درنگ فرآیندهای کربن زدایی موجود را شتاب دهند و به منابع انرژی پاک دسترسی پیدا کنند.

صدیقی افزود: تاریخچه تحولات انرژی نشان می دهد جایگزینی سوخت هایی با کیفیت بالاتر (یعنی با شدت کربن کمتر، چگالی انرژی بیشتر) به جای سوخت هایی با کیفیت پایین تر (یعنی با شدت کربن بیشتر، چگالی انرژی کمتر) عملا تنها روشی است که جوامع با آن کربن زدایی کرده اند. رسیدن به جهانی که نیرویافته از انرژی پاک باشد، نیازمند فناوری های انرژی بهتر و پیشرفته تر است.

به گفته این کارشناس انرژی، متاسفانه اکثر اشکال انرژی های تجدیدپذیر قادر به انجام چنین کاری نیستند. مقیاس مصرف زمین و سایر اثرات محیط زیستی لازم برای تولید نیرو با زیست سوخت (biofuel) یا بسیاری دیگر از انرژی های تجدیدپذیر فعلی به گونه ای است که بعید است راه گذاری مطمئن به سمت انرژی پاک و ردپای کم بر محیط زیست فراهم کنند. توسعه شدید انرژی های تجدیدپذیر فعلی، باعث مصرف چشم گیر زمین های بکر و عناصر نادر طبیعت می شود. دی اکسید کربن تولید شده در فرآیند تولید یک واحد انرژی خورشیدی با سلول خورشیدی چهار برابر انرژی هسته ای است. این موضوع به این خاطر است که استخراج عناصر نادر طبیعت مثل گالیوم و ایندیوم و غیره برای ساخت پنل های خورشیدی بسیار آلودگیزاست.

در مقابل انرژی خورشیدی،  انرژی هسته ای حتی نمونه فعلی آن، قابلیت خود در کربن زدایی را به نمایش گذاشته است. باید گفت که تنها مورد کربن زدایی جدی در تاریخ بشر، رشد سریع انرژی هسته ای در فرانسه،تا حد ۸۰ درصد برق تولیدی، بود.

مدرنیزاسیون با سرمایه داری یکسان نیست

این کارشناس انرژی ادامه داد: امروز شکافت هسته ای تنها فناوری بالفعل پاک با قابلیت نمایش داده شده برای پاسخ به تقاضاهای انرژی یک اقتصاد مدرن است. با این حال، چالش های مختلف اجتماعی، اقتصادی و قانونی، پیاده سازی فناوری های فعلی هسته ای را در مقیاس های لازم برای رسیدن به مهار تغییرات اقلیمی، غیرمحتمل ساخته است. ضمن نیاز به تغییر رویکرد دولت ها، نسل آینده فناوری های هسته ای (نسل چهارم) که ایمن تر و ارزان تر هستند می تواند این مشکل را حل کند. فرآیند تحول به سمت انرژی پاک زمان بر خواهد بود. اما تا آن زمان فناوری هایی مثل انرژی برق آبی ضمن اثرات زیست محیطی بالا، سودمند خواهند بود.

صدیقی گفت: تلاش برای تعطیل کردن نیروگاه های هسته ای توسط کشورهایی مثل آلمان و ژاپن و ایالت کالیفرنیای آمریکا، که در عمل باعث کربنیزه کردن دوباره بخش انرژی و گره زدن مجدد اقتصادهایشان به سوخت های فسیلی و زیست سوخت شد، غیرسازنده بود.

وی تاکید کرد: این تصور که مدرنیزاسیون باعث خسارت به محیط زیست شده غلط است. اتفاقا مدرنیزاسیون، کلید حل مشکلات محیط زیستی است. متاسفانه مدرنیزاسیون، چه توسط مدافعانش و چه منتقدانش، با نظام سرمایه سالاری یکسان فرض می شود که ما چنین تقلیلی را رد می کنیم.

کلید واژه :

انرژی هسته ای

،

منبع پاک و بدون کربن

،

تامین انرژی

ثبت نظرات
captcha