کد خبر : ۳۴۵۶۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تمام کره زمین به آنتی بیوتیک آلوده است

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها به عنوان یک معضل جدی در سراسر جهان شناخته می شود که علی رغم پیشرفت های گسترده در دانش پزشکی طی دهه های اخیر، موجب بروز نگرانی هایی جدی در رابطه با امنیت بهداشتی جوامع انسانی شده است.

تمام کره زمین به آنتی بیوتیک آلوده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها به عنوان یک معضل جدی در سراسر جهان شناخته می شود که علی رغم پیشرفت های گسترده در دانش پزشکی طی دهه های اخیر، موجب بروز نگرانی هایی جدی در رابطه با امنیت بهداشتی جوامع انسانی شده است.

 مطالعات پژوهشگران نشان می دهد آلودگی آنتی بیوتیکی یکی از مهم ترین مشکلات پیش روی بشریت در آینده نزدیک خواهد بود و نشانه های آن از هم اکنون ظاهرشده است.

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک به عنوان دارو از سوی انسان ها و مصرف غیرمنطقی آن در دامداری ها و مرغداری ها سبب شده است تا این ماده تقریباً در تمامی مواد غذایی که مصرف می کنیم، وجود داشته باشد و درنتیجه بدن بسیاری از ما به آنتی بیوتیک ها مقاوم شود.

متأسفانه مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد که این موضوع محدود به موارد ذکرشده نبوده و در دورترین نقاط اقیانوس ها نیز اثر وجود آنتی بیوتیک ها دیده می شود. دانشمندان در یک مطالعه جدید باکمال شگفتی دریافتند که گروهی از دلفین ها دچار مشکل مقاومت آنتی بیوتیکی هستند.

متأسفانه اطلاعات موجود درباره گستردگی آلودگی آنتی بیوتیکی، بسیار کم است و نمونه های بررسی شده نشان می دهد که مقادیر زیادی از آنتی بیوتیک های مختلف در نزدیکی کارخانه های سراسر آسیا و همچنین در ایالات متحده آمریکا و اروپا یافت شده است. از سوی دیگر ژن های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها در باکتری های موجود در آب های جهان پیداشده اند.

جواکین لارسن (Joaquin Larson notes) پژوهشگر علوم زیستی در این رابطه می گوید: آنتی بیوتیک ها از طریق زباله های انسانی وارد محیط زیست می شوند. آزمایش های مربوط به تخلیه فاضلاب و مناطق دیگری که در معرض تخلیه فاضلاب قرار دارند غالباً سطح پس زمینه کم اما مداوم از محصولات دارویی موجود در آب را نشان می دهد.

هنگامی که بدن دارو را متابولیزه می کند، بیشتر آن مورداستفاده قرار می گیرد، بنابراین فقط مقدار کمی از این ماده وارد فاضلاب می شود. متأسفانه این ذرات در ظاهر کم و اندک دفع شده از سوی انسان، در جوامع شهری افزایش یافته و در فاضلاب انباشته می شود.

از سوی دیگر وجود این ماده در مواد غذایی مصرفی انسان نیز مزید بر علت شده و هرچه میزان مصرف آنتی بیوتیک بیشتر باشد، میزان بیشتری از آن وارد فاضلاب و آب های زیرزمینی شده و تأثیر بیشتری در محیط زیست و زندگی آبزیان خواهد داشت.

برای نمونه پژوهشگران به بررسی و آنالیز یک نمونه از فاضلاب شهرهای بزرگ و کارخانه های مجاور آن پرداخته و برای این منظور کشور پرجمعیت هندوستان را انتخاب کرده اند.

نتایج آنالیز خروجی فاضلاب صنعتی در این کشور نشان دهنده وجود مقادیر بسیار زیاد از انواع آنتی بیوتیک ها ازجمله سیپروفلاکسین (ciproflaxin) بود. میزان این ماده در فاضلاب بررسی شده، بیشتر از دوزهای دارویی مورداستفاده در مصارف پزشکی بود.

با افزایش استفاده از آنتی بیوتیک ها، تولید این دارو نیز افزایش یافته است. درحالی که منابع تولیدی نسبت به ضایعات انسانی کمتر رواج دارند، غلظت داروها می تواند بسیار بیشتر باشد. به عنوان مثال نمونه برداری از فاضلاب یک منطقه صنعتی، حاوی مقادیر آنتی بیوتیک سیپروفلاکسین بود که بسیار بالاتر از سطح این ماده در خون بیمارانی که به طور منظم از این دارو مصرف می کردند، است.

متأسفانه اطلاعات موجود درباره گستردگی آلودگی آنتی بیوتیکی، بسیار کم است و نمونه های بررسی شده نشان می دهد که مقادیر زیادی از آنتی بیوتیک های مختلف در نزدیکی کارخانه های سراسر آسیا و همچنین در ایالات متحده آمریکا و اروپا یافت شده است. از سوی دیگر ژن های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها در باکتری های موجود در آب های جهان پیداشده اند. این مواد شیمیایی حتی در محل های موجود با تصفیه فاضلاب به طور کامل حذف نمی شوند.

از سوی دیگر یافته های اخیر نشان دهنده وجود مقاومت آنتی بیوتیکی در دلفین ها است و هنوز مشخص نیست که دلیل این موضوع در بین آبزیان اعماق اقیانوس ها چیست؟

به گفته پژوهشگران، مجموعه راهکارهای مشخصی برای کاهش سطح بحرانی این مشکل، وجود دارد: از طریق کنترل بهتر آلودگی و فرآیندهای تولید آنتی بیوتیک، می توان فاضلاب آلوده کارخانه ها را کاهش داد.

در مورد زباله های انسانی، با تغییر روش تحویل دارو می توان مشکل را تا حدی کنترل کرد. از سوی دیگر میزان مصرف داروهای آنتی بیوتیکی باید کاهش پیدا کند. به این ترتیب شاید بتوان تا حدی این بحران را کنترل کرده و آینده بهداشتی انسان را در برابر این چالش جدی تضمین کرد.

شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Biological Sciences منتشرشده و در اختیار پژوهشگران قرار دارد.

کلید واژه :

آنتی بیوتیک

ثبت نظرات
captcha