کد خبر : ۳۴۵۶۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دومین تصفیه خانه فاضلاب روستایی آذربایجان غربی در تکاب

عملیات اجرایی دومین تصفیه خانه فاضلاب روستایی آذربایجان غربی در روستای چوپلوی بخش تخت سلیمان تکاب با ۶۰ میلیارد ریال هزینه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی به…

دومین تصفیه خانه فاضلاب روستایی آذربایجان غربی در تکاب

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، فرماندار تکاب پس از بازدید از این تصفیه خانه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تصفیه خانه که در زمینی به مساحت چهار هکتار توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی احداث شده، از نوع تصفیه خانه های مدرن به شیوه لجن فعال است.

محمود زمانی بیان کرد: برای تکمیل این تصفیه خانه فاضلاب ۱۳ کیلومتر شبکه جمع آوری و ۱.۲ کیلومتر خط انتقال احداث شده که پس از بهره برداری، با ظرفیت ۳۵۰ مترمکعب در روز برای تامین آب مصارف کشاورزی فعالیت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب روستای چوپلو، ۵۰۰ خانوار روستایی با یک هزار و ۸۰۰ نفر جمعیت را تحت پوشش قرار می دهد، اظهار داشت: برای احداث این تصفیه خانه، پنج هزار و ۵۰۰ متر مکعب عملیات خاکی، ۲ هزار متر مکعب عملیات سنگی و ۷۰۰ متر مکعب بتن ریزی انجام شده و یکی از مهمترین طرح های عمران روستایی و توسعه ای تکاب است که در هفته های آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی گفت: احداث این تصفیه خانه فاضلاب مدرن روستایی در تکاب نشانه توجه ویژه به توسعه این شهرستان است و کیفیت و دانش به کار رفته در روند فعالیت این تصفیه خانه یکی از نمونه های الگویی در کشور به شمار می رود.

رییس اداره آب و فاضلاب روستایی تکاب نیز در این خصوص گفت: تامین بهداشت عمومی، حفظ محیط زیست، بازیافت فاضلاب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در مصارف کشاورزی از مهمترین اهداف اجرای طرح تصفیه خانه فاضلاب در روستای چوپلو است که با جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب، ضمن تامین آب اراضی زراعی، تبعات پدیده های جوی و دغدغه های زیست محیطی اهالی روستا نیز به حداقل می رسد.

علی فرجی افزود: این تصفیه خانه به روش لجن فعال فعالیت خواهد کرد که بازدهی بالا در حذف مواد آلی قابل تجزیه بیولوژیکی، راهبری ساده فاضلاب، صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش میزان آلایندگی زیست محیطی و فضای اشغال شده کمتر برای نصب و قابلیت انتقال و جابجایی ساده و آسان از مزایای این روش تصفیه فاضلاب روستایی به شمار می رود.

وی بیان کرد: همچنین لجنی که از تصفیه زیستی فاضلاب به دست می آید، حاوی مقادیر زیادی از ترکیبات شیمیایی نظیر نیترات ها و فسفات ها است که ارزش کودی بالایی برای رشد گیاهان دارد.

تکاب با ۸۱ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده که ۳۶ هزار نفر از این جمعیت در ۱۰۲ روستای تابعه بخش های مرکزی و تخت سلیمان این شهرستان سکونت دارند.

شهر تکاب با ۴۵ هزار نفر جمعیت فاقد شبکه جمع آوری فاضلاب است و فاضلاب این شهر به صورت سنتی دفع می شود، در چند سال اخیر طرح احداث شبکه فاضلاب شهری تکاب به عنوان یک طرح ملی با ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار تصویب رسیده و مطالعات آن نیز انجام شده اما هنوز وارد مرحله عملیاتی و اجرا نشده است.

روستای چوپلو بخش تخت سلیمان تکاب تنها روستای دارای شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب این شهرستان است.

کلید واژه :

تصفیه خانه فاضلاب روستایی آذربایجان غربی

،

تکاب

ثبت نظرات
captcha