کد خبر : ۳۴۵۶۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

صدور مجوز تاسیس گلخانه در هرمزگان کمتر از یک روز

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان گفت: مالکین آب و زمین در صورتی که مدارک شان همراه با گزارش کارشناسی و طرح توجیهی آماده باشد در کمتر از یک روز برای آنها مجوز تاسیس گلخانه صادر می شود.

صدور مجوز تاسیس گلخانه در هرمزگان کمتر از یک روز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، حمیدرضا نصیری اظهار داشت: درصورتی که مدارک و طرح متقاضیان آماده باشد و مالکیت آب و زمین مشخص شود، یک روزه مجوز تاسیس گلخانه در سطح استان صادر می شود.

وی با اشاره با هدف توسعه کشت های گلخانه ای، آبزی پروری و طیور در استان هرمزگان افزود: بیش از نیمی از مجوزها یک روزه صادر شدند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان گفت: در شش ماه نخست امسال در اقدامی بی نظیر مجوز صدور بیش از ۵۵۰ هکتار گلخانه صادر شده است که ۲ برابر کل فعالیت نظام مهندسی در ادوار گذشته است.

نصیری خاطرنشان کرد: در حالی که در سال های گذشته هرمزگان در جایگاه دهم تا دوازدهم در صدور مجوز گلخانه قرار داشت؛ با اجرای ویژه برنامه هایی، توانستیم در سال جاری مقام نخست را در صدور مجوز گلخانه کسب کنیم.

وی ابراز داشت: همچنین در صدور مجوزهای پرورش میگو، ماهی در قفس، ماهیان خاویاری نیز هرمزگان حائز مقام نخست و در صدور مجوز دام و طیور در جایگاه دوم قرار داریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان بیان کرد: با حذف استعلام ها در صدور مجوزها که ابتکار عمل هرمزگان بود و درحال حاضر در سراسر کشور اجرایی شده است؛ در روند صدور مجوزها تسهیل شده است و میزان صدور مجوزها که  منجر به اشتغال زایی شده است، افزایش یافته است.

نصیری گفت: در حال حاضر برای مالکین، مجوز زمین جایگزین استعلام امور اراضی و مجوز آب جایگزین استعلام آب در صدور مجوزها شده است.

وی میزان اشتغال زایی در هر هکتار گلخانه را بین 10تا15 نفر اعلام کرد و افزود: با افزایش میزان صدور مجوزها و رونق احداث گلخانه در استان، نیروی انسانی مورد نیاز این گلخانه ها از سایر مناطق استان تامین می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان گفت: هرمزگان در مدت زمان ساخت گلخانه نیز مقام نخست را دارد و در مدت 40 روز گلخانه ده هکتاری احداث می شود که در سایر استان ها این گلخانه ها بین سه تا چهار ماه طول می کشد.

نصیری گفت: برای اینکه کشاورز دو مرتبه هزینه طرح را پرداخت نکند، تعرفه های نظام مهندسی جایگزین طرح های امور اراضی و طرح های بانکی می شوند.

وی تاکید کرد: در اصلاحیه طرح ها، استعلام ها از طرح های دام و طیور وشیلاتی حذف می شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان با جلسه ای که برای اصلاح مجوزهای شیلاتی با حضور معاون آبزی پر وری و مدیرکل پرورش میگو سازمان شیلات ایران، مدیران کل ادارات کل شیلات استان ها و روسای سازمان های نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور برگزار شد، چندین مصوبه داشت که حذف استعلام های شیلاتی مجوزها برای کسانی که مالک زمین هستند، ازجمله این مصوبات است. 

نصیری گفت: همچنین مصوب شد سازمان های نظام مهندسی که توانمند هستند مطالعات فنی و امکان سنجی را  انجام دهند و سایت هایی را آماده و از طریق فراخوان واگذار کنند که در استان هرمزگان مکاتبه ای که با استان و تهران انجام داده ایم و اعلام کرده ایم که توان فنی را داریم و مطالعات زیست محیطی و شیلاتی و... را انجام می دهیم.

وی افزود: با انجمن ماهیان زینتی کشورهم تفاهم نامه ای داریم  و دوره هایی در حوزه های آبزی پروری، برای خیار دریایی، بسته بندی ، پرورش میگو و دوره های آموزشی برگزار می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان اظهارداشت : برای نخستین بار مسؤول فنی شیلات داریم و ناظران هم به بهره برداران آموزش می دهند.

 نصیری بیان داشت: 10 0ناظر صید و سوخت در استان فعال هستند که ناظران صید بر روی کشتی های صیادی و کشتی های اقیانوس پیما در آب های فراسرزمینی هم می روند.

وی گفت: از لحاظ نیروی انسانی فنی گلخانه در استان کمبود داریم که به همین دلیل در حال آموزش با استفاده از اساتید این حوزه هستیم تا این کمبود برطرف شود. 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: زیرساخت های ۴هزار هکتار گلخانه نیز از طریق شرکت شهرک های کشاوزی در حال آماده سازی است. 

نصیری گفت: تفاهم نامه ای با امور اراضی جهاد کشاورزی داریم و اگر واگذاری ها، کارشناسی ها، تایید نقشه ها، گزارش فنی ها و...  توسط کارشناسان عضو نظام مهندسی انجام شود به طوری که این مهم محقق شود و حمایت های لازم صورت بگیرد، به استاندار هم قول داده ایم که تنها استانی باشیم که هیچ مهندس عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی بیکاری در استان تا پایان سال نداشته باشیم. 

وی گفت: پیگیریم که ساختمانی که در حال حاضر در آن هستیم به نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی واگذار شود. 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان افزود: در حال برنامه ریزی هستیم تا صدور مجوزها را بصورت الکترونیکی و غیرحضوری انجام دهیم.

نصیری افزود: نیاز است که پشتیبانی های لازم صورت گیرد تا  با توجه به پتانسیل استان در بخش های گلخانه، دام و طیور و شیلات  که حتی سرمایه گذاران خارجی تمایل به سرمایه گذاری دارند و می طلبد زمینه سرمایه گذاری آنها فراهم شود. 

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور  گفت: هرمزگان در اصلاحیه ساختار ها نیز پیشتاز  است. 

وی با بیان اینکه در حال حاضر پنجمین دوره نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان در حال فعالیت هستند؛ اظهار داشت: این سازمان هفت عضو انتخابی دارد و چهار عضو انتصابی در استان دارد. 

نصیری اعضای انتصابی این  سازمان را شامل نماینده سازمان محیط زیست کشور، نماینده وزیر علوم و دو نفر نماینده وزیر جهاد کشاورزی در استان اعلام کرد و گفت: رئیس، نائب رئیس، دبیر و خزانه دار هم  برای چهار سال انتخاب می شوند. 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هرمزگان، البته حمایت های استاندار هرمزگان و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان را در کسب رتبه های برتر هرمزگان در حوزه های مختلف حائز اهمیت خواند و افزود: این حمایت ها منجر به افزایش اشتغال زایی و تولید بخش غیردولتی و حوزه کشاورزی در استان شده است.

وی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: در سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تمامی موانع را برای متقاضیان برداشته ایم به طوری که اگر متقاضی مدارکش آماده باشد در یک روز برای آنها مجوز صادر می کنیم و نیازی به انجام بروکراسی اداری ندارد.

کلید واژه :

صدور مجوز تاسیس گلخان

،

هرمزگان

ثبت نظرات
captcha