کد خبر : ۳۴۵۶۱۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هند و چالش حفظ محیط زیست

هند به دلیل گستردگی اقلیمی و تنوع آب و هوایی دارای طیف وسیعی از حیات وحش است که به دلیل افزایش جمعیت و اقدامات مخرب زیست محیطی درسالهای اخیر با مشکل حفظ…

هند و چالش حفظ محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هند مانند کشورهای مختلف جهان برنامه های متعددی را برای حفاظت از حیات وحش در دستور کار قرار داده است، اما متأسفانه آمارهای موجود حاکی از وخیم تر شدن وضعیت زیستی برای گونه های در حال انقراض این کشور است. به عنوان نمونه ایالت ماهاراشترا در سال گذشته میلادی شاهد مرگ ۹۰ قلاده پلنگ بود که رقمی قابل توجه است. این درحالی است که اوتراکند با رقم ناخوشایند ۹۳ در جایگاه نخست میزان مرگ و میر این گربه سان خوش خط و خال جای گرفته است. اما آمارها تنها محدود به پلنگ ها نیست و متأسفانه در طول ده سال گذشته، هند شاهد مرگ دست کم ۳۸۴ ببر بوده است.

در طول پنج دهه ی گذشته، این کشور درگیر نبردی سخت و نفس گیر برای حفاظت از حیوانات در معرض خطر انقراض بوده است. در این میان باید به قوانینی اشاره کرد که در سال ۱۹۷۲ اجرایی شدند. بر اساس این قوانین تله گذاری و صید جانوران یک عمل غیرقانونی و مشمول مجازات کیفری است. با این حال به رغم تصویب قوانین حمایتی، این کشور همچنان شاهد موارد متعدد تله گذاری، شکار و مرگ و میر حیوانات بوده است. به طوری که از سال ۲۰۰۸ تاکنون، بیش از ۳۸۰ ببر در هند کشته شده اند و البته آنها تنها جانوران در معرض خطری نیستند که اینگونه از بین می روند.

انجمن حامیان حیات وحش هند، یک گروه حیات وحش مستقر در دهلی است که آمارها و اطلاعات گردآوری شده ی خود را در پایان هر سال اعلام می کند. این انجمن اعلام کرده است که طبق سرشماری های انجام شده، در سال ۲۰۱۶ دست کم دوازده تا چهارده هزار پلنگ در هند زندگی می کردند. در مقابل اما در طول سالیان اخیر مرگ و میر آنها نیز سیری صعودی به خود گرفته است. اما در این میان این پرسش مطرح است که علت اصلی مرگ و میر پلنگ ها چیست؟

در یک نگاه کلی نمی توان انگشت روی یک مسئله ی خاص گذاشته و آن را به عنوان عامل اصلی مرگ و میر پلنگ ها معرفی کرد. «تیتو ژوزف» هماهنگ کننده برنامه های انجمن حیات وحش هند معتقد است که تصادف، برخورد انسان و حیوان و البته کم و کاستی زیرساخت ها از جمله دلایل اصلی این آمارهای نگران کننده است. شکار و تله گذاری، روبرو شدن انسان و حیوان و تصادفات جاده ای شاید مهمترین دلایلی است که به وضوح نشان می دهد که چگونه گسترش جلوه های زندگی شهر نشینی و به دنبال آن تخریب گسترده ی زیستگاه های حیات وحش، می تواند به شکلی نگران کننده آمار تلف شدن جانوران را بالا ببرد. وقتی جانوران از زیستگاه خود رانده می شوند، ممکن است خواسته یا ناخواسته به مناطق مسکونی و انسان ها نزدیک شوند، رخدادی که اغلب با از بین رفتن زندگی آنها همراه است. به همین خاطر تله گذاری یک تهدید بسیار جدی است که زندگی جانوران را به شدت تحت تأثیر خود قرار داده است.

براساس اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت محیط زیست هند در مجموع در فاصله سال های ۲۰۱۵ تا کنون، ۲۶۰ مورد تله گذاری برای پلنگ ها گزارش شده است، این در حالی است که به صورت میانگین سالانه ۸۵ ببر شکار می شود. در همان وهله نخست این آمارها به شکلی روشن از ناکارآمدی دستگاه های دولتی برای کنترل موارد تله گذاری پرده برمی دارند. در این میان بسیاری از کارشناسان سیستم قضایی کشور را به دلیل وضع قوانین نامناسب و نیز ناکارآمدی در اجرای آنها، مقصر اصلی وضع موجود می دانند.

علیرغم اینکه قوانین مرتبط با حفاظت از حیات وحش به روشنی تله گذاری و شکار جانوران را غیرقانونی اعلام کرده و برای آن مجازات هفت سال زندان و پرداخت جریمه ای ۲۵ هزار روپیه ای در نظر گرفته است، اما همین قوانین هم به صورت معمول اجرا نشده و تله گذاران عملاً برای اقدامات مجرمانه ی خود مجازات نمی شوند.

به گفته کارشناسان محیط زیست،مرگ و میر گونه های حیات وحش تنها محدود به پلنگ نمی شود بلکه ببرها به عنوان حیوان ملی هند را نیز در خطر قرار داده است .

جمعیت ببرها که به عنوان حیوان ملی هند شناخته می شود نیز در طول ده سال گذشته شاهد مرگ و میری قابل توجه (۲۸۴) بوده است.همچنین بیش از ۵۰ فیل تنها در سال جاری میلادی جان خود را از دست داده اند و در این میان بیش از ۲۰ شیر آسیایی به خاطر عفونت های ویروسی کشته شدند. این در حالی است که مقامات از یک سال قبل در مورد وجود این ویروس های مرگ بار اطلاع داشتند! در مجموع داده های موجود حکایت از این واقعیت دارند که علیرغم افزایش جمعیت کلی حیوانات در معرض خطر، همچنان تعداد مرگ و میرها بسیار بالا است.

نمونه های متعددی از برق گرفتگی حیوانات، زیر گرفته شدن توسط قطار یا مردن به خاطر عفونت های ویروسی اتفاق افتاده است. کمبود مشارکت مردم در حمایت از گروه های فعال در زمینه حفاظت از حیات وحش یکی دیگر از عوامل مهم در نابودی محیط زیست هند است.

در این میان هرچند اجرای برنامه های حفاظتی نتایج خوبی به همراه داشته است، اما هنوز راه درازی برای کسب موفقیت واقعی وجود دارد. نقش عمده اکنون برعهده دولت این کشور است که با بازنگری جدی در قوانین مربوط به شکار و تله گذاری و نیز برطرف کردن غفلت های صورت گرفته در زمینه اجرایی شدن قوانین، اطمینان حاصل کند که هیچ مجرمی به سادگی از مجازات فرار نکند.

کلید واژه :

هند

،

چالش حفظ محیط زیست

،

حفظ محیط زیست

،

محیط زیست

ثبت نظرات
captcha