کد خبر : ۳۴۵۶۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تکمیل سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا

نماینده دانشگاه تهران در تهیه سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا در کلانشهرها گفت: سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا در کلانشهرها یک تا دو هفته آینده تکمیل و به سازمان…

تکمیل سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، یوسف رشیدی عصر روز چهارشنبه در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: تاکنون اطلاعات مدوّنی درباره میزان آلودگی، منابع انتشار و نوع آلاینده ها نداشتیم، بنابراین با تهیه سامانه سیاهه آلودگی هوا به این اطلاعات دست خواهیم یافت.
وی اظهار داشت: در بخش اول کار با دانشگاه تهران آغاز شد اما به دلیل اهمیت موضوع شهرهای مختلف و دانشگاه های مختلف از جمله صنعتی شریف، امیرکبیر، خواجه نصیر ، شهید بهشتی، تربیت مدرس، علم و صنعت، شیراز ، تبریز و مشهد نیز در قالب کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور وارد عمل شدند.
نماینده دانشگاه تهران در تهیه سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا در کلانشهرها ادامه داد: اکنون در حال آزمایش و بارگذاری اطلاعات بر روی این سامانه هستیم و در تلاشیم یک تا دو هفته دیگر تکمیل و به سازمان حفاظت محیط زیست تحویل داده شود.
رشیدی در باره اهداف این سامانه اظهار داشت: با داشتن اطلاعات سیاهه انتشار می توانیم سناریوهای مختلفی را در راستای کاهش آلودگی هوا بر اساس این سامانه تهیه و ارزیابی کنیم.
وی ادامه داد: با داشتن اطلاعات سیاه انتشار آلودگی هوا در کلان شهرها، می توان به منابع انتشار و نوع آلودگی دست یافت. بنابراین با داشتن این اطلاعات راهکارهای کاهش منابع آلودگی نیز بر اساس آن تعریف می شود. به عنوان مثال اگر مشخص شود در یک کلانشهر سوخت علت افزایش آلودگی است، می توان با برنامه ریزی در این زمینه به سوخت استاندارد دست یافت.
رشیدی گفت: برای شهر تهران در ۹ دسته از منابع از جمله منابع متحرک، نیروگاه ها، پایانه های اتوبوسرانی، فرودگاه، پتروشیمی ها، راه آهن، جایگاه سوخت، منابع آلاینده خانگی تجاری و اداری تقسیم بندی و کار بر روی آن ها انجام شد.
وی تاکید کرد: مهمترین خروجی آن این است که بتوانیم برای هر شهری به تفکیک منابع مختلف آلاینده برنامه مدونی داشته باشیم.
رشیدی با اشاره به اینکه این نرم افزار قابلیت کم و زیاد شدن دارد، گفت: به عنوان مثال اگر لازم باشد می توان آیتم های دیگری مانند گرد و غبار را نیز به آن اضافه کرد.
وی گفت: این اطلاعات دو هدف اصلی را دنبال می کند. یکی اینکه به عنوان ابزاری به برنامه ریزها کمک کند تا بهترین راهکار را برای کاهش آلودگی هوا پیدا کند و دوم اینکه بتوانند آلودگی هوا را پیش بینی و نقشه آن را ارائه دهند.
پیش از آن مهدی میرزائی معاون مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست درباره فهرست سیاه انتشار آلودگی هوا گفت: سازمان محیط زیست تا پایان شهریور ۹۸ نسبت به ارائه خروجی سیاه انتشار آلاینده های هوا فرصت تعیین کرده بود.
وی افزود: بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست با کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور تفاهم نامه ای امضا کرد و بر این اساس مطالعه در هشت کلانشهر از جمله تهران، اصفهان ،کرج ،اهواز ،شیراز ، اراک ، تبریز ، کرمانشاه و قم آغاز شد.
میرزایی ادامه داد: مهلت انجام آن ۱۲ ماه تعیین شده بود اما چون شهر قم و کرمانشاه دوباره به آن اضافه شدف دو ماه دیگر نیز تمدید شده بود.
وی در ادامه درباره تولید سواری دیزلی گفت: تابستان امسال از سوی یکی از شرکت های خودروسازی درخواست تولید سواری دیزل به سازمان حفاظت محیط زیست آمد که این سازمان مخالفت صریح خود را با تولید خودروهای سواری دیزل اعلام کرد.
میرزایی افزود: تمام دنیا تولید سواری دیزلی در حال کاهش است و قرار است بعد از ۲۰۲۰ تولید آن در دنیا متوقف شود و حتی برخی کشورها ورود این نوع خودروها را به برخی شهرهای خود ممنوع کرده اند، زیرا ذرات معلق آن ۴۰ برابر بیشتر از خودروی بنزینی و همچنین هزار برابر بیشتر تولید آلودگی می کنند و آلودگی تولید شده از خودروهای سواری دیزلی ۸ برابر بیشتر از خودروهای بنزینی است.
میرزایی اظهار داشت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز با این مسئله مخالف است اما این خودروساز به رغم مخالفت ها و رد شدن درخواست در سازمان محیط زیست همچنان پیگیر درخواست خود است و خواسته مجوز تولید ۵۰ هزار خودروی دیزلی صادر شود که سازمان محیط زیست مخالفت خود را اعلام کرد، ما نیز درخواست کردیم که این مسئله از منظر دانشگاهی مورد بررسی قرار گیرد.
یوسف رشیدی نماینده دانشگاه تهران در کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور در این باره گفت:طبق قانون مصوب سال ۱۳۴۴ شماره گذاری خودروهای سواری دیزلی در ایران ممنوع شد و به همین علت در این زمینه اقدام خاصی صورت نگرفته است اما در سال ۱۳۸۶ معاون اول رئیس جمهور وقت در نامه ای اعلام کرد که شماره گذاری خودروهای دیزلی با رعایت الزامات محیط زیستی مانعی ندارد.
وی افزود: اما امروز با توجه به شرایط کشور اگر هم بخواهیم خودروی سواری دیزلی تولید کنیم باید به فناوری روز دنیا مجهز شویم، ضمن اینکه تجربه سال های گذشته در کشورهای پیشرفته نشان داد که میزان آلودگی این نوع خودروها بسیار بالا است.
رشیدی اظهار داشت: همچنین تجربه ما در داخل کشور نشان می دهد که اگر سازمان حفاظت محیط زیست به مقدار کمی از نظارت خود بر خودروسازان بکاهد، آنان یک بخش از تولید را حذف می کنند و همانطور که چند سال پیش یک خودروساز در بخش خروجی بخارات بنزین این کار را کرد بنابراین با این سابقه به این جمع بندی می رسیم که خودروهای سواری دیزلی به صلاح نیست. این در حالیست که سازمان بهداشت جهانی رسماً اعلام کرد که دود سوخت دیزل سرطان زا است.
وی گفت: مطالعات نشان می دهد اختلاف خودروی بنزینی که در آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد تا وارد چرخه مصرف شود، نسبت به خودروی دیزلی بسیار متفاوت است. یعنی در عمل آلودگی این خودروها بیشتر از آن چیزی است که در تست نشان می دهد.
رشیدی تاکید کرد: پیشنهاد کنسرسیوم دانشگاه های برتر کشور این است که مصوبه ای مبنی بر ممنوعیت تولید و شماره گذاری خودروهای دیزلی سواری تهیه شود.

کلید واژه :

آلودگی هوای پایتخت

،

آلودگی هوای تهران

،

تهران

،

آلودگی هوا

،

سامانه سیاهه انتشار آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha