کد خبر : ۳۴۵۶۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

توقف دو پروژه احیای دریاچه ارومیه

در حالی که قرار بود دو تصفیه خانه فاضلاب ارومیه و تبریز با هدف تامین بخشی از آب دریاچه ارومیه تا ابتدای سال آینده به بهره برداری برسد اما مسئول واحد برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه از توقف این دو پروژه به علت عدم تخصیص بودجه خبرداد.

توقف دو پروژه احیای دریاچه ارومیه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تیرماه سال جاری علی حاجی مرادی از تلاش دولت برای احداث تصفیه خانه تبریز و ارومیه خبر داده و گفته بود: بزرگترین تصفیه خانه شمال غرب کشور که تا به حال احداث است، تصفیه خانه تبریز است که به تنهایی ۱۲۵ میلیون مکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل می کند و سهم تصفیه خانه ارومیه از این کار ۵۳ میلیون متر مکعب است. یک تصفیه خانه در آذرماه سال جاری و دیگری اردیبهشت ماه سال آینده به بهره برداری برسد.

اما حالا و با گذشت سه ماه حاجی مرادی در گفت و گوبا ایسنا از توقف احداث این دو تصفیه خانه به علت عدم تخصیص اعتبارات خبر داده است.

وی افزود: شرکت آب و فاضلاب کشور برای بهره برداری به موقع از تصفیه خانه تبریز نیازمند تامین اعتبار حداقل ۷۰ میلیارد تومانی است. ۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان آن در قانون بودجه سنواتی شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی دیده شده و ۶۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان آن نیز در اعتبارات ماده ۱۰ و ۱۲ احیای دریاچه ارومیه پیش بینی شد این در حالیست که تاکنون از مجموع این دو بودجه تنها یک میلیارد تومان به دستگاه های اجرایی مربوطه پرداخت شده است.

مسئول واحد برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه درباره وضعیت تصفیه خانه ارومیه گفت: پیش بینی ما این بود که ۳۴میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای افتتاح آن نیاز است که ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آن از محل بودجه سنواتی در اختیار شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی قرار بگیرد و ۳۰ میلیارد تومان از منابع اعتباری ماده ۱۰ و ۱۲ مدیریت بحران کشور تامین شود اما تا بدین لحظه تنها ۳.۵ میلیارد تومان به شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان غربی برای این پروژه تخصیص داده شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به عدم تخصیص بودجه لازم هر دو پروژه از یک ماه گذشته تعطیل شده است.

حاجی مرادی در پایان درباره رایزنی های انجام شده برای تامین بودجه احداث تصفیه خانه های تبریز و ارومیه گفت: وزارت نیرو به عنوان یکی از اعضای کارگروه نجات دریاچه ارومیه در حال انجام وظایف خود در حوزه احداث تصفیه خانه های فاضلاب برای احیای این دریاچه است اما سازمان برنامه و بودجه به عنوان یکدیگر از اعضای این کارگروه تامین بودجه این دو پروژه در حال خاتمه را با وجود گذشت هفت ماه از سال انجام نداده است .

کلید واژه :

احیای دریاچه ارومیه

،

آب کشاورزی

،

دریاچه ارومیه

،

دریاچه

،

ارومیه

ثبت نظرات
captcha