کد خبر : ۳۴۵۵۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حامی محیط زیست باشیم

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره یک اصفهان گفت:حامیان محیط زیست در سبک زندگی خود به حفاظت از محیط زیست نیز توجه نشان می دهند، فراگیری این سبک زندگی می تواند منافع متعددی به دنبال داشته باشد.

حامی محیط زیست باشیم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شهرام احتشامی اظهار کرد: زمانی که به محیط زیست خود نگاه می کنیم، اغلب درمی یابیم که محیط می تواند زیباتر و بهتر ازآنچه هست، باشد. این امر محقق نخواهد شد، مگر اینکه افراد در جهت بهتر شدن آن بکوشند.

وی در خصوص راهکارهایی برای زیباسازی محیط زیست گفت: تولید کمتر زباله نخستین چیزی است که هر شهروند باید به آن توجه کند. بهتر است وسایل مورد نیاز را طوری مرتب کنیم و به شیوه ای از آن ها استفاده کنیم که مدت بیشتری کارایی داشته باشند و به خوبی نگهداری شوند. باید تلاش کنیم محیط را تا آنجا که ممکن است عاری از زباله نگه داریم.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره یک اصفهان همچنین از شهروندان خواست تا حد امکان زباله ها را پراکنده نکنند. باید زباله ها را در سطل بریزیم و سطل را در دسترس نگه داریم تا احتمال ریختن زباله روی زمین و پخش شدن آن کاهش یابد.

احتشامی نصب تابلوهای زیبا در شهر را یکی از راه های زیباسازی محیط اعلام کرد و گفت: بهتر است دیوارهای خالی یا ترک دار منازل، مدرسه یا محل کار را با عکس ها یا تزئینات زیبا بپوشانیم. این کار می تواند گرمای محیط را حفظ کند و جذابیت بصری را ارتقا دهد.

وی ادامه داد: بهتر است از گیاهان، جانوران و انرژی حیات بهره مند شوید. افزایش حجم گل و گیاه در خانه و استفاده از گلخانه را مدنظر داشته باشید. گلخانه، محلی کوچک برای نگهداری گل و گیاه است. گیاهان می توانند رنگ های محیط را افزایش دهند و تنوع فضا را بیشتر کنند. البته اتاق خواب نباید گل و گیاه زیادی داشته باشد، چراکه گل و گیاه در طول شب، اکسیژن محیط را جذب می کنند.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره یک اصفهان تصریح کرد: رنگ ها می توانند بر حال و روحیه ما تأثیر بگذارند. رنگ های قرمز، زرد و نارنجی رنگ های گرم و انرژی بخشی هستند که می توانند انگیزه فعالیت را در ما افزایش دهند. در مقابل، رنگ های آبی و سبز که رنگ های سردی هستند، می توانند برای افراد مضطرب، آرامش بخش باشند.

وی با بیان اینکه بسیاری از سازمان ها و گروه های پاک سازی در جوامع مختلف مشغول فعالیت اند، خاطرنشان کرد: اعضای این گروه ها می توانند به اصلاح وضعیت بصری ساختمان های متروک، پاک کردن زباله های محیط و کاشت گل و گیاه بپردازند.

احتشامی با تاکید بر اینکه حامیان محیط زیست در سبک زندگی خود به حفاظت از محیط زیست نیز توجه نشان می دهند، تصریح کرد: حفظ منابع طبیعی موجود در کره زمین برای نسل های کنونی و آینده، یکی از دغدغه های آنها محسوب می شود. فراگیری این سبک زندگی می تواند منافع متعددی به دنبال داشته باشد. منافعی مانند حفظ طبیعت، ثروت، سلامت و کمک به داشتن جهانی سبزتر، سالم تر و بهتر.

وی افزود: دوستداران محیط زیست باید در انتخاب شویند و مواد آرایشی و بهداشتی توجه کنند و موادی را برگزینند که بعد از شسته شدن، آلودگی چندانی به آب و طبیعت وارد نکند.

وی صرفه جویی در مصرف انرژی در فصل های سرد سال را با استفاده از لباس های گرم و مناسب به جای استفاده مفرط از وسایل گرم کننده در منزل و محل کار ضروری دانست و گفت: جایگزین کردن لوازم معیوب و پرمصرف با لوازم جدید و کم مصرف که انرژی  را به شکل بهینه ای مصرف می کنند، نیز راهی برای دوستداران محیط زیست است.

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شماره یک اصفهان خودداری از دریافت نایلون ها و بسته های اضافی هنگام خریدهای روزمره و استفاده بیشتر از کیسه های خرید باقابلیت استفاده مکرر را یکی از ویژگی های افراد دوستداران محیط زیست اعلام کرد و افزود: استفاده از دستمال های پارچه ای، حوله های پارچه ای، پوشک های پارچه ای و ظرف های مطلوب و مقاوم، به جای استفاده از لوازم و ظروف پلاستیکی و یک بارمصرف، به ویژه در گردش ها و مسافرت ها ضروری است.

احتشامی اضافه کرد: کاهش استفاده از اتومبیل به منظور کم کردن  آلایندگی سوخت های فسیلی مثل بنزین و استفاده از اتومبیل های کم مصرف یا لوازم ساده و سالمی مانند دوچرخه باید در لیست تمام افراد قرار گیرد.

وی تاکید کرد: استفاده بیشتر از لوازم نقلیه عمومی به جای خودروی شخصی، استفاده از انرژی خورشیدی برای گرم کردن آب و تولید برق خانگی، شستن لباس  در آب سرد و کم کردن درجه آبگرمان و بازیافت کاغذها، قوطی ها، کارتن ها، باتری ها و محصولات دیگر به همراه استفاده مجدد از محصولات متنوع و ... کاشت گیاهان و درختان بیشتر از جمله این موارد است.

کلید واژه :

محیط زیست

،

پیشرفت و توسعه

ثبت نظرات
captcha